زندگی خوب

تالش برای زندگی سالم . شاد

 

   
 
 

اغلب زوج‏های جوان حتی اگر در گذشته، بهترین دخترها و پسرها برای خانواده‏هایشان بودند، در زندگی مشترک با همسرشان، دچار اختلاف می‏شوند. کسی نمی‏تواند ادعا کند که تا به حال با همسرش مشاجره نداشته و از همسرش نرنجیده است. بعضی‏ها به خاطر جر و بحث‏هایی که پیش می‏آید، احساس می‏کنند که ازدواجشان موفق نبوده است. [...]

 
 
     
 
 
 
 
   
 

 

 

اغلب زوج‏های جوان حتی اگر در گذشته، بهترین دخترها و پسرها برای خانواده‏هایشان بودند، در زندگی مشترک با همسرشان، دچار اختلاف می‏شوند. کسی نمی‏تواند ادعا کند که تا به حال با همسرش مشاجره نداشته و از همسرش نرنجیده است.

بعضی‏ها به خاطر جر و بحث‏هایی که پیش می‏آید، احساس می‏کنند که ازدواجشان موفق نبوده است. با این حال، خود را ناگزیر به سازش با همسر می‏دانند؛ اما اختلاف آنها، مثل آتش زیر خاکستر، باقی می‏ماند. در این موارد، لازم است هر یک از زوجین فقط این سوءال را از خود بپرسند که «چقدر برای بهبود روابطمان زحمت کشیدیم»؟

اغلب ما در برابر این سوءال، ابروها را بالا انداخته، با چشمانی از حدقه بیرون زده و قیافه‏ای حق به جانب، می‏گوییم : «خیلی».

حقیقت امر این است که ما زحمت‏هایمان را حساب شده نکشیدیم.

آیا تا به حال سعی کرده‏ایم که ریشه اختلافات را پیدا کنیم و مسائلی را که سد راه خوشبختی ماست، برطرف کنیم؟

آیا تا به حال خواسته‏هایمان را در کفه ترازوی ذهنمان گذاشته‏ایم تا ببینیم کدام ارزش را باید فدای ارزش دیگر کنیم؟

آیا تا به حال فکر کرده‏ایم که ما می‏توانیم با کمی سعی و تلاش، زندگی مشترکمان را سرشار از شادی، عشق و محبت کنیم؟

نارضایتی‏های کوچک
نارضایتی‏های کوچک را دست کم نگیریم؛ چون اغلب همین‏ها هستند که سد راه خوشبختی هستند؛ مثل بگو مگوها، نیش زدن‏ها، دخالت‏ها، ناسازگاری‏ها، ناکامی‏ها، غرورها و منت گذاشتن‏ها. اگر در برابر این مسائل کوچک از خود گذشت نشان دهید، راه‏های جدیدی برای دوست داشتن زندگی و همسرتان باز خواهد شد و به یک نیروی فزاینده مثبت، دست خواهید یافت. در این جا برای نمونه، چند راه را به شما یادآوری می‏کنیم؛ سعی کنید راه‏های دیگر را خودتان کشف کنید.

منت نگذارید
منظور کردن کارهایی که برای همسرتان انجام داده‏اید یا حتی گذشتی که به خاطر او کرده‏اید، برای هر یک از طرفین، همیشه وسوسه‏انگیز است. این وسوسه را بشناسید و آن را از خود دور کنید. این مسئله، یکی از مواردی است که جرقه اختلافات زوجین را فراهم می‏کند. ما نباید توقع داشته باشیم که همسرمان به خاطر هر کاری که انجام می‏دهیم، از ما قدردانی کند.

اگر زوجین، توقع قدردانی داشته باشند، نتیجه آن، ناخرسندی و به رخ کشیدن کارهایی است که در طول روز انجام می‏دهند و اگر یکی از زوجین این کار را انجام دهد، طرف مقابل نیز قطعاً تحریک شده، به دفاع از خود می‏پردازد. ما نباید از این‏که برای خوشبختی‏مان کاری انجام داده‏ایم، ناراضی باشیم؛ از این‏که من بچه‏ها را به مدرسه رساندم؛ خانه را من تمیز کردم؛ خرید را من کردم؛ بچه‏ها را من حمام بردم و… .

منظور کردن این کارها، به معنی نارضایتی ما از آنهاست و بی‏گذشت بودنمان را نشان می‏دهد و در این صورت، چه بخواهیم و چه نخواهیم، همسرمان فکر می‏کند که بر سر او منت می‏گذاریم و مهم‏تر این‏که یادآوری این کارهای به ظاهر سخت، آن هم به طور دائم باعث می‏شود که نسبت به همسرمان، احساس خشم کنیم و کم کم عشق و محبت در زندگی کم‏رنگ می‏شود و کنایه‏زدن‏ها شروع شود و هر روز بیشتر از روز قبل، نیروی خود را به خاطر این مسائل بی‏ارزش، از دست می‏دهیم و عادت می‏کنیم که هر روز، فهرست بلندبالایی را از کارهایی که انجام داده‏ایم، به رخ همسرمان بکشیم؛ کارهایی که وظیفه ماست و نشانه گذشت ماست.

در این مواقع، – هر گاه احساس کردید نسبت به همسرتان خشمگین هستید – وقتی که احساس کردید کار نادرستی انجام داده یا حتی کاری را که می‏بایست انجام می‏دادید، انجام نداده‏اید، لحظه‏ای صبر کنید و آن عشقی را که بینتان هست، به یاد بیاورید؛ لبخندی بر لب بیاورید و عصبانیت را به مرور زمان و با تمرین، از فهرست عادت‏هایتان حذف کنید. در این صورت، تأثیر آن را در همسرتان خواهید دید. این کار، گامی بزرگ در جهت بهبود روابط خواهد بود و هر روز، علاقه‏تان به زندگی مشترک و شریک زندگی‏تان، بیشتر خواهد شد.

توقع نداشته باشید همسرتان بی‏نقص باشد
وقتی به همسرتان می‏گویید «چرا این طور هستی»، یا «چرا خودت را عوض نمی‏کنی»، از او توقع دارید که چه جوابی به شما بدهد؟ خودتان را جای او بگذارید؛ اگر کسی از شما این سوءال را بپرسد، چه جوابی می‏دهید؟ اغلب ما فکر می‏کنیم که عملکردمان درست است و شاید ذاتاً نمی‏توانیم خودمان را اصلاح کنیم. وقتی چنین سوءالی را از همسرتان می‏کنید، او تصور می‏کند که آن کسی نیست که شما می‏خواستید و در انتخابتان اشتباه کردید و این مسئله‏ای نیست که از ذهن کسی بیرون برود و نباید توقع بهبود روابط را بعد از زدن چنین حرف‏هایی داشت.

بعضی‏ها این سوءالات را از همسرشان نمی‏پرسند؛ بلکه اینها را به جای این‏که از همسرشان بپرسند، از خودشان می‏پرسند که این هم به مراتب بدتر است؛ زیرا در این صورت، خودمان فکر می‏کنیم که اگر او شخص دیگری بود، آن وقت من خوشبخت بودم و اوست که باید عوض شود و هیچ راه دیگری نیست.

حال اگر فکر می‏کنید که جواب خوشبختی شما در کس دیگری است، کاملاً اشتباه می‏کنید؛ چون هیچ کسی را در دنیا نمی‏توانید پیدا کنید که با تمام عقاید شما موافق باشد و این طبیعی است؛ پس با نظام طبیعت نجنگید؛ بلکه در کنار آن زندگی کنید و خودتان را با چیزی که هست، وفق دهید.

شما می‏توانید بار مسئولیتی را که از او توقع دارید، از دوشش بردارید و روابط را اصلاح کنید. در این صورت، با ایجاد صمیمیت، کم کم به چیزهایی که می‏خواستید، می‏رسید؛ به همسرتان وقت بدهید تا خواسته‏های شما را کشف کند و حتی اگر زحماتش برای برآورده کردن این خواسته‏ها نتیجه‏ای نداد، او را دوست بدارید و به وجودش افتخار کنید.

عادت‏های عجیب خود را بشناسید
به نظر شما خنده‏دار نیست که کسی را با تمام وجود دوست داشته باشید، ولی به خاطر مسائل کوچکی، مثل ریختن خمیردندان روی سنگ دست‏شویی یا پرتاب کردن جوراب‏ها در اطراف خانه و یا نشستن ظرف‏های آشپزخانه، محبتتان تبدیل به خشم شود؟

آیا این‏که شما جورابی را از گوشه خانه بردارید یا خمیردندان ریخته شده یا ظرف‏های نشسته را بشویید، کار خیلی سختی است؟ اصلاً چرا فکر نمی‏کنید که شما هم عادت‏های این چنینی دارید؟ بنابراین، بهتر است که اول عادت‏های خودمان را کشف کنیم و اگر هم عادت بدی را در همسرمان کشف کردیم، مشکل او را مشکل خودمان بدانیم.

بخششتان با جان و دل باشد
آیا تا به حال فکر کرده‏اید که چرا عذرخواهی مشکل است و هیچ می‏دانید که عذرخواهی در زندگی زناشویی، چقدر می‏تواند اختلافات بیهوده را از بین ببرد؟ علت این‏که بعضی‏ها از عذرخواهی فرار می‏کنند، این است که می‏ترسند طرف مقابلشان عکس‏العملی نشان بدهد که موجب پشیمانی‏شان شود. بعضی‏ها وقتی همسرشان از آنها عذرخواهی می‏کند، چنان قیافه حق به جانبی می‏گیرند که موجب دل‏شکستگی و آزردگی او می‏گردند.

وقتی همسرمان از ما عذرخواهی می‏کند، باید خیلی موءدبانه و از ته دل، او را ببخشیم و کارهای ناپسندی مثل زیر لب حرف زدن، آه کشیدن یا کنایه‏زدن را کنار بگذاریم؛ حتی بحث را ادامه ندهیم و به این ترتیب، به دلخوری‏ها، تلخی‏ها و واکنش‏ها پایان دهیم تا همسرمان تأثیر مثبت عذرخواهی‏اش را لمس کند. بنابراین، اگر همسرتان از شما عذرخواهی کرد، راه را برایش هموار کنید و با قلبی باز، او را ببخشید و با این کار، بخشش را به او هم یاد دهید.

مشغله‏هایتان را از روابطتان جدا کنید
کار، همیشه هست و هیچ وقت، تمامی ندارد. اگر شما برنامه‏ریزی درستی نداشته باشید، در طول روز، برای کارهایتان وقت کم می‏آورید؛ اما برنامه‏ریزی درست، آن است که در آن، برای خانه، خانواده و همسرتان هم وقت بگذارید. سعی کنید ساعاتی را در روز با همسرتان تنها باشید؛ با هم خلوت کنید و به خلوت همدیگر پا بگذارید. سعی کنید هیچ وقت کار و خستگی ناشی از کار را با خودتان به منزل نیاورید.

وقتتان را تنگ و خودتان را خسته نشان ندهید. اگر به همسرمان بگوییم که سخت در حال تلاش هستیم؛ تنها نتیجه‏اش این است که همسرمان در آخر فهرست کارهایمان قرار می‏گیرد و گاهی هم فراموش می‏شود و برای بعضی‏ها حتی ممکن است ناخودآگاه از این فهرست حذف شود!

کارهای فراموش شده را خودتان انجام دهید
همسر شما آدم آهنی نیست؛ بلکه مثل همه انسان‏های معمولی، ممکن است خسته شود و یا کاری را فراموش کند. در این صورت، نباید او را سرزنش کنید. این‏که بگوییم «چرا برای دست‏شویی حوله نگذاشتی» یا «چرا ظرف‏ها را نشستی»، ممکن است کار را به یاد او بیاورد؛ ولی آیا او همیشه یادش می‏رود که این کارها را انجام دهد؟ مسلماً نه.

بعضی‏ها اعتقاد دارند که باید نوع گفتارمان را درست کنیم؛ مثلاً می‏توانیم چنین بگوییم: «حوله دست‏شویی کجاست» یا «قرار بود برای دست‏شویی حوله بگذاری» که البته روش خوبی است و باعث می‏شود تا طرف مقابلمان هم عکس‏العمل خوبی نشان بدهد و در مقام دفاع از خودش بر نیاید؛ ولی یک روش بهتر هم وجود دارد و آن این‏که اگر واقعاً وقتش را داریم، خودمان این کار را انجام دهیم.

چه ایرادی دارد که ما کاری را که همسرمان فراموش کرده، انجام دهیم. اشتباهات همسرتان را به دوش بگیرید؛ ولی نه با آزرده دلی؛ بلکه با اشتیاق. اگر ظرف‏های ظرف‏شویی، شما را آزار می‏دهند، آنها را بشویید. شاید خیلی‏ها بگویند که با این کار، دیگر همسرمان کارهایش را انجام نمی‏دهد؛ اما برعکس، اگر شما دست از سرزنش و نکوهش بردارید، با کمال تعجب می‏بینید که برخورد همسرتان بهتر می‏شود و شور و علاقه بیشتری برای انجام قسمتی از کارهایی که بر دوش دارد، از خودش نشان می‏دهد.

با برطرف نمودن این مشکلات کوچک و پیش پا افتاده، شما می‏توانید فکرتان را صرف جنبه‏های مهم‏تر روابطتان کنید و به ارتباطی صمیمی فکر کنید. شما می‏توانید همدرد همسرتان باشید و عشق، محبت و شادی را به او هدیه کنید

نوشته شده در جمعه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۵:۵۴ بعد از ظهر توسط غفاری |

http://www.mihanpatogh.net/uploaded/mihanpatogh0410a42ee58a19bc6dd5619ab76cf841_nerves_0_99795.jpg
روانشناسان افرادی که استرس یا همان فشار روانی بیش از حد دارند بر اساس نوع واکنش بدن شان به ۵ گروه تقسیم می شوند
۱) افرادی که دایماً مضطرب و نگرانند و وقتی که یک اتفاق خاص رخ می دهد دچار گرفتگی عضلات , تنگی نفس و درد هایی در ناحیه شکم می شوند
۲ ) افرادی که خیلی عجول و بی نظمند و همیشه می ترسند که مبادا دیر به مدرسه برسند آنان به مشکلات گوارشی مثل احساس سوزش در معده یا دلپیچه دچار می شوند .
۳ ) کسانی که یک اتفاق خاص استرس زا در پیش رو دارند ( مثل امتحان یا مسابقه ) و نگرانند که موفق نشوند این افراد به دل درد و دلشوره و لرزش عظلات مبتلا می شوند .
● اگر افرادی دارای این خصوصیات هستند با ۸ توصیه از دلشوره آنان کاسته می شود .
۱) باید مراقب خواب خود باشند یک خواب خوب در طول شب در اتاقی پر از هوای تازه و جای راحت باعث می شود تا برای شروع یک روز جدید آماده شوند .
۲ ) به طور منظم و چند بار در هفته ورزش کنند و تا می توانند راه بروند .
۳ ) در فاصله بین غذا به خوردنی های دیگر ناخنک نزنند و برای نهار خوردن وقت کافی بگذارند و در طول روز زیاد آب بخورند .
۴ ) وقتی سخت مشغول درس خواندن هستند به خودشان استراحت بدهند و در این مدت شکلات نخورند و هر ۵ دقیقه با یکی از افراد خانواده صحبت کنند .
۵ ) کار هایی را که دوست دارند انجام دهند مثلاً اگر به کامپیوتر علاقه دارند در آن کلاس ثبت نام کنند .
۶ ) تا حد انفجار بخندند خنده باعث رشد هورمون هایی می شود که آرامش بخش و تسکین دهنده هستند خوش اخلاقی و خوش بینی هم ۲ عامل موثر ضد استرس هستند .
۷ ) خانواده و دوستانشان را فراموش نکنند اگر زندگی اجتماعی و خانوادگی رضایت بخشی داشته باشند به راحتی می توانند مشکلات خود را با کمک آنان حل کنند .
۸ ) درست نفس کشیدن را یاد بگیرند با تنفس درست استرس را از خودشان دور کنند .

منبع مطلب: مجله سرگرمی ایرانیان مگ - ۸ توصیه برای کاهش اضطراب
نوشته شده در دوشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۱۹:۱۷ بعد از ظهر توسط غفاری |

 
 


 
http://www.iranvij.ir/upload/images/0u4u5kbxlu7wnyv223mh.jpg


دنیای رو به جلوی امروزه ما را وادار نموده است که همواره و در همه جا به اطلاعات و منابع مهم مورد نیازمان، دسترسی داشته باشیم و بالطبع، مظهر این دسترسی به منابع اطلاعاتی که همانا کامپیوتر ها باشند نیز میبایست همواره در دسترس باشد از اینجاست که یکی از مظاهر تکنولوژی مدرن، یعنی لپ تاپ ها ظهور میکنند. شاید بعنوان یک بیننده در هنگام مواجهه با خرید این دستگاه، تنها فاکتور مهم در حهت خرید آن را قیمت دستگاه بدانید ولی در مقام خریدار اوضاع کاملا تفاوت میکند. در این مقاله سعی داریم با معرفی ویژگی های یک محصول برتر به معرفی بهترین های حال حاضر ایران در رده های مختلف کاربردی و قیمتی بپردازیم.

شاید در دنیای دیجیتال هیچ محصولی تا به این اندازه دارای تنوع و بازاری کاملا متنوع و در عین حال تشنه نباشد که در دنیای لپ تاپ ها جریان دارد. (البته در خارج از مرزهای ایران این مساله در مورد کامپیوترهای Desktop معمولی نیز کاملا مصداق دارد چون بعنوان مثال در آنجا خریدار بدنبال فلان CPU یا فلان Main نمی گردد بلکه یکراست به بازار رفته یک کامپیوتر سونی، دل، اچ پی و... را خریده و به خانه می آورد و بی دغدغه دردسرهای سخت افزاری، خریدی آسان و در عین حال مطمئن را انجام میدهد)
بازار بزرگ لپ تاپ ها آنچنان متنوع است که اگر قصد خرید یک لپ تاپ را دارید و هنوز چیزی را انتخاب نکرده اید به شما پیشنهاد میکنم اصلا و به هیچ وجه به بازار نروید چون کاملا در دریای مدلهای مختلف از مارک های متنوع غافلگیر شده و غیر ممکن است انتخاب صحیحی را انجام بدهید.

برای راحتی انجام یک انتخاب مناسب میخواهیم خریداران را از لحاظ انتظاری که از دستگاه خود دارند به 4 دسته تقسیم کنیم:

۱- افراد عادی که انتظاراتشان از نوت بوک، به مواردی همچون برنامه های ویرایش متن، برنامه های حسابداری، استفاده از اینترنت، نگهداری اطلاعات و مواردی از این دست محدود میگردد (که فکر میکنم درصد بالائی از نوت بوک داران از این دسته هستند)

۲- افراد طراح (که سر و کار زیادی با برنامه هایی همچون Photoshop ، Premier و از این دست دارند) و همچنین افراد خوره بازی، که حتی در هنگام خواب نیز نمی توانند از محبوبشان جدا شوند!

۳- مدیران، پشت میز نشینهای مایه دار و کلا کسانی که معمولا زیاد جابجا نمیشوند (و البته هزینه کردن به سبک بسیار مایه دارانه برایشان اصلا خیالی نیست!)

4- افرادی که فاکتور وزن و حجم برایشان از حداکثر اهمیت برخوردار است (Ultra Portable User)


خب همین حالا گروه خودتان را انتخاب کنید چون در ادامه باز هم در درون این گروه ها به دسته بندی میپردازیم:

دسته اول یا افراد عادی را از چند لحاظ میتوان دوباره گروه بندی کرد مثلا از لحاظ هزینه جهت خرید نوت بوک

این دسته از دانشجویان آس و پاس شروع میشود و طیف آن تا مایه دارهائی که رنگ نوت بوکشان را با رنگ پاپیون سگ شان ست میکنند ادامه دارد! (که مختص این رده هم نیست ولی در این رده کمی پررنگ تر است)
در این دسته مشخصات نوت بوک ها حداکثر در محدوده متوسط قطعات قرار دارد (و این صرفا به آن معنی نیست که قیمت آنها هم لزوما در رده متوسط قرار داشته باشد) و مشخصات آنها را باید در لیست زیر جستجو کرد :

CPU: در اینجا از مدلهای ارزان قیمت تک هسته ای AMD تا مدل های نه چندان قدیمی Pentium M را میتوان یافت. البته در این میان شاید به چندین مدل سنت شکن نیز بر بخورید که از مدل های جدید تری استفاده کنند.

Monitor: در اینجا صفحه های نمایش از 15.4 اینچ به بالا بیشتر به چشم می خورند چون همانگونه که میدانید رابطه میان اندازه صفحه نمایش و قیمت لپ تاپ یک رابطه معکوس است(هرچه کوچک تر گران تر).

Drive: معمولا یک درایو Combo و شاید اگر هم خوش شانس باشید یک DVD Writer به تورتان بخورد.
از سه مورد بالا که که بگذریم تقریبا بقیه مشخصات در سایر رده بندی ها هم دیده میشود ولی یک نکته مهم که شاید در نگاه اول به چشم نیاید و در این رده بسیار پر کاربرد هم مینماید وجود امکانات ارتباطی نظیر کارت خوان، Wi-Fi و Bluetooth در دستگاه است که حتما در مورد آن دقیق باشید.
لپ تاپ های این رده از حدود 600 هرار تومان تا یک میلیون و چهار صد هزار تومان گستره قیمت دارند.

یک پله بالاتر از این دسته گروه نوت بوک های طراحی و گیم قرار دارد که از لحاظ قیمت از رده پیشین گرانترند. در اینجا اولویتها با گروه قبل تفاوت میکند جائیکه وجود یک کارت گرافیک قوی به همراه یک حافظه (RAM) بالا کاملا یک امر مهم میباشد. وجود یک صفحه نمایش عریض (WXGA) با کیفیت بالا نیز مطمئنا از ملزومات کار است.
امکانات ارتباطی این دسته نیز میبایست بسیار بالا باشد بعنوان مثال کارت LAN ، کارت خوان ، بلوتوث و Wi-Fi از امکانات استاندارد این سری هستند.
قیمت های این رده نیز از حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان تا حدود چهار میلون تومان پراکنده است.


در رده سوم، لپ تاپ هائی قرار دارند که به سختی بتوان بر آنها اسم نوت بوک نهاد و کارائی و سخت افزار های حرفه ای آنها قابلیت قرار دادن آنها در رده دسک تاپ ها را به آنها میدهد تا جائیکه به آنها لقب Desktop Replacement (جایگزین دسک تاپ) را داده اند و جابجا کردن آنها بیشتر به یک شوخی شبیه است چون در اینجا صحبت از یک غول 8 تا 9 کیلوئی است تا یک لپ تاپ نازک نارنجی !
و اما درست در نقطه مقابل دسته اخیر کوچولوهائی قرار دارند که اگر ندانیم، شاید آنها را با یک MP3 Player حرفه ای اشتباه بگیریم چون حداکثر ابعاد صفحه نمایش این همراه های کوچک 4.3 اینچ است و در آنها خبری از درایو نوری هم نیست و مجبور به استفاده از External درایو ها هستیم ولی در عوض اینگونه مدل ها چنان آزادی عملی به کاربر میدهند که بیشتر از آن قابل تصور نیست: به عنوان مثال وزن اینگونه نوت بوک ها در حداکثر خود از 500 گرم تجاوز نمی کند و مدل های 250 گرمی آن هم موجود است و این در حالی است که مشخصات آنها هم چندان پائین نیست مثلا مشخصات کلیدی یکی از پرطرفدارترین این نوت بوک ها به این شرح است:
CPU: Intel Core Solo 1.2 GHz
RAM : 512 MB DDR 2
HDD : 30 GB

که این مدل دارای بلوتوث، وای فای و دوربین نیز می باشد. پس می بینیم که در این رده بیشتر از اینکه در نگاه اول به چشم می آید امکانات فراوان گنجانده شده که البته در حد یک رفع نیاز ضروری در جائیکه امکان حمل یک لپ تاپ معمولی را نداریم بسیار کارامد می نماید.
همانگونه که حدس میزنید قیمت این رده نیز به نسبت لپ تاپ های معمولی بسیار گرانتر است و از حدود یک میلیون و ششصد هزار تومان شروع می شود و گستره آن به بالای دو و نیم میلیون هم میرسد.


خب حالا که نیازهایمان برای خرید نوت بوک را مشخص کردیم نوبت به آن میرسد که به بازار سری بزنیم و ببنیم برای رفع این نیاز ها شرکت های مختلف دارای چه امکاناتی هستند.
بازار نوت بوک از آنچنان کششی برخوردار است که تقریبا هر شرکتی که شما فکرش را بکنید دارای مدلی در این بازار است: از وایوهای سونی(VAIO) بگیرید تا تازه وارد این عرصه یعنی گیگابایت. پس در ابتدا لازم میدانیم در مورد هر کدام از این برندها بسیار مختصر توضیحی بدهیم:

الف) Apple : در یک کلمه میتوان گفت که این برند کاربران خاص خود را دارد! لپ تاپ های شرکت اپل از باکیفیت ترین و مرغوب ترین نوع لپ تاپ ها در بازار جهانی میباشند! apple ویژگی های خاص خود را دارد که آن را از دیگر برندها متمایز مینماید. یکی از ویژگیهای اصلی آن این است که بطور کلی در این برند از فن خنک کننده برای کارت گرافیک استفاده نمیکند و آلیاژهای بکاربرده در آن بگونه ای است که قابلیت خنک کنندگی دارد، به همین جهت هست که به هنگام کار با لپ تاپ های apple هیچ صدایی را نخواهید شنید! شرکت اپل در سال 1999 با معرفی نوت بوک های iBook اقدام به تولید نوت بوک نموده و بدین ترتیب وارد بازار فروش نوت بوک گردید. نوت بوک های اپل شامل PowerBook, iBook و در حال حاضر نیز Macbook و Macbook Pro می باشند که هرکدام رنج قیمت خاص خود را دارند ولی بطور کلی میتوان گفت قیمت لپ تاپ های این برند در مقایسه با دیگر برندهای هم رده خود (از لحاظ سخت افزاری) میتوان گفت حدودا 700 هزار تومان الی 1 میلیون تومان گرانتر است.

 
راهنمای خرید لپ تاپ


ب) Vaio Sony : که معرف همه دوستان میباشد. دارای کیفیت های بسیار بالا از لحاظ ساخت، قیمت های نسبتا بالا، باتری های نه چندان خوب و بجز دو سه مدل بسیار گران هیچکدام کارت گرافیک جدا ندارند. شرکتهای عرضه کننده اصلی وایو در ایران عبارتند از : امرتات، نقش، رایانه همراه و دو سه شرکت نچندان مطرح دیگر.

 
راهنمای خرید لپ تاپ


پ) Dell : شرکت بزرگ دل در سالهای اخیر لقب بهترین (و شاید بهتر است بگوئیم پر فروش ترین) لپ تاپ های متوسط (از لحاظ قیمتی) را به خود اختصاص داده است که از لحاظ کیفیت و قیمت یک تعادل متناسب برقرار کرده است. شرکت های عرضه کننده دل در ایران عبارتند از : هستی، پارسیان، دیجیتال و چند تای دیگر.

 
راهنمای خرید لپ تاپ


ت) Toshiba : این شرکت ژاپنی (؟) نیز در زمینه تولید لپ تاپ ید طولائی دارد بطوریکه گستره مدل های آن بسیار زیاد است و در این زمینه طرفداران خود را نیز دارد ولی چندان قابل توصیه نیست. شرکت های عرضه کننده آن در ایران عبارتند از : نقش، رایانه همراه و پارسیان.

ث) Lenovo : شرکت IBM را که به خاطر دارید؟ لنوو از این پس لپ تاپهای IBM را با این مارک جدید به بازار عرضه میکند. مشخصه این کامپیوتر ها طراحی های نچندان دلچسب ولی کیفیتهای بسیار بالا بهمراه قیمتهای نسبتا بالا به ازای مشخصات متوسط است که اگر به شکل ظاهری اهمیت نمیدهید Lenovo برای شما ساخته شده است. شرکت های توزیع کننده این لپ تاپ در ایران عبارتند از : نقش و هستی.

 
راهنمای خرید لپ تاپ


ج) HP : این برند شاید تنها تولید کننده عمده لپ تاپ های با پردازنده AMD می باشد و به همین خاطر قیمت تمام شده آنها به نسبت سایرین بسیار کمتر است که فاکتور خوبی است ولی چون مصرف برق این پردازنده ها به نسبت پردازنده های دو هسته ای اینتل، بیشتر است لذا از عمر باتری کمتری برخوردارند (دقت کنید فقط دو هسته ای ها برق کمتر مصرف میکنند و مثلا مصرف یک پردازنده P4 بسیار بیشتر از AMD دو هسته ای میباشد). البته این به آن معنی نیست که HP لپ تاپ با پردازنده اینتل ندارد. شرکت هستی عرضه کننده HP در ایران می باشد.

چ) Fujitsu Siemens : این اتحاد ژاپنی آلمانی که در عرضه موبایل کاملا به بن بست رسید این بار در عرضه لپ تاپ موفق مینماید لپ تاپ های این شرکت به دو دسته عمده : Amilo ها و Lifebook ها دسته بندی میشوند که اولی لپ تاپ های متوسط با قیمت پائین و دیگری سری حرفه ای نوت بوک های این شرکت است. هستی ارقام کامپیوتر و بهین تکنولوژی از شرکت های ارائه دهنده این برند هستند.

نوت بوک های دیگر موجود در بازار به همراه گارانتی های معتبر آنها به اختصار عبارتند از :

Asus با گارانتی دیجیتال و الماس، Acer با گارانتی رسام موج، Panasonic با گارانتی نقش، گیگابایت با گارانتی آواژنگ و چندین برند دیگر که شاید حتی به گوش تان هم نخورده باشد.

البته به برندهای تولید کننده لپ تاپ میبایست یک برند کاملا متفاوت با بقیه چه از لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ نرم افزاری و چه از لحاظ قیمتی اضافه کرد و آن چیزی نیست مگر لپ تاپ های بسیار زیبای iMac از کمپانی Apple که دارای سیستم عامل Mac OSx میباشند که از زمین تا آسمان با ویندوز تفاوت دارد و اگر به سرتان زد از این مدل ها خرید کنید حتما یک بار این سیستم عامل را امتحان کنید (البته جدیدا قرار است امکان نصب ویندوز بر روی Mac هم فراهم شود) از لحاظ قیمتی نیز این لپ تاپ ها با سایرین تفاوت عمده دارند جائیکه قیمت آنها از دو میلیون تومان شروع می شود.

البته این مقاله تنها گوشه ای از معرفی ویژگی هایی از برندهای مختلف لپ تاپ بود که امیدوارم در انتخاب شما اعضای گروه ایران ویج برای خرید این وسیله زیبا و بی نظیر کمک کوچکی کرده باشیم.
نوشته شده در دوشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۹:۱۲ قبل از ظهر توسط غفاری |

 
 


 
http://www.iranvij.ir/upload/images/ujmj59jd12p4z2rj35j1.jpg


نام فرمت جدید نسل بعدی دیسک های DVD می باشد که توسط گروه Blu-ray Disk Association (BDA) که زیر نظر دو شرکت بزرگ Sony و Philips فعالیت می کند ایجاد شده است که در حال حاضر اکثر لپ تاپ های خوب از این تکنولوژی بهره مند هستند.

به وسیله این فرمت می توان بر روی یک دیسک یک لبه blu-ray اطلاعاتی با حجم 23.3 , 25 , 27 گیگابایت و یعنی حدود 4 ساعت فیلم با فرمت (High-definition (HDTV و 13 ساعت فیلم با فرمت (Standard-definition (SDTV را ذخیره کرد.

همچنین یک دیسک 2 لبه blu-ray می تواند حجمی برابر با 46.6 , 50 , 54 گیگابایت را در خود جای دهد که این مقدار حافظه تقریباً برای 8 ساعت فیلم HDTV کافی می باشد.

در سیستم blu-ray از پرتو آبی لیزر برای ذخیره اطلاعات استفاده می شود که طول موجی برابر با 406 nm دارد در صورتی که پرتو های لیزر قرمز که در حال حاضر از آنها استفاده می شود طول موجی در حدود 650 nm را دارا می باشند به همین علت پرتو blu-ray می تواند حجم بیشتر اطلاعات را نسبت به پرتو های قرمز بر روی یک دیسک نوری ذخیره کند.

فرمت جدید دیگری بنام HD DVD که توسط شرکت Toshiba گسترش یافته رقیب اصلی blu-ray محسوب می شود. این فرمت تنها می تواند حجمی برابر 15 گیگابایت را بر روی یک دیسک یک لبه ذخیره کند که نسبت به blu-ray بسیار کمتر است.

شرکت های بزرگی همچون Apple, Dell, Hitachi, HP, JVC, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TDK , Thomson و استودیو های فیلم سازی Universal , MGM , Fox و Walt Disny آمادگی خود را برا ی پشتیبانی از این فرمت اعلام کرده اند و قرار است شرکت Sony از این فناوری در کنسول Play Station 3 نیز استفاده کند.

انتظار میرود تا Blu-ray بزودی بتواند با انتقال ضبط کننده های VCR و DVD به فرمت HDTV خود رو بعنوان فرمت استاندارد PC ها و فیلمهای HD معرفی کند. دیسک بلو-ری برنده و پیشتاز دیسک های با کیفیت بالا شد. لوح فشرده بلو-ری (Blu-ray، BD) نوعی دیسک نوری است که کاربرد اصلی آن ذخیره ویدئو باکیفیت بالا و اطلاعات است و از نظر ابعاد ظاهری مشابه CD، DVD است.

نام بلو-ری از تکنولوژی لیزر آبی (از نوع بنفش) مشتق شده است که برای خواندن و نوشتن این نوع دیسک ها استفاده می شود. به دلیل طول موج کوتاه (405 نانومتر)، ظرفیت ذخیره اطلاعات بلو-ری بیشتر از DVD ( لیزر با نور قرمز و طول موج 650 نانومتر ) است. یک دیسک بلو-ری دو لایه، می تواند 50 گیگابایت ذخیره کند که شش بار بیشتر از ظرفیت یک دی وی دو لایه است.

در آوریل سال 2008 بیشتر از 350 عنوان دیسک بلو-ری در آمریکا و بیش از 250 عنوان نیز در ژاپن منتشر شد. در طی رقابت دیسک های نوری با کیفیت بالا، بلو-ری در حال رقابت با HD DVD بود و در فوریه سال 2008 ، زمانیکه شرکت توشیبا - تولید کننده اصلی HD DVD- اعلام کرد که این دیسک بعد از این توسعه نخواهد یافت، بلو-ری برنده و پیشتاز دیسک های با کیفیت بالا شد.

در ابتدا به دلیل اینکه لایه ذخیره اطلاعات در این دیسک، در مقایسه با دی وی دی، به لایه رویی نزدیک تر بود، در برابر خش آسیب پذیر تر مینمود و با لایه ی کارتریج محافظت می شد. اما با پیشرفت دانش پلیمر، وجود این لایه ضرورتی نداشت.

یک پلیر برای پخش بلو-ری نیاز به پشتیبانی از کدک هایی مانند MPEG-2, H.264/AVC, SMPTE VC-1 دارد. برای پخش صوت، پلیر باید از تکنولوژی Dolby Digital AC-3, DTS, linear PCM پشتیبانی کند.
نرم افزار جاوا نیز در توسعه بلو-ری نقش دارد نسخه بلو-ری جاوا به نام BD-J، در افزودن منوها و امکانات بیشتر در بخشهایی مانند زیرنویسها، در این تولید مشارکت داشته است.

کدگذاری ناحیه ای:

بعضی از این دیسکها ممکن است رمزگذاری شوند. همانند اصول رمزگذاری ناحیه ای برای دی وی دی، بسته به منطقه ای که بلو-ری در آن پخش می شود، رمزگذاری شده و فقط در ناحیه مشخص شده قابل اجرا هستند. هدف این اقدام، رعایت حقوق شرکت های فیلم سازی برای قیمت گذاری و نوع محتواست. بعضی از دیسکها نیز بدون کد تولید می شوند و در همه جا قابل اجرا خواهند بود. در سال 2008 دو سوم بلو-ری های تولید شده بدون محدودیت منطقه ای بودند.

بلو-ری های اولیه، قابلیت پخش دی وی دی را داشتند اما سی دی بر روی آنها اجرا نمی شد. بعدها تمام گرداننده های دیسک بلو-ری قابلیت پخش دی وی دی و یا سی دی را پیدا کردند.

با اینکه ویژگی های بلو-ری مشخص و نهایی شده اند، اما مهندسین همچنان در حال توسعه آن هستند. بلو-ری بت چهار لایه و 100 گیگابایت فضا، شش لایه و 200 گیگا بایت فضا، دیسک هایی هستند که کار بر روی آنها شروع شده و در حال تحقیقات و پیشرفت است. توسعه لایه ها حتی تا 10 لایه اما با 250 گیگ نیز مطرح شده، اما مشکل تولید آن، پایین بودن تکنولوژی دیسک خوان های امروزی عنوان شده است.
نوشته شده در دوشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۰ساعت ۹:۷ قبل از ظهر توسط غفاری |آیا میدانستید که تـنها در طول زمانی که این جمله را می خوانید در حدود 50 هزار سلول بدنتان میمیرد و سلول های جدید جایگزین آن می شود ؟

آیا میدانستید که در طـول یـک ساعت قلب شما آنقدر سخت کار می کند کـه مــی تـــوانــد انرژی حمل یک جسم یک تنی به اندازه یک کیلومتر از سطح زمین را تامین کند ؟

آیا میدانستید که اولین دوقلوهای آزمایشگاهی اولین بار در سال 1981 به دنیا آمدند ؟

آیا میدانستید که اگر سلول های موجود بر روی پوست بدن انسان را به دنبال هم بچینیم، طول آن به 45 مایل خواهد رسید ؟

آیا میدانستید که در طول یک سال، قلب یک انسان عادی 40 میلیون بار می تپد ؟

آیا میدانستید که بیشتر انسانها در یک دقیقه 25 مرتبه پلک می زنند و بطور میانگین هر انسان سالانه بیش از
۱3
میلیون مرتبه پلک می زند ؟

آیا میدانستید که معده شما باید هر دو هفته یکبار ماده مخاطی جدید ترشح کند در غیر اینصورت خودش را هضم خواهد کرد ؟

آیا میدانستید که شش سمت چپ کوچکتر از شش سمت راست است تا فضایی برای قلب ایجاد شود ؟

آیا میدانستید که جراحی چشم یکی از پیشرفت های چشمگیر در طب باستان به شمار می رود ؟

آیا میدانستید که عطسه در هنگام خارج شدن از دهان، سرعتی بالغ بر 100 مایل بر ساعت دارد ؟

آیا میدانستید که اگر بدن شما خشک و یخ زده شود 10% به وزن آن اضافه خواهد شد که این مقدار وزن اضافی را مایکرو ارگانیسم هایی که بر روی بدن قرار دارند، تشکیل می دهند ؟

آیا میدانستید که براساس آمارهای اخیرسازمان جهانی سلامتی، روزانه در حدود 100 میلیون فعالیت جنسی رخ میدهد؟

آیا میدانستید که زمانیکه گوشت و شیر را با هم می خورید، بدن به هیچ وجه کلسیم شیر را جذب نمی کند و بهتر است میان مصرف گوشت و شیر حداقل 2 ساعت فاصله باشد ؟

آیا میدانستید که فقط انسان ها و اسب ها دارای پرده بکارت هستند ؟

آیا میدانستید که هر انسان در حدود نیم ساعت یک تک سلولی بوده است ؟

آیا میدانستید که ما یک داروخانه کامل در بدن خود داریم و می توانیم هر دارویی را در بدن خود تولید کنیم ؟

آیا میدانستید که وزن اسکلت انسان بالغ سیزده تا پانزده کیلوگرم است ؟

آیا میدانستید که طول قد هر انسان سالم برابر هشت وجب دست خود اوست ؟

آیا میدانستید که محـقـقان اخیـراً بـه ایـن نتیجه رسیده اند که کلیه انسان 500 عملکرد متفاوت دارد ؟

آیا میدانستید که ساختمان عملکرد دست وال، سگ، پرندگان (بال ها) و انسان دقیقاً مشابه است ؟

آیا میدانستید که سریع ترین عضله بدن انسان زبان اوست ؟

آیا میدانستید که شبکه چشم
۱۳۵
میلیون سلول احساس دارد که مسئولیت گرفتن تصاویر و تشخیص رنگها را بر عهده دارد ؟

آیا میدانستید که چشم انسان حدود
۱۳۵
میلیون سلول بینایی دارد که معادل یك دوربین 135 مگاپیكسل عمل می كند ؟

آیا میدانستید که چشم سالم انسان میتواند ده میلیون رنگ را مختلف را ببیند و آنها را از یکدیگر تمیز دهد ؟

آیا میدانستید که گوش و بینی شما در تمام طول عمر به رشد خود ادامه می دهند ؟

آیا میدانستید که چشم‌های ما از بدو تولد همین اندازه بوده‌اند، اما رشد گوش و بینی ما هیچ‌وقت متوقف نمی‌شوند ؟

آیا میدانستید که دندان تنها بخش از بدن انسان است که ترمیم نمی شود ؟

آیا میدانستید که شواهد نشان داده است که انسان از هفتاد هزار سال پیش لباس بر تن می کرده است ؟

آیا میدانستید که عمر مفید انسانها در کف دستشان اینگونه (
۸۱ ۱۸ = ۶۳)
نوشته شده است ؟

آیا میدانستید که ضریب هوشی انسان های معمولی بین
۸۵ تا ۱۰۵
است ؟

آیا میدانستید که هر تار موی انسان میتواند تا وزن
۱۰۰
گرم رشد کند ؟

آیا میدانستید که یک انسان نهایتا میتواند با سرعت
۳۵
کیلومتر در ساعت بدود ؟

آیا میدانستید که کالبد شکافی انسانهای جدید بسیار بیشتر از انسانهای قدیمی طول میکشد ؟

آیا میدانستید که انسان با خوردن
۲۰
نیش از زنبور عسل در آن واحد خواهد مرد ؟

آیا میدانستید که هر انسان میتواند
۱ دقیقه نفس خود را حبس کند و رکوردش در جهان ۸۵
دقیقه است ؟

آیا میدانستید که وزن اسکلت انسان بالغ
۱۳ تا ۱۵
کیلوگرم است ؟

آیا میدانستید که انسان اولیه (ناندرتال ها) و اجداد اولیه انسان هر دو در یک زمان در اروپا بودند ؟

آیا میدانستید که یک انسان
۸
ثانیه بعد از قطع گردن هنوز به هوش است ؟

آیا میدانستید که لایه بیرونی پوست انسان هر
۲
هفته یکبار با سلولهای جدید تعویض میشود ؟

آیا میدانستید که انسان
۹
هزار سال پیش از میلاد برای اولین بار به کشاورزی پرداخت ؟

آیا میدانستید که دویست میلیون موجود زنده روی زمین وجود دارد که انسان یکی از آنها است ؟

آیا میدانستید که کبد انسان در
۳۰۰ تا ۵۰۰
روز نو میشود، یعنی اینکه از سلولهای جدیدی برخوردار میشود ؟

آیا میدانستید که تقریبا
۶۵ ٪
وزن انسان را اکسیژن تشکیل میدهد ؟

آیا میدانستید که انسان برای اولین بار در
۱۷۸۳ پرواز را تجربه کرد و توانست ۸
کیلومتر با بالن پرواز کند ؟

آیا میدانستید که جنین انسان بعد از
۱۷
هفته (4 ماه) می تواند خواب هم ببیند ؟

آیا میدانستید که تنها موجودای که میتواند به پشت بخوابد انسان است ؟

آیا میدانستید که بدن یک انسان در طول عمرش به طور متوسط 1300 لیتر عرق تولید میکند ؟

آیا میدانستید که انسان‌های راست دست به طور میانگین
۹
سال بیش از چپ دست‌ها عمر می‌کنند ؟

آیا میدانستید که کره زمین از
۱۰۲ عنصر بوجود آمده و این ۱۰۲
عنصر در بدن انسان وجود دارد ؟

آیا میدانستید که حس بویایی انسان قادر به دریافت و تشخیص ده هزار بوی متفاوت است ؟

آیا میدانستید که حدود 10 درصد وزن بدن انسان (بدون آب) را باكتریها تشكیل میدهند ؟

آیا میدانستید که از دست دادن تنها 1% از آب بدن موجب تشنگی میشود ؟

آیا میدانستید که بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب است ؟

آیا میدانستید که ناخن‌های انگشتان دست، تقریبا چهار برابر ناخن‌های پا رشد می‌کنند ؟

آیا میدانستید که قد انسان تا 20، 25 سالگی و گاها 40 سالگی بلند می‌شود و از چهل سالگی به بعد، قد انسان هر دو سال حدود 6 میلی‌متر كوتاه می‌شود ؟

آیا میدانستید که دهان انسان روزانه یك لیتر بزاق تولید می‌كند ؟

آیا میدانستید که وزن پوست بدن انسان بالغ بر
۲/۷
کیلوگرم (دو و هفت دهم) است ؟

آیا میدانستید که کمبود خواب، زودتر از کمبود غذا موجب مرگ انسان می‌شود ؟

آیا میدانستید که انسان در سال 3000 قد متوسط 2 متر و 120 سال عمر و پوست قهوه‌ای خواهد داشت ؟

آیا میدانستید که هر تار موی انسان می‌تواند تا وزن 100 گرم رشد كند ؟

آیا میدانستید که وزن اسكلت انسان بالغ 13 تا 15 كیلوگرم است ؟

آیا میدانستید که هر چروک ایجاد شده در ابرو نتیجه 200000 اخم است ؟

آیا میدانستید که عمر پرزهای چشایی انسان از 7 تا 10 روز است ؟

آیا میدانستید که اندازه قلب هر فرد به اندازه مشت اوست ؟

آیا میدانستید که قلب انسان بطور متوسط 100 هزار بار در سال میتپد ؟

آیا میدانستید که قلب انسان هنگام تپیدن میان دو تپش استراحت میکند این یعنی اگر فرد 70 سال عمر کرده باشد قلبش به اندازه 40 سال استراحت کرده است ؟

آیا میدانستید که وزن اسکلت انسان بالغ بر 13 تا 15 کیلوگرم است ؟

آیا میدانستید که انسانهای امروزی بطور متوسط شش سال از عمر را تلویزیون نگاه می کنند و شش سال را هم صرف غذا خوردن میکنند و یک سوم از عمر را هم در خوابند ؟

آیا میدانستید که مغز انسان تنها
۲ درصد از وزن انسان را تشکیل می دهد ولی ۲۵
درصد اکسیژن دریافتی بدن را به تنهایی مصرف می کند ؟

آیا میدانستید که مغز بیشتر انرژی را در بدن مصرف میکنند به همین دلیل هم از سایر نقاط بدن گرمتر است ؟

آیا میدانستید که مغز یک انسان در طول یک روز بیشتر از تمام تلفن های جهان به سلول ها پیام عصبی می فرستد ؟

آیا میدانستید که پیام های عصبی با سرعتی برابر با 170 مایل در ساعت به مغز رسیده و از مغز به سلول های عصبی می رسند ؟

آیا میدانستید که مغز در هنگام خواب فعالتر از وقتی است که تلویزیون می بینید ؟

آیا میدانستید که بطور متوسط یک انسان در طول زندگی خود در حدود
۴۴
پوند گرد و خاک را تنفس می‌کند ؟

آیا میدانستید که در تمام انسانهای كره زمین 999 % شباهت ژنتیكی وجود دارد ؟

آیا میدانستید که طول رگهای بدن انسان پانصد و شصت هزار كیلومتر است ؟

آیا میدانستید که در یک سانتی متر پوست شما
۱۲ متر عصب و ۴
متر رگ و مویرگ است ؟

آیا میدانستید که در هـر 3 سانتی متـر از پوست، 4 هزار بافت عصبی، 1300 سـلول عصبی، 100 غده عرق، 3 میلیون سلول، و 3000 رگ خونی وجود دارد ؟

آیا میدانستید که اگر رگ های خونی موجود در 5 سانتی متر از پوست را در امتداد هم قرار دهیم، طول آن به 20 فوت می رسد ؟

آیا میدانستید که اگر تمام رگهای خونی را در یك خط بگذاریم تقریبا 97000 كیلومتر میشود ؟

آیا میدانستید که بدن انسان پنجاه هزار كیلومتر رشته عصبی دارد ؟

آیا میدانستید که تنها قسمت بدن که خون ندارد قرنیه چشم است ؟

آیا میدانستید که استرس تا 5 برابر سیستم ایمینی بدن را پایین می آورد ؟

آیا میدانستید که كبد یا جگر تنها عضو داخلی بدن است كه اگر با عمل جراحی قسمتی از آن برداشته شود دوباره رشد میكند ؟

آیا میدانستید که اکثر افراد در کمتر از
۷
دقیقه خوابشان می‌برد ؟

آیا میدانستید که آب دریا بهترین ماسک برای صورت انسان است ؟

آیا میدانستید که ورزش کردن در گرما به کاهش اشتها کمک می‌کند ؟

آیا میدانستید که خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد غیر سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیانشان هستند، بیست و پنج درصد بیشتر از دیگران است ؟

آیا میدانستید که بدن ما به طور مداوم خود را ترمیم می کند هر سه ماه یکبار بافت استخوانی به طور کامل تعویض می شود و هر ماه پوست جدید رشد می کند به راحتی می توانیم فرآیند پیری را به تاخیر بیندازیم ؟

آیا میدانستید که بدن یک انسان معمولی به اندازه کافی شامل: سولفور برای کشتن تمام شپش های بدن یک سگ، کربن برای ساخت 900 مداد، پتاسیم برای آتش زدن یک توپ فوتبال، چربی برای ساختن 7 قالب صابون، فسفر برای درست کردن سر 2200 کبریت و آب برای پر کردن 10 تنگ را دارد ؟

آیا میدانستید که پیشانی انسان مرکز دمای انسان است یعنی اگر شما دمای پیشانیتان را تغییر دهید دمای بدنتان هم به همان انداره تغییر میکند این یکی از دلایلی است که وقتی ما می خواهیم ببینیم که آیا تب داریم یا نه دستمان را روی پیشانی میگذاریم ؟

 

نوشته شده در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۷:۳۱ قبل از ظهر توسط غفاری |

كيم اونگ يونگ" باهوشترين فرد دنيا"

 

اين فوق نابغه كرهاي در سال 1962 به دنيا آمد و در حال حاضر باهوشترين فرد دنيا محسوب مي‌شود. او در چهار سالگي ميتوانست زبانهاي ژاپني، كرهاي، آلماني و انگليسي را بخواند. در پنج سالگي سخت ترين مسئله‌هاي ديفرانسيل و انتگرال را حل ميكرد

 

بهره هوشي بسيار بالا يعني بالاي 210 داشت. كيم در6 سالگي تا 7 سالگي دانشجوي افتخاري دانشگاه هانگ يانگ بود و در پانزده سالگي دكتراي خود را گرفت

 

"گريگوري اسميت" كانديداي صلح نوبل
گريگوري اسميت در سال 1990 به دنيا آمد در دو سالگي ميتوانست بخواند و در ده سالگي وارد دانشگاه شد. ولي نبوغ تحصيلي، تنها نيمي از داستان گريگوري اسميت است
او عاشق صلح مي‌باشد و از سنين كم به عنوان حامي و يكي از فعالان حقوق كودك و صلح جهاني به كشورهاي مختلف دنيا سفر كرده است. او موسس سازمان بين المللي دفاع جوانان است كه اصول صلح را به كودكان و جوانان سراسر دنيا آموزش ميدهد. او با بيلكلينتون و ميخائيل گورباچوف مذاكره داشته و در مقابل سازمان ملل سخنراني كرده است. گريگوري در 12 سالگي كانديداي اخذ جايزه صلح نوبل شد

 

"اكريت جاسوال" جراح هفت ساله
اكريت جاسوال يك نوجوان هندي است كه باهوشترين فرد هندي به شمار ميرود

او در سال 2000 و در هفت سالگي اولين موفقيت پزشكي خود را به دست آوردبيمار او دختري هشت ساله بود كه پول كافي براي رفتن به بيمارستان نداشت دست اين دختر به حدي سوخته بود كه جمع شده و به شكل مشت درآمده بوداكريت هيچ تجربهاي در جراحي نداشت، ولي اين دختر را عمل كرد و او ديگر ميتوانست انگشتان خود را باز و بسته كند. اكريت به مطالعات پزشكي خود ادامه داد و در دوازده سالگي دارويي براي درمان سرطان ساخت. او هماكنون كوچكترين دانشجوي دانشكده پزشكي هند است

 

"كلئوپاترا استراتان" خواننده سه ساله
كلئوپاترا در اكتبر 2002 در مولداوي به دنيا آمد. پدر او نيز يك خواننده است. كلئوپاترا كوچكترين خواننده پردرآمد دنيا به حساب ميآيداو در سال 2006 آلبوم "در 3 سالگي" را روانه بازار كرد و ركورد فروش آلبومهاي موسيقي دنيا را شكست. او براي هر آهنگ خود هزار يورو ميگيرد

 

"آليتا آندره" نقاش دو ساله
آليتا دو ساله است ولي نقاشي را پيش از اين آغاز نموده است. وقتي "مارك جميسون" رئيس گالري نقاشي ملبورن استراليا نقاشيهاي اين هنرمند را ديد آنقدر از آن خوشش آمد كه تصميم گرفت آنها را در يك نمايشگاه به نمايش بگذارد. اين نمايشگاه با استقبال گرم تماشاچيان مواجه شد و همه ميخواستند خالق آن آثار را ببينند در آن زمان بود كه جميسون تازه متوجه شد نقاش اصلي آن تابلوها دختر 22 ماهه هنرمند يعني "آليتا آندره" است

 

"آرون كريپكه" در دوران دبيرستان استاد هاروارد شد

 

سائول در سال 1940 در نيويورك به دنيا آمد. او يك نابغه به تمام معني بود. در چهار سالگي جبر را كشف كرد و در پايان دوره ابتدايي هندسه، حساب و فلسفه را به پايان رساند. در نوجواني يك سري مقاله نوشت كه معلوم شد همه اصول منطق كيفي هستند. در همان زمان از سوي دانشگاه هاروارد نامهاي به او رسيد كه از وي دعوت ميكرد براي تدريس به آن دانشگاه برود. او ميگويد

 

مادرم گفت بايد اول دبيرستان را تمام كنم و بعد به دانشگاه بروم" بعد از دبيرستان، سائول استاد هاروارد شد و اكنون بزرگترين فيلسوف زنده دنيا مي‌باشد

 

"مايكل كرني" ليسانسيه ده ساله و ميليونر تلويزيوني
مايكل كرني 24 سال دارد. او در ده سالگي مدرك ليسانس خود را گرفت و در سال 2008 در مسابقه "كي ميخواهد ميليونر شود" شركت كرده و برنده يك ميليون دلار جايزه شد. او ركوردهاي جهاني بسياري دارد كه يكي از آنها تدريس در دانشگاه در 17 سالگي است

 

"الينا اسميت" مشاور راديويي 7 ساله
ايستگاه راديويي شهر الينا زماني به او به عنوان مشاور يا سنگ صبور يك شغل داد كه او به راديو زنگ زد و در پاسخ به زن شنوندهاي كه از كار بيكار و افسرده شده بود، گفت: "عزيزم فقط بايد با دوستانت به ورزش بولينگ بروي و روزي يك ليوان شير بنوشي." توصيه الينا آنقدر براي شنوندگان جالب بود كه اين ايستگاه راديويي هفته اي يك ساعت او را به عنوان سنگ صبور به استوديو دعوت ميكرد. الينا مشاوره‌هاي مختلفي به شنوندگان ميدهد و مشكلات بسياري از به هم خوردن نامزدي تا از بين بردن بوي بد عرق را پاسخ ميدهد. وقتي يك شنونده براي او نوشت كه چطور شوهر پيدا كند؟ الينا پاسخ داد: به خودت برس ولي زياد آرايش نكن. و وقتي شنونده ديگري پرسيد چه كار كند تا نامزدش به سوي او بازگردد، گفت: اين مرد ارزش دلشكسته شدن ندارد. زندگي آنقدر كوتاه است كه نبايد به خاطر يك مرد آن را خراب كرد

 

"فابيانو لوييجي كاروان" اعجوبه شطرنج
فابيانو يك نوجوان 16 ساله ايتاليايي است كه در 14 سالگي استاد بزرگ شطرنج شد. او بهترين شطرنجباز زير هجده سال در سراسر دنياست


"ويلي موسكوني" آقاي بيليارد در 6 سالگي
موسكوني معروف به آقاي بيليارد در آمريكا از شش سالگي به طور حرفهاي بيليارد بازي ميكرد. او در حقيقت بازي بيليارد را از تمرين كردن با سيبزمينيهاي كوچك آغاز كرده بود. مدتي بعد پدرش به نبوغ او پي برد و او را در مسابقات بزرگ شركت داد

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۱۵:۴۶ بعد از ظهر توسط غفاری |

 

زمستان که از راه می‌رسد انواع و اقسام ویروس‌های شبه آنفلوانزا و سرماخوردگی را نیز به همراه خود می‌آورد، به نظر شما برای مقابله با این میکروب‌های بیماری‌زا چه غذاهایی باید بخوریم؟ …

شبکه ایران: بی شک استفاده از موادمغذی خوب در رژیم غذایی می تواند فواید مثبتی را در سلامتی بدن داشته باشد و مقاومت بدن را در مقابل بیماری ها افزایش دهد. حال 12 نکته تغذیه ای را برای شما عنوان می کنیم.

آب

در ماه های زمستان مغزتان کمتر پیام تشنگی صادر می کند اما حتماً از تامین آب مورد نیاز بدنتان مطمئن شوید زیرا زمستان هوا فقط سرد نیست، بلکه خشک هم هست.

سایر مایعات

مراقب آنچه می نوشید باشید. به جز آب، مایعاتی مانند آبمیوه های طبیعی یا آب سبزیجات بسیار خوب هستند. اما سعی کنید از آبمیوه ها و کوکتل های مصنوعی و شکردار که گاهی مملو از خامه هم هستند و میزان بالایی کالری وارد بدنتان می کنند، دوری کنید.

ماهی

ممکن است در طول ماه های زمستان که نور خوشید کمتر می شود با کمبود ویتامین D رو به رو شوید. ماهی منبع بسیار خوبی از این ویتامین و همچنین اسیدهای چرب امگا ٣ است که به شما کمک می کند هرگونه اختلالات روحیه را با بالابردن سطح سروتونین در بدنتان از بین ببرید.

شکلات

خیلی ها نمی توانند هوس شکلات خوردن خود را ترک کنند، مخصوصاً در جشن ها و مهمانی ها اما بهتر است در این زمینه هم انتخاب عاقلانه داشته باشید: انواع تیره تر شکلات با محتوی کاکائو بالا آنتی اکسیدان، بسیار بالایی داشته و انتخاب بسیار خوبی به شمار می رود.

آجیل

وقتی گرسنه تان شد، به آجیل حمله نکنید، فقط یک مشت از آن کافی است. تقریباً همه آجیل ها منبع بسیار خوبی از سلنیوم هستند که برای سلامت ذهن و جلوگیری از افسردگی مفید است.

دانه ها و غلات کامل

فیبر موجود در گندم، جو، نان های دانه کامل، و برنج تاثیر محافظتی برای سلامت قلب و سیستم گوارش بدن دارند. از خوردن غلات و دانه های فراوری شده خودداری کنید زیرا قسمت اعظم مواد مغذی موجود در آنها در مراحل مختلف فراوری از بین می روند.

ماست طبیعی

ماست حاوی کشت باکتری های فعال است که به شما برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان در زمستان کمک می کند. به جای ماست های مصنوعی یا طعم دار، ماست ساده کم چرب را انتخاب کنید؛ برای خوشمزه تر شدن آن می توانید انواع میوه های تازه را هم خرد کرده و داخل آن بریزید.

مرکبات

نارنگی، پرتقال، کیوی، گریپ فروت، انگور قرمز و لیمو سالم ترین میوه هایی هستند که می توانند در تمام طول سالم بدنتان را تقویت کنند. ویتامین C موجود در همه مرکبات برای تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل زمستان اهمیت ویژه ای دارد.

سبزیجات

حتماً در طول روز یک وعده سبزیجات در رژیم غذایی تان استفاده کنید. سبزی ها به دلیل داشتن ویتامین بالا شما را در مقابل میکروب ها واکسینه می کنند.

فیبر

برای از بین بردن یبوست در زمستان، رژیم غذایی تان را با انبوهی از فیبر پر کنید. کمی خلاقیت به خرج دهید و برای سالادتان از انواع مختلف میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. اما دقت کنید که برای چاشنی سالاد از سس های چاق کننده و پرکالری دوری کنید.

قند میوه

زایلیتول یا سایر قندهای طبیعی که در میوه ها و گیاهان یافت می شوند می توانند انتخاب بسیار خوبی برای جایگزین کردن قندهای مصنوعی باشند.

تنقلات

وقتی گرسنه می شوید، به جای این که به تنقلات پناه ببرید، یک بشقاب سالاد یا میوه یا یک مشت آجیل میل کنید.

 

 

نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۱۵:۴۱ بعد از ظهر توسط غفاری |1. کنجکاوی را دنبال کنید

"من هیچ استعداد خاصی ندارم. فقط عاشق کنجکاوی هستم"
چگونه کنجکاوی خودتان را تحریک می کنید؟
من کنجکاو هستم، مثلا برای پیدا کردن علت اینکه چگونه یک شخص موفق است و شخص دیگری شکست می خورد.
به همین دلیل است که من سال ها وقت صرف مطالعه موفقیت کرده ام.
شما بیشتر در چه مورد کنجکاو هستید؟
پیگیری کنجکاوی شما رازی است برای رسیدن به موفقیت.2. پشتکار گرانبها است

"من هوش خوبی ندارم، فقط روی مشکلات زمان زیادی می گذارم"
تمام ارزش تمبر پستی توانایی آن به چسبیدن به چیزی است تا زمانی که آن را برساند.
پس مانند تمبر پستی باشید و مسابقه ای که شروع کرده اید را به پایان برسانید.
با پشتکار می توانید بهتر به مقصد برسید.3. تمرکز بر حال

"مردی که بتواند در حالی که دختر زیبایی را می بوسد با ایمنی رانندگی کند، به بوسه اهمیتی را که سزاوار آن هست نمی دهد"
پدرم به من می گفت نمی توانی در یک زمان بر ۲ اسب سوار شوی.
من دوست داشتم بگویم تو می توانی هر چیزی را انجام بدهی اما نه همه چیز.
یاد بگیرید که در حال باشید و تمام حواستان را بدهید به کاری که در حال حاضر انجام می دهید.
انرژی متمرکز، توان افراد است، و این تفاوت پیروزی و شکست است.4. تخیل قدرتمند است

"تخیل همه چیز است. می تواند باعث جذاب شدن زندگی شود. تخیــل به مراتب از دانش مهم تر است"
آیا شما از تخیلات روزانه استفاده می کنید؟
تخیل پیش‌درآمد تمام داشته‌های شما در آینده است.
نشانه واقعی هوش دانش نیست، تخیل است.
آیا شما هر روز ماهیچه های تخیل تان را تمرین می دهید؟
اجازه ندهید چیزهای قدرتمندی مثل تخیل به حالت سکون دربیایند.5. اشتباه کردن

"کسی که هیچ وقت اشتباه نمی کند هیچ وقت هم چیز جدید یاد نمی گیرد"
هرگز از اشتباه کردن نترسید چون اشتباه شکست نیست.
اشتباهات شما را بهتر، زیرک تر و سریع تر می کنند، اگر شما از آنها استفاده مناسب کنید.
قدرتی که منجر به اشتباه می شود را کشف کنید.
من این را قبل گفته ام، و اکنون هم می گویم، اگر می خواهید به موفقیت برسید اشتباهاتی که مرتکب می شوید را ۳ برابر کنید.


6. زندگی در لحظه

"من هیچ موقع در مورد آینده فکر نمی کنم، خودش بزودی خواهد آمد"
تنها راه درست آینده شما این است که در همین لحظه باشید.
شما زمان حال را با دیروز یا فردا نمی توانید عوض کنید.
بنابراین این از اهمیت فوق العاده برخوردار است که شما تمام تلاش خود را به زمان جاری اختصاص دهید.
این تنها زمانی است که اهمیت دارد، این تنها زمانی است که وجود دارد.7. خلق ارزش

"سعی نکنید موفق شوید، بلکه سعی کنید با ارزش شوید"
وقت خود را به تلاش برای موفق شدن هدر ندهید بلکه وقت خود را صرف ایجاد ارزش کنید.
اگر شما با ارزش باشید، موفقیت را جذب می کنید.
استعدادها و موهبت هایی که دارید را کشف کنید.
بیاموزید چگونه آن استعدادها و موهبت های الهی را در راهی استفاده کنید که برای دیگران مفید باشد.
تلاش کنید تا با ارزش شوید و موفقیت شما را تعقیب خواهد کرد.8. انتظار نتایج متفاوت نداشته باشید

"دیوانگی یعنی انجام کاری دوباره و دوباره و انتظار نتایج متفاوت داشتن"
شما نمی توانید کاری را هر روز انجام دهید و انتظار نتایج متفاوت داشته باشید، به عبارت دیگر، نمی توانید همیشه کار یکسانی (کارهای روزمره) را انجام دهید و انتظار داشته باشید متفاوت به نظر برسید.
برای اینکه زندگی تان تغییر کند، باید خودتان را تا سر حد تغییر افکار و اعمالتان متفاوت کنید، که متعاقبا زندگی تان تغییر خواهد کرد.9. دانش از تجربه می آید

"اطلاعات به معنای دانش نیست. تنها منبع دانش تجربه است"
دانش از تجربه می آید. شما می توانید درباره انجام یک کار بحث کنید، اما این بحث فقط دانش فلسفی از این کار به شما می دهد.
شما باید این کار را تجربه کنید تا از آن آگاهی پیدا کنید.
تکلیف چیست؟ دنبال کسب تجربه باشید!
وقت خودتان را صرف یاد گرفتن اطلاعات اضافی نکنید. دست بکار شوید و دنبال کسب تجربه باشید.10. اول قوانین را یاد بگیرید بعد بهتر بازی کنید

"اگر شما قوانین بازی را یاد بگیرید از هر کس دیگر بهتر بازی خواهید کرد"
دو گام هست که شما باید انجام بدهید:
اولین گام اینکه شما باید قوانین بازی که می کنید را یاد بگیرید، این یک امر حیاتی است.
گام دوم هم اینکه شما باید بازی را از هر فرد دیگری بهتر انجام بدهید.
اگر شما بتوانید این دو گام را حساب شده انجام دهید موفقیت از آن شماست.

 

نوشته شده در سه شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۱۹:۵۶ بعد از ظهر توسط غفاری |

 

 

یک دوستت دارم نه به خاطر شخصیت تو ، بلکه به خاطر شخصیتی که من در هنگام با تو بودن پیدا میکنم دو هیچکس لیاقت اشکهای تو را ندارد و کسی که چنین لیاقتی دارد باعث اشک ریختن تو نمیشود سه اگر کسی تو را آنطور که میخواهی دوست ندارد به این معنی نیست که تو را با تمام وجود دوست ندارد چهاردوست واقعی کسی است که دستهای تو را بگیرد و قلب تو را لمس کند پنج بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنار او باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید شش هرگز لبخند را ترک نکن ، حتی وقتی ناراحتی چون هر کس ممکن است عاشق لبخند تو شود. هفت تو ممکن است در تمام دنیا فقط یک نفر باشی ، ولی برای بعضی افراد تمام دنیا هستی هشت هرگز وقتت را با کسی که حاظر نیست وقتش را با تو بگذراند ، نگذران نه شاید خدا خواسته است که ابتدا بسیاری افراد نا مناسب را بشناسی و سپس شخص مناسب را ، به این ترتیب وقتی او را یافتی بهتر میتوانی شکر گذار باشی ده به چیزی که گذشت غم نخور ، به آنچه پس از آن آمد لبخند بزن یازده همیشه افرادی هستند که تو را می آزارند ، با این حال همواره به دیگران اعتماد کن و فقط مواظب باش به کسی که تو را آزرده ، دوباره اعتماد نکنی دوازده خود را به فرد بهتری تبدیل کن و مطمئن باش که خود را میشناسی قبل از آنکه شخص دیگری را بشناسی و انتظار داشته باشی او تو را بشناسد سیزده زیاده از حد خود را تحت فشار نگذار ، بهترین چیزها در زمانی اتفاق می افتد که انتظارش را نداری

 

Created By: Amir BaYaTaNi

Yahoo! ID: Amir200hA

Www.AMIR200H.BLOGFA.coM

نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۲۰:۱۶ بعد از ظهر توسط غفاری |

 

 


کارشناسان انواع دردهایی که باید بی‌درنگ به آنها توجه شود را شرح می‌دهند. بعضی‌ها از درد به عنوان بلای حتمی ‌یاد می‌کنند. هیچ کس از درد، دل خوشی ندارد. درد در هر قسمت نشانه این است که آن قسمت از بدن با مشکلی روبرو شده و نیازمند توجه می‌باشد.

درد نشان یک مشکل جدی‌تر است و از درون فرد خبر می‌دهد. معمولا همه باید با بدن خود هماهنگی کامل داشته باشند تا متوجه شوند که این درد به چه دلیل بوجود آمده است بدلیل حرکت اشتباهی که انجام داده‌اند،‌ چیزی که خورده‌اند و یا نشانه مشکلی جدیتر می‌باشد. ما در این زمینه با چند دکتر در بخش قلب، دارو شناسی، طب سالمندان و روان‌پزشکی مشورت کرده‌ایم و مطالبی را برای همه گردآوری کرده‌ایم:

1. بدترین سردرد عمر شما


فوراً برای مراقبت‌های پزشکی اقدام کنید. اگر سرما خورده‌اید، می‌تواند یک سردرد سینوسی باشد. اما بعضی مواقع فرد دچار خونریزی یا تومور مغزی می‌باشد. به هر دردی توجه کنید. به گفته یکی از پزشکان آمریکایی گاهی اوقات که افراد می‌گویند بدترین سردرد عمرشان را دارند، متوجه می‌شویم که دچار آنوریسم (ورم رگ) مغزی می‌باشند.

2. درد قفسه سینه، گلو، شانه، بازو، شکم و فک


درد قفسه سینه می‌تواند سینه پهلو یا حمله قلبی باشد. اما بدانید که شرایط قلبی نوعا به صورت ناراحتی ظاهر می‌شوند نه به صورت درد. بر اساس گفته یکی از پزشکان قلب آمریکا، بیماران قلبی از فشار می‌نالند. آنها مشت خود را روی قفسه سینه فشار می‌دهند یا بیان می‌کنند که این درد مثل یک فیل می‌ماند که روی قفسه سینه آنها نشسته است. این ناراحتی همراه با بیماری قلبی می‌تواند در بالای قفسه سینه، گلو، فک، شانه چپ، بازو یا شکم ایجاد شود و گاهی با حالت تهوع همراه می‌باشد. ما ناراحت یک فرد ۱۸ ساله نیستیم بلکه فردی که دچار درد پیوسته و پایا می‌باشد، احتمال ریسک بیشتری دارد.

خیلی از مردم این درد را به حساب سوختگی قلب یا استرس می‌گذارند. بنابراین در این مواقع به پزشک متخصص یا اورژانس مراجعه کنید. اگر مشکلی نبود که چه بهتر. گاهی هم این ناراحتی مربوط به هیجان و ناراحتی عاطفی می‌باشد. برای مثال اگر موقع باغبانی احساس درد می‌کنید، اما وقتی می‌نشینید درد تسکین می‌یابد، احتمال آنژین (گلو درد توام با تنگی نفس) وجود دارد که در هوای سرد یا گرم بدتر می‌شود. علائم این ناراحتی در زنان کمتر مشخص می‌گردد.

بیماری قلبی می‌تواند بصورت دردهایی نظیر تورم، استرس GL یا نارحتی در شکم ظاهر گردد. که این با احساس خستگی همراه می‌باشد. بعد از یائسگی احتمال بیماری قلبی افزایش پیدا می‌کند. با وجود اینکه مردان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند، اما زنان بیشتر از بین می‌روند.

3. درد در پشت یا شانه‌ها


بیشتر مواقع مربوط به آرتروز می‌باشد. گاهی هم مشکلات شکمی ‌یا حملات قلبی. همچنین امکان قطع رگ آئورت وجود دارد که معمولا با دردهای کم و گاهی ناگهانی شروع می‌گردد. افرادی که بیشتر در معرض این ناراحتی هستند شرایط موجود در دیواره سرخرگ در آنها تغییر می‌کند. این تغییرات شامل فشار خون بالا می‌باشد که مربوط به دیابت یا استعمال دخانیات می‌باشد.

4. درد شدید شکمی‌


آیا هنوز آپاندیس خود را دارید؟ اگر فتق دارید، زودتر اقدام کنید. مشکلات مربوط به پانکراس و کیسه صفرا، زخم معده و انسداد روده بعضی از عوامل درد شکم هستند.

5. درد ساق پا


یکی دیگر از خطرها، ترمبوز (لخته شدگی خون) می‌باشد، یک لخته شدگی خون که در ساق پا ایجاد می‌شود. سالیانه ۲ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و گاهی زندگی را تهدید می‌کند. علت خطر آن هم آزاد شدن یک تکه لخته خون می‌باشد که سبب آمبولیسم (رگ بستگی) ریوی می‌شود. (یک لخته خون در ریه) که می‌تواند کشنده باشد. سرطان، چاقی مفرط، بی تحرکی به سبب استراحت طولانی در رختخواب یا مسافرت طولانی، بارداری و پیری از عوامل آن هستند. گاهی اوقات پا بدون هیچ دردی ورم می‌کند. اما اگر ماهیچه ساق پا دچار درد و التهاب شد به پزشک مراجعه کنید.

6. سوزش پا یا ساق پا


۲۰ میلیون نفر در آمریکا دچار دیابت هستند که در حدود ۳/۱ آنها مشخص نیستند (بر اساس جامعه دیابت آمریکا). در بعضی افراد که از دیابت خود بی خبر هستند، حالت نابهنجار و اضمحلال سیستم عصبی خارجی می‌تواند اولین علامت باشد. که به صورت سوزن سوزنی در پا یا ساق پا احساس می‌شود و خبر از بیماری عصبی دارد.

7. دردهای بدون دلیل، مبهم، توام و پزشکی

علامت فیزیکی، دردناک مختلف در افسردگی شایع می‌باشند. بیماران از سردرد، شکم درد، دست و پا درد و گاهی همه آنها ابراز ناراحتی می‌کنند به دلیل اینکه ممکن است درد مزمن باشد. شاید این علائم به مغز افراد افسرده، خانواده آنها و متخصصان خطور نکند. علاوه بر آن، هر چه فرد افسرده‌تر باشد کمتر می‌تواند احساس خود را بیان کند. همه این‌ها پزشک و روان شناس بالینی را گمراه می‌کنند.
علائم و نشانه‌های دیگری هم قبل از تشخیص افسردگی نیز وجود دارند. زمانی که فعالیت‌های خود را با بی‌علاقگی انجام می‌دهید، یا قادر نیستید فکر کنید و یا با اطرافیان رفت و آمد داشته باشید از یک متخصص کمک بگیرید و کیفیت زندگی را بدتر نکنید. این بیماری باید هر چه زودتر درمان شود قبل از اینکه سبب تغییرات ساختاری در مغز شود.
 

نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۱۶:۵۵ بعد از ظهر توسط غفاری |

یک : دوستت دارم نه به خاطر شخصیت تو، بلکه به خاطر شخصیتی که من در هنگام با تو بودن پیدا میکنم

دو :
هیچکس لیاقت اشکهای تو را ندارد و کسی که چنین لیاقتی دارد باعث اشک ریختن تو نمیشود

سه :
اگر کسی تو را آنطور که میخواهی دوست ندارد به این معنی نیست که تو را با تمام وجودش دوست ندارد

چهار :
دوست واقعی کسی است که دستهای تو را بگیرد و قلب تو را لمس کند

پنج :
بدترین شکل دلتنگی برای کسی آن است که در کنار او باشی و بدانی که هرگز به او نخواهی رسید

شش :
هرگز لبخند را ترک نکن، حتی وقتی ناراحتی چون هر کس ممکن است عاشق لبخند تو شود

هفت :
تو ممکن است در تمام دنیا فقط یک نفر باشی، ولی برای بعضی افراد تمام دنیا هستی

هشت :
هرگز وقتت را با کسی که حاضر نیست وقتش را با تو بگذراند، نگذران

نه :
شاید خدا خواسته است که ابتدا بسیاری افراد نامناسب را بشناسی و سپس شخص مناسب را، به این ترتیب وقتی او را یافتی بهتر میتوانی شکر گذار باشی

ده :
به چیزی که گذشت غم نخور، به آنچه پس از آن آمد لبخند بزن

یازده :
همیشه افرادی هستند که تو را می آزارند، با این حال همواره به دیگران اعتماد کن و فقط مواظب باش به کسی که تو را آزرده، دوباره اعتماد نکنی

دوازده :
خود را به فرد بهتری تبدیل کن و مطمئن باش که خود را میشناسی قبل از آنکه شخص دیگری را بشناسی و انتظار داشته باشی او تو را بشناسد

سیزده :
زیاده از حد خود را تحت فشار نگذار، بهترین چیزها در زمانی اتفاق می افتد که انتظارش را نداری
نوشته شده در سه شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۱۷:۴۹ بعد از ظهر توسط غفاری |

زمستان زمانی از سال است که دوست دارید بیشتر داخل منزل بمانید چون در این ماه‌ها انواع و اقسام ویروس‌های شبه آنفولانزا و سرماخوردگی همه جا وجود دارد. اما وقتی تصمیم می‌گیرید با این میکروب‌های بیماری‌زا مقابله کنید، استفاده از موادمغذی خوب در رژیم غذاییتان فواید بسیار مثبتی بر سلامتتان خواهد داشت. زمستان نه تنها سرما را همراه خود می‌آورد و خانه‌نشینتان می‌کند، بلکه این خانه‌نشستن‌ها پرخوری‌های بیشتر و احتمالاً اضافه‌وزن را هم به دنبال خواهد داشت. به‌همین‌دلیل، در زیر لیستی از 21 نکته عالی برای تغذیه زمستانی برایتان گردآورده‌ایم که امیدواریم برایتان مفید باشد.

1. غذا و فعالیت جسمی

اضافه کردن یکی دو کیلو وزن در طول زمستان چندان هم بد نیست. اما برای خیلی‌ها این اضافه کردن وزن سال به سال بیشتر می‌شود و کنار آمدن با آن معمولاً دشوار است. پس در کنار عادات غذایی سالم، فعالیت جسمی را فراموش نکنید.

2. آب

در ماه‌های زمستان مغزتان کمتر پیام تشنگی صادر می‌کند اما حتماً از تامین آب مورد نیاز بدنتان مطمئن شوید چون زمستان هوا فقط سرد نیست، بلکه خشک هم هست.

3. سایر مایعات

مراقب آنچه می‌نوشید باشید. به‌جز آب، مایعاتی مثل آبمیوه‌های طبیعی یا آب سبزیجات بسیار خوب هستند. اما سعی کنید از آبمیوه‌ها و کوکتل‌های مصنوعی و شکردار که گاهی مملو از خامه هم هستند و میزان بالایی کالری وارد بدنتان می‌کنند دوری کنید.

4. الکل

از نوشیدن الکل به هر صورت و در هر فصلی خودداری کنید چون یک سم مهلک است.

5. تغذیه

غذاهای مهمانی‌ها و جشن‌ها معمولاً حاوی مقدار کمی موادمغذی است. اما با کمی تلاش و برنامه‌ریزی می‌توانید بسیاری از دستورغذاهای هوس‌انگیز را با موادمغذی بیشتری درست کنید. درصورت نیاز روش پخت‌و‌پزتان را تغییر دهید. مثلاً به جای سرخ کردن از روش‌هایی مثل کباب کردن و بخارپز کردن استفاده کنید تا موادمغذی آن حفظ شود.

6. ماهی

ممکن است در طول ماه‌های زمستان که نور خوشید کمتر می‌شود با کمبود ویتامین D روبه‌رو شوید. ماهی منبع بسیار خوبی از این ویتامین و همچنین اسیدهای چرب امگا3 می‌باشد که به شما کمک می‌کند هرگونه اختلالات روحیه را با بالا بردن سطح سروتونین در بدنتان از بین ببرید.

7. شکلات
خیلی‌ها نمی‌توانند هوس شکلات خوردن خود را ترک کنند، مخصوصاً در جشن‌ها و مهمانی‌ها. اما بهتر است در این زمینه هم انتخاب عاقلانه داشته باشید: انواع تیره‌تر شکلات با محتوی کاکائو بالا آنتی‌اکسیدان بسیار بالایی داشته و انتخاب بسیار خوبی به‌شمار می‌رود.

8. آجیل

وقتی گرسنه‌تان شد، به آجیل حمله نکنید، فقط یک مشت از آن کافی است. تقریباً همه آجیل‌ها منبع بسیار خوبی از سلنیوم هستند که برای سلامت ذهن و جلوگیری از افسردگی مفید است.

9. دانه‌ها و غلات کامل

فیبر موجود در گندم، جو، نان‌های دانه کامل، و برنج تاثیری محافظتی برای سلامت قلب و سیستم گوارش بدن دارند. از خوردن غلات و دانه‌های فراوری‌شده خودداری کنید زیرا قسمت اعظم موادمغذی موجود در آنها در مراحل مختلف فراوری از بین می‌روند.

10. ماست طبیعی

ماست حاوی کشت باکتری‌های فعال است که به شما برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان در زمستان کمک می‌کند. به‌جای ماست‌های مصنوعی یا طعم‌دار، ماست ساده کم‌چرب را انتخاب کنید. برای خوشمزه‌تر شدن آن می‌توانید انواع میوه‌های تازه را هم خرد کرده و داخل آن بریزید.

11. مرکبات

نارنگی، پرتقال، کیوی، گریپ‌فروت، انگور قرمز و لیمو سالم‌ترین میوه‌هایی هستند که می‌توانند در تمام طول سال بدنتان را تقویت کنند. ویتامین C موجود در همه مرکبات برای تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل زمستان اهمیت ویژه‌ای دارد.

12. سبزیجات
حتماً در طول روز یک وعده سبزیجات در رژیم غذاییتان استفاده کنید.

13. فیبر

برای از بین بردن یبوست در زمستان، رژیم‌غذاییتان را با انبوهی از فیبر پر کنید. کمی خلاقیت به خرج دهید و برای سالادتان از انواع مختلف میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید. اما دقت کنید که بعوان چاشنی سالاد از سس‌های چاق‌کننده و پرکالری دوری کنید.

14. قند میوه

زایلیتول یا سایر قندهای طبیعی که در میوه‌ها و گیاهان یافت می‌شوند می‌توانند انتخاب بسیار خوبی برای جایگزین کردن قندهای مصنوعی باشند.

15. تنقلات

وقتی گرسنه می‌شوید، به جای اینکه به تنقلات پناه ببرید، یک بشقاب سالاد یا میوه یا یک مشت آجیل میل کنید.

16. تنوع

به خاطر داشته باشید که هیچ ماده‌غذایی خاصی وجود ندارد که همه موادمغذی را در خود داشته باشد، از اینرو در رژیم‌غذاییتان از انواع و اقسام گروه‌های مختلف موادغذایی استفاده کنید.

17. تعادل

در موقع خوردن غذا، به سهم‌های غذایی خود دقت داشته باشید. اگر یک تکه کوچک از یک ماده‌غذایی خوشمزه بخورید هم از طعم لذیذ آن لذت خواهید برد. سعی کنید تا می‌توانید کمتر از قند، نمک، چربی و تنقلات استفاده کنید.

18. جایگزین‌ها

دنبال جایگزین‌های سالم باشید، مثلاً یک ظرف میوه تازه در مقایسه با سالاد میوه با خامه و شکر بسیار سالم‌تر و مغذی‌تر است.

19. گرسنگی نکشید

از نخوردن برای ساعات طولانی خودداری کنید چون بدنتان را به حالت گرسنگی کشیدن می‌برد و باعث می‌شود وزنتان بالا رود.

20. ورزش

برای سوزاندن کالری‌های اضافی که از غذاهای پرکالری مصرف کرده‌اید، باید فعالیت فیزیکی خود را بالا ببرید.

21. حفظ وزن

اگر کم کردن وزن در طول زمستان برایتان سخت است، افسرده نشوید و نترسید. در عوض سعی کنید همین وزن را حفظ کنید و وزن بیشتری اضافه نکنید.
نوشته شده در دوشنبه یازدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۲۱:۳۳ بعد از ظهر توسط غفاری |یک داستان عشقی غم انگیز


شب عروسیه، آخره شبه، خیلی سر و صدا هست. میگن عروس رفته تو اتاق لباسهاشو عوض کنه ولی هر چی منتظر شدند برنگشته، در را هم قفل کرده. داماد سروسیمه پشت در راه میره و داره از نگرانی و ناراحتی دیوونه می شه. مامان بابای دختره پشت در داد میزنند: مریم، دخترم، در را باز کن. مریم جان سالمی ؟؟ آخرش داماد طاقت نمیاره با هر مصیبتی شده در رو می شکنه و میروند داخل اتاق. مریم ناز مامان بابا مثل یه عروسک زیبا کف اتاق خوابیده. لباس قشنگ عروسیش با خون یکی شده، ولی روی لباش لبخنده! همه مات و مبهوت دارند به این صحنه نگاه می کنند. کنار دست مریم یه کاغذ هست، یه کاغذی که با خون یکی شده. بابای مریم میره جلو هنوزم چیزی را که میبینه باور نمی کنه، با دستایی لرزان کاغذ را بر میداره، بازش می کنه و می خونه :

سلام عزیزم. دارم برات نامه می نویسم. آخرین نامه ی زندگیمو. آخه اینجا آخر خط زندگیمه. کاش منو تو لباس عروسی می دیدی. مگه نه اینکه همیشه آرزوت همین بود؟! علی جان دارم میرم. دارم میرم که بدونی تا آخرش رو حرفام ایستادم. می بینی علی بازم تونستم باهات حرف بزنم.

دیدی بهت گفتم باز هم با هم حرف می زنیم. ولی کاش منم حرفای تو را می شنیدم. دارم میرم چون قسم خوردم، تو هم خوردی، یادته؟! گفتم یا تو یا مرگ، تو هم گفتی، یادته؟! علی تو اینجا نیستی، من تو لباس عروسم ولی تو کجایی؟! داماد قلبم تویی، چرا کنارم نمیای؟! کاش بودی می دیدی مریمت چطوری داره لباس عروسیشو با خون رگش رنگ می کنه. کاش بودی و می دیدی مریمت تا آخرش رو حرفاش موند. علی مریمت داره میره که بهت ثابت کنه دوستت داشت. حالا که چشمام دارند سیاهی میرند، حالا که همه بدنم داره می لرزه، همه زندگیم مثل یه سریال از جلوی چشمام میگذره. روزی که نگاهم تو نگاهت گره خورد، یادته؟! روزی که دلامون لرزید، یادته؟! روزای خوب عاشقیمون، یادته؟! نقشه های آیندمون، یادته؟! علی من یادمه، یادمه چطور بزرگترهامون، همونهایی که همه زندگیشون بودیم پا روی قلب هردومون گذاشتند. یادمه روزی که بابات از خونه پرتت کرد بیرون که اگه دوستش داری تنها برو سراغش.

یادمه روزی که بابام خوابوند زیر گوشت که دیگه حق نداری اسمشو بیاری. یادته اون روز چقدر گریه کردم، تو اشکامو پاک کردی و گفتی گریه می کنی چشمات قشنگتر می شه! می گفتی که من بخندم. علی حالا بیا ببین چشمام به اندازه کافی قشنگ شده یا بازم گریه کنم. هنوز یادمه روزی که بابات فرستادت شهر غریب که چشمات تو چشمای من نیافته ولی نمی دونست عشق تو، تو قلب منه نه توی چشمام. روزی که بابام ما را از شهر و دیار آواره کرد چون من دل به عشقی داده بودم که دستاش خالی بود که واسه آینده ام پول نداشت ولی نمی دونست آرزوهای من تو نگاه تو بود نه تو دستات. دارم به قولم عمل می کنم. هنوزم رو حرفم هستم یا تو یا مرگ. پامو از این اتاق بزارم بیرون دیگه مال تو نیستم دیگه تو را ندارم. نمی تونم ببینم بجای دستای گرم تو، دستای یخ زده ی غریبه ای تو دستام باشه. همین جا تمومش می کنم. واسه مردن دیگه از بابام اجازه نمی خوام. وای علی کاش بودی می دیدی رنگ قرمز خون با رنگ سفید لباس عروس چقدر بهم میان! عزیزم دیگه نای نوشتن ندارم. دلم برات خیلی تنگ شده. می خوام ببینمت. دستم می لرزه. طرح چشمات پیشه رومه. دستمو بگیر. منم باهات میام …

پدر مریم نامه تو دستشه، کمرش شکست، بالای سر جنازه ی دختر قشنگش ایستاده و گریه می کنه. سرشو بر گردوند که به جمعیت بهت زده و داغدار پشت سرش بگه چه خاکی تو سرش شده که توی چهار چوب در یه قامت آشنا می بینه. آره پدر علی بود، اونم یه نامه تو دستشه، چشماش قرمزه، صورتش با اشک یکی شده بود. نگاه دو تا پدر تو هم گره خورد نگاهی که خیلی حرفها توش بود. هر دو سکوت کردند و بهم نگاه کردند سکوتی که فریاد دردهاشون بود. پدر علی هم اومده بود نامه ی پسرشو برسونه بدست مریم اومده بود که بگه پسرش به قولش عمل کرده ولی دیر رسیده بود. حالا همه چیز تمام شده بود و کتاب عشق علی و مریم برای همیشه بسته شده بود. حالا دیگه دو تا قلب نادم و پشیمون دو پدر مونده و اشکای سرد دو مادر و یه دل داغ دیده از یه داماد نگون بخت! مابقی هر چی مونده گذر زمانه و آینده و باز هم اشتباهاتی که فرصتی واسه جبران پیدا نمی کنند …
سرداری برای بودن و نبودن


وقتی سپاهیان خسته از راهی دراز به کنار رودخانه رسیدند پیکری آویخته بر تکه سنگی در میانه رودخانه دیدند!
او را که از آب بیرون کشیدند، از دروازه مرگ بازگشته بود ...
چهار روز در میان آبهای رودخانه ای مهیب و بر روی تکه سنگی که تنها می توانست سرش را از آب بیرون نهد ...
فردای آن روز سردار سپاه وقتی از او پرسید در این چهار روز به چگونه ماندن اندیشیدی و یا به چگونه مردن ؟!
نگاهی به صورت مردانه سردار افکند و گفت تنها به این اندیشیدم که باید شما را ببینم و بگویم می خواهم سربازتان باشم.
می گویند این ماجرا گذشت تا اینکه چهار روز پس از انتشار خبر کشته شدن نادر شاه افشار جنازه او را یافتند در حالی که از غصه مرگ سردار بزرگ ایران زمین، دق کرده بود.
آرمان او تنها خدمت به فرمانروای ایران زمین بود.
و به سخن ارد بزرگ : آدمهای ماندگار به چیزی جز آرمان نمی اندیشند و وقتی آرمان پرکشید دلیلی برای ماندن او نیز نبود.
من چقدر ثروتمندم …


هوا بدجورى توفانى بود و آن پسر و دختر کوچولو حسابى مچاله شده بودند. هردو لباس هاى کهنه و گشادى به تن داشتند و پشت در خانه مى لرزیدند.

پسرک پرسید:"ببخشین خانم! شما کاغذ باطله دارین؟" کاغذ باطله نداشتم و وضع مالى خودمان هم چنگى به دل نمى زد و نمى توانستم به آنها کمک کنم. مى خواستم یک جورى از سر خودم بازشان کنم که چشمم به پاهاى کوچک آنها افتاد که توى دمپایى هاى کهنه کوچکشان قرمز شده بود.
گفتم:"بیایین تو یه فنجون شیرکاکائوى گرم براتون درست کنم."
آنها را داخل آشپزخانه بردم و کنار بخارى نشاندم تا پاهایشان را گرم کنند. بعد یک فنجان شیرکاکائو و کمى نان برشته و مربا به آنها دادم و مشغول کار خودم شدم. زیر چشمى دیدم که دختر کوچولو فنجان خالى را در دستش گرفت و خیره به آن نگاه کرد. بعد پرسید: "ببخشین خانم! شما پولدارین؟"
نگاهى به روکش نخ نماى مبل هایمان انداختم و گفتم:"من اوه… نه!"
دختر کوچولو فنجان را با احتیاط روى نعلبکى آن گذاشت و گفت: "آخه رنگ فنجون و نعلبکى اش به هم مى خوره."
آنها درحالى که بسته هاى کاغذى را جلوى صورتشان گرفته بودند تا باران به صورتشان شلاق نزند، رفتند.

فنجان هاى سفالى آبى رنگ را برداشتم و براى اولین بار در عمرم به رنگ آنها دقت کردم. بعد سیب زمینى ها را داخل آبگوشت ریختم و هم زدم. سیب زمینى، آبگوشت، سقفى بالاى سرم، همسرم، یک شغل خوب و دائمى، همه اینها به هم مى آمدند. صندلى ها را از جلوى بخارى برداشتم و سرجایشان گذاشتم و اتاق نشیمن کوچک خانه مان را مرتب کردم. لکه هاى کوچک دمپایى را از کنار بخارى، پاک نکردم. مى خواهم همیشه آنها را همان جا نگه دارم که هیچ وقت یادم نرود چه آدم ثروتمندى هستم و دلم می خواد برای فردایی بهتر تلاش کنم ...
طعم تلخ حقیقت


جغدی روی كنگره های قدیمی دنیا نشسته بود و زندگی را تماشا میكرد.
رفتن و ردپای آن را و آدمهایی را می دید كه به سنگ و ستون، به در و دیوار دل می بندند!
جغد اما می دانست كه سنگ ها ترك می خورند، ستون ها فرو می ریزند، درها می شكنند و دیوارها خراب می شوند.
او بارها و بارها تاجهای شكسته، غرورهای تكه پاره شده را لابلای خاكروبه های كاخ دنیا دیده بود. او همیشه آوازهایی درباره دنیا و ناپایداری اش می خواند و فكر می كرد شاید پرده های ضخیم دل آدمها، با این آواز كمی بلرزد.
روزی كبوتری از آن حوالی رد می شد، آواز جغد را كه شنید، گفت: بهتر است سكوت كنی و آواز نخوانی. آدمها آوازت را دوست ندارند. غمگین شان می كنی. دوستت ندارند. می گویند بدیمنی و بدشگون و جز خبر بد، چیزی نداری.
قلب جغد پیر شكست و دیگر آواز نخواند.
سكوت او آسمان را افسرده كرد ...
آنوقت خدا به جغد گفت: آوازخوان كنگره های خاكی من! پس چرا دیگر آواز نمی خوانی؟ دل آسمانم گرفته است.
جغد گفت: خدایا! آدمهایت مرا و آوازهایم را دوست ندارند.
خدا گفت: آوازهای تو بوی دل كندن می دهد و آدمها عاشق دل بستن اند. دل بستن به هر چیز كوچك و هر چیز بزرگ.
تو مرغ تماشا و اندیشه ای! و آنكه می بیند و می اندیشد، به هیچ چیز دل نمی بندد. دل نبستن سخت ترین و قشنگ ترین كار دنیاست.
اما تو بخوان و همیشه بخوان كه آواز تو حقیقت است و طعم حقیقت تلخ.
جغد به خاطر خدا باز هم بر كنگره های دنیا می خواند و آنكس كه می فهمد، می داند که آواز او حقیقتی از پیغام های خداست.
شرط عشق


دختر جوانی چند روز قبل از عروسی آبله سختی گرفت و بستری شد.
نامزد وی به عیادتش رفت و در میان صحبتهایش از درد چشم خود نالید.
بیماری زن شدت گرفت و آبله تمام صورتش را پوشاند.
مرد جوان عصازنان به عیادت نامزدش میرفت و از درد چشم مینالید.
موعد عروسی فرا رسید.
زن نگران صورت خود که آبله آنرا از شکل انداخته بود و شوهر هم که کور شده بود.
مردم میگفتند چه خوب عروس نازیبا همان بهتر که شوهرش نابینا باشد.
بیست سال بعد از ازدواج آن زن از دنیا رفت، مرد عصایش را کنار گذاشت و چشمانش را گشود.
همه تعجب کردند و علت را از او پرسیدند.
مرد گفت: "من کاری جز شرط عشق را به جا نیاوردم"
كشاورز و بزغاله اش


روزی كشاورزی بود كه دلش به بزغاله اش خوش بود. هروقت گمش می کرد، "نی لبک" می زد و بزغاله با صدای "نی لبک" پیدایش می شد.

یک روز صبح وقتی کشاورز بیدار شد، دید بزغاله اش نیست. هرچه چشم انداخت او را نیافت. "نی لبک" را برداشت و توی مزرعه راه افتاد. "نی لبک" زد، بزغاله صدای "نی لبک" را نشنید و نیامد.
پیرمرد دلواپس شد. سراسر مزرعه را گشت. همه جور صدایی بود جز صدای بع بع بزغاله. همه صداها آزارش می داد، سر به آسمان بلند کرد و گفت: "خدایا کاری کن که جز بع بع بزغاله ام هیچ صدایی را نشنوم."
ناگهان دید از "نی لبک" صدای بزغاله می آید؛ هر چه بیشتر در "نی لبک" دمید بزغاله ی توی "نی لبک" بیشتر بع بع کرد. پیرمرد "نی لبک" نزد و دنبال بزغاله گشت و گوش داد. دید گاوش صدای بزغاله می کند، الاغش بع بع می کند، گنجشک ها و کلاغ ها و قورباغه صدای بزغاله می کردند، باد توی شاخه درخت ها می پیچید و برگها صدای بزغاله می کردند. هر صدایی صدای بزغاله شد و از خود بزغاله خبری نبود.
فکر کرد مشکل از گوش هایش است، گوش هایش را مالید و بزغاله را صدا کرد، خودش هم صدای بزغاله داد؛ پیرمرد به دنبال بزغاله راه افتاد و از مزرعه بیرون رفت. توی راه "نی لبک" زد، باز هم از "نی لبکش" صدای بزغاله آمد. خسته شد و رو کرد به آسمان و گفت: "نمی خواهم، رهایم کن!" و "نی لبک" زد، کم کم صدای بزغاله ته کشید. به مزرعه بر گشت و گوش داد؛ دید کلاغ قارقار می کند، الاغ عرعر، گاو ما ما و گنجشک جیک جیک. دنیا از صداهای جور واجور زیبا شد. هر کس و هر چیز صدای خودش را داشت. پیرمرد "نی لبک" زد. بزغاله که گوشه طویله زیر پالان الاغ، خواب بود، با صدای "نی لبک" بیدار شد. پیش پیرمرد آمد. بع بع کرد.

اگر بخواهیم که همیشه دنیا را از یک پنجره بنگریم، آنقدر که دیگر وجود پنجره را مهم و حیاتی بدانیم نه بیرون آن را، قطعاً فرصت های زیادی را برای لذت بردن از جهان بزرگ و رنگارنگ خلقت از خود گرفته ایم؛ جهانی که پر است از چیزهایی که ما گاه دوستشان داریم، گاهی نه. چیزهایی که شاید هیچ وقت ندیدمشان. پس به جای آنکه از گم شدن متعلقات خود بترسیم و زندگی بدون آن را برای خود رسیدن به آخر خط تلقی کنیم، خوب است وقت و انرژی خود را صرف بیشتر آموختن و لذت بردن کنیم. خوب است در قفس اندیشه مان را باز کنیم تا برود هوایی بخورد و نفسی تازه کند.
نشان لیاقت عشق


فرمانروایی که می کوشید تا مرزهای جنوبی کشورش را گسترش دهد، با مقاومتهای سرداری محلی مواجه شد و مزاحمتهای سردار به حدی رسید که خشم فرمانروا را برانگیخت و بنابراین او تعداد زیادی سرباز را مامور به دستگیری سردار کرد. عاقبت سردار و همسرش به اسارت نیروهای فرمانروا درآمدند و برای محاکمه و مجازات به پایتخت فرستاده شدند.
فرمانروا با دیدن قیافه سردار جنگاور تحت تاثیر قرار گرفت و از او پرسید: ای سردار، اگر من از گناهت بگذرم و آزادت کنم، چه می کنی؟
سردار پاسخ داد: ای فرمانروا، اگر از من بگذری به وطنم باز خواهم گشت و تا آخر عمر فرمانبردار تو خواهم بود.
فرمانروا پرسید: و اگر از جان همسرت در گذرم، آنگاه چه خواهی کرد؟
سردار گفت: آنوقت جانم را فدایت خواهم کرد!
فرمانروا از پاسخی که شنید آنچنان تکان خورد که نه تنها سردار و همسرش را بخشید بلکه او را به عنوان استاندار سرزمین جنوبی انتخاب کرد.
سردار هنگام بازگشت از همسرش پرسید: آیا دیدی سرسرای کاخ فرمانروا چقدر زیبا بود؟ دقت کردی صندلی فرمانروا از طلای ناب ساخته شده بود؟
همسر سردار گفت: راستش را بخواهی، من به هیچ چیزی توجه نکردم. سردار با تعجب پرسید: پس حواست کجا بود؟
همسرش در حالی که به چشمان سردار نگاه می کرد به او گفت: تمام حواسم به تو بود. به چهره مردی نگاه می کردم که گفت حاضر است به خاطر من جانش را فدا کند!
کمک!


وقتی که نوجوان بودم، یک شب با پدرم در صف خرید بلیط سیرک ایستاده بودیم.
جلوی ما یک خانواده پرجمعیت ایستاده بودند. به نظر می رسید پول زیادی نداشتند.
شش بچه که همگی زیر دوازده سال بودند، لباس های کهنه ولی در عین حال تمیـز پوشیده بودنـد.
بچه ها همگی با ادب بودند.
دوتا دوتا پشت پدر و مادرشان، دست همدیگر را گرفته بودند و با هیجان در مورد برنامه ها و شعبده بازی هایی که قرار بود ببینند، صحبت می کردند.
مادر بازوی شوهرش را گرفته بود و با عشق به او لبخند می زد.
وقتی به باجه بلیط فروشی رسیدند، متصدی باجه از پدر خانواده پرسید: چند عدد بلیط می خواهید؟
پدر جواب داد: لطفاً شش بلیط برای بچه ها و دو بلیط برای بزرگسالان.
متصدی باجه، قیمت بلیط ها را گفت. پدر به باجه نزدیکتر شد و به آرامی پرسید: ببخشید، گفتید چه قدر؟!
متصدی باجه دوباره قیمت بلیط ها را تکرار کرد.
پدر و مادر بچه ها با ناراحتی زمزمه کردند.
معلوم بود که مرد پول کافی نداشت.
حتماً فکر می کرد که به بچه های کوچکش چه جوابی بدهد؟

ناگهان پدرم دست در جیبش برد و یک اسکناس بیست دلاری بیرون آورد و روی زمین انداخت.
بعد خم شد، پول را از زمین برداشت، به شانه مرد زد و گفت: ببخشید آقا، این پول از جیب شما افتاد!
مرد که متوجه موضوع شده بود، همان طور که اشک از چشمانش سرازیر می شد، گفت: متشکرم آقا.

مرد شریفی بود ولی در آن لحظه برای اینکه پیش بچه ها شرمنده نشود، کمک پدرم را قبول کرد ... بعد از اینکه بچه ها داخل سیرک شدند، من و پدرم از صف خارج شدیم و به طرف خانه حرکت کردیم.

قضاوت کنید!!!

ولی ما کجای کاریم؟ وقتی می خواهیم به یه فقیر کمک کنیم... اول سر تا پاشو ور انداز می کنیم و تو دلمون کلی چیز می گیم و اگه دلمون به رحم بیاد یا بهتر بگم قضاوتی که می کنیم به نفع حریف! باشه، شاید فرجی بشه و دست مبارک رو در جیب کنیم و یه 100 تومانی به "یارو! گداهه" بدیم. بعدش هم کلی خوشحالیم که "وای! چقدر ما آدم خوبی هستیما!"

اگر هم با قیافه طرف حال نکنیم و مثلا جوون باشه! میگیم "گردن کلفت، خوب برو کار کن. گدایی چرا؟" و با حالتی بسیار حق به جانب از کنارش می گذریم! خیلی قشنگ و تمیز، قضاوتش می کنیم بدون اینکه حتی یه لحظه خودمون رو جای اون انسان بزاریم! که آیا اصلا توانایی این عمل رو نداریم که بخواهیم برای یک ثانیه اون انسان باشیم...

خدایا مگه تو نگفتی که من بگم و بفهمم و باور کنم و ایمان بیارم و بکار ببندم... مالک الیوم الدین (مالک روز جزا) روزی که تو قراره ماها رو قضاوت کنی و فقط تو، نه من! به من کمک کن تا بتونم که هیچ شخصی را ندانسته قضاوت نکنم. آمین یا رب العالمین
شایعه !!!


زنی شایعه ای را درباره همسایه اش مدام تکرار می کرد.
در عرض چند روز، همه محل داستان را فهمیدند.
شخصی که داستان درباره او بود، عمیقاً آزرده و دلخور شد.
بعد زنی که شایعه را پخش کرده بود متوجه شد که کاملاً اشتباه می کرده. او خیلی ناراحت شد و نزد خردمندی پیر رفت و پرسید برای جبران اشتباهش چه می تواند بکند؟
پیر خردمند گفت: به فروشگاهی برو و مرغی بخر و آن را بکش. سر راه که به خانه می آیی پرهایش را بکن و یکی یکی در راه بریز.
زن اگرچه تعجب کرد، آنچه را به او گفته بودند انجام داد.
روز بعد مرد خردمند گفت: اکنون برو و همه پرهائی را که دیروز ریخته بودی جمع کن و برای من بیاور!
زن در همان مسیر به راه افتاد، اما با ناامیدی دریافت که باد همه پرها را با خود برده است.
پس از ساعت ها جستجو، با تنها سه پر در دست بازگشت.
خردمند گفت: می بینی ؟ انداختن آن ها آسان است اما بازگرداندنشان غیر ممکن است. شایعه نیز چنین است.
پراکندنش کاری ندارد، اما به محض اینکه چنین کردی دیگر هرگز نمی توانی آن را کاملاً جبران کنی.
آسان اندیشی


میگویند در كشور ژاپن مرد میلیونری زندگی میكرد كه از درد چشم خواب بچشم نداشت و برای مداوای چشم دردش انواع قرصها و آمپولها را بخود تزریق كرده بود اما نتیجه چندانی نگرفته بود.
وی پس از مشاوره فراوان با پزشكان و متخصصان زیاد درمان درد خود را مراجعه به یك راهب مقدس و شناخته شده میبیند.
وی به راهب مراجعه میكند و راهب نیز پس از معاینه وی به او پیشنهاد كه مدتی به هیچ رنگی بجز رنگ سبز نگاه نكند.
وی پس از بازگشت از نزد راهب به تمام مستخدمین خود دستور میدهد با خرید بشكه های رنگ سبز تمام خانه را با سبز رنگ آمیزی كند.
همینطور تمام اسباب و اثاثیه خانه را با همین رنگ عوض میكند.
پس از مدتی رنگ ماشین، ست لباس اعضای خانواده و مستخدمین و هر آنچه به چشم می آید را به رنگ سبز و تركیبات آن تغییر میدهد و البته چشم دردش هم تسكین می یابد.
بعد از مدتی مرد میلیونر برای تشكر از راهب وی را به منزلش دعوت می نماید.
راهب نیز كه با لباس نارنجی رنگ به منزل او وارد میشود متوجه میشود كه باید لباسش را عوض كرده و خرقه ای به رنگ سبز به تن كند.
او نیز چنین كرده و وقتی به محضر بیمارش میرسد از او می پرسد آیا چشم دردش تسكین یافته ؟
مرد ثروتمند نیز تشكر كرده و میگوید :" بله. اما این گرانترین مداوایی بود كه تاكنون داشته." مرد راهب با تعجب به بیمارش میگوید بالعكس این ارزانترین نسخه ای بوده كه تاكنون تجویز كرده ام.
برای مداوای چشم دردتان، تنها كافی بود عینكی با شیشه سبز خریداری كنید و هیچ نیازی به این همه مخارج نبود.
برای این كار نمیتوانی تمام دنیا را تغییر دهی، بلكه با تغییر چشم اندازت میتوانی دنیا را به كام خود درآوری!

تغییر دنیا كار احمقانه ای است اما تغییر چشم اندازمان ارزانترین و موثرترین روش میباشد. پس آسان بیندیش راحت زندگی كن ...

 

نوشته شده در جمعه هشتم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۷ قبل از ظهر توسط غفاری |

ضد اسهال  

بهبود كاركرد ريه

ممانعت از انسداد عروق

مراقبت از مفاصل

حفاظت از قلب  

سيب

تقويت بينايي

ممانعت از ابتلا به آلزايمر

كنترل فشار خون

كند كننده روند پيري

ضد سرطان

زرد آلو

تقويت قلب

تثبيت قند خون

كاهنده كلسترول

مانع آسيب هاي كبدي

 هضم غذا

كنگر فرنگي

جلوگيري از سكته

كنترل فشار خون

كاهنده كلسترول

نرم كننده پوست

دشمن ديابت

آووكادو

تقويت استخوانها

كنترل فشار خون

درمان سرفه

ضد اسهال

تقويت قلب

موز

كاهنده كلسترول

ضد سرطان

درمان هموروييد

تثبيت قند خون

ضد يبوست

حبوبات

تقويت استخوانها

محافظ قلب

ضد سرطان

كاهش وزن

كنترل فشار خون

چغندر

تثبيت قند خون

افزايش حافظه

محافظ قلب

ضد يبوست

ضدسرطان

زغال اخته

ضد سرطان

محافظ قلب

تقويت بينايي

كنترل فشار خون

تقويت استخوانها

كلم بروكلي

كاهش وزن

محافظ قلب

ضد يبوست

درمان هموروييد  

ضد سرطان

كلم

كاهنده كلسترول

ضد سرطان

كنترل فشار خون

تقويت سيستم ايمني

تقويت بينايي

طالبي

ضد يبوست

ضد سرطان

محافظ قلب

كاهش وزن

تقويت بينايي

هويج

تقويت استخوانها

بهبود كوفتگي و كبود شدگي  

ضد سرطان سينه

محافظت در برابر امراض قلبي

جلوگيري از سرطان پروستات

گل كلم

درمان بي خوابي  

كند كننده روند پيري

ضد سرطان

محافظت در برابر آلزايمر

محافظ قلب

گيلاس

كاهنده كلسترول

ضد سرطان

محافظ قلب

كنترل فشار خون

كاهش وزن  

بلوط شاه بلوط

پاك كننده سينوسها (درمان سينوزيت)  

ضد سرطان

تسكين گلو درد

تقويت سيستم ايمني

كمك به هضم غذا

فلفل كوبيده  

كاهنده كلسترول

ضد سرطان

جلوگيري از سكته

كنترل فشار خون

كاهش وزن  

انجير

حفاظت از قلب

ضد سرطان

افزايش حافظه

كمك به سيستم ايمني

محافظت از قلب

ماهي

محافظ قلب

كمك به سلامت ذهن

دشمن ديابت

افزايش ايمني بدن

كمك به هضم غذا

تخم كتان

ضد سرطان

كشنده باكتريها

كنترل فشار خون

ضد بيماريهاي قارچي (كشنده قارچها)

كاهنده كلسترول

سير

جلوگيري از سكته

ضد سرطان پروستات

كاهش وزن

كاهنده كلسترول  

جلوگيري از سكته قلبي

گريپ فروت

ضد سرطان

افزاينده گردش خون

دفع سنگ كليه

محافظ قلب  

تقويت بينايي

انگور

جلوگيري از سكته

كاهش وزن

محافظ قلب

كشنده باكتريها

ضد سرطان

چاي سبز

حفاظت در برابر زخم معده

افزاينده انرژي

كمك به هضم غذا  

ضد آلرژي

التيام دهنده زخم ها

عسل

كنترل فشار خون

نرم كننده پوست

محافظ قلب

جبران كمبود ويتامين C  

ضد سرطان

ليمو ترش (شيرازي) 

كنترل فشار خون

نرم كننده پوست

محافظ قلب

جبران كمبود ويتامين C  

ضد سرطان

ليمو ترش

تنظيم غده تيروييد

كمك به هضم غذا

افزايش حافظه

محافظ در برابر آلزايمر

ضد سرطان

انبه

كشنده باكتريها

ضد سرطان

كاهنده كلسترول

تقويت استخوانها  

كنترل فشار خون

قارچ  

دشمن ديابت  

جلوگيري از يبوست

ضد سرطان

نرم كننده پوست

كاهنده كلسترول

جو دوسر

ضد سرطان

ئشمن ديابت

كاهش وزن

نرم كننده پوست

محافظ قلب

روغن زيتون

نوشته شده در جمعه یکم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۱۱:۱۵ قبل از ظهر توسط غفاری |

مقدمه
با پيشرفت علم و صنعت و ماشيني شدن جامعه كنوني رفتار و كردار و طرز تفكر انسانها نيز دستخوش تغيير و تحول شده است.

يكي از دستاوردهاي مهم صنعتي شدن جامعه كنوني,‌ افزايش بي حد و اندازه آلودگيها، از جمله آلودگي آب و هوا, و آلودگي كليه مواد غذايي است. ممكن است سؤال شود آلودگي مواد غذايي چرا؟

امروزه با افزايش جمعيت و به قول جامعه شناسان غرب, كمبود مواد غذايي باعث شده است كه در صنعت كشاورزي و ژنتيك تغييرات عظيمي صورت گيرد و با تغييرات ژنتيكي گياهان و استفاده از انواع كودهاي شيميايي براي افزايش محصول, اين امر باعث شده تعادل مواد در خاك به هم خورده و بيشتر موادي كه در كود شيميايي وجود دارد جذب گياهان شده و تعادل مواد غذايي گياه هم دستخوش دگرگوني شود در نتيجه با مصرف اين نوع مواد غذايي تعادل بدن انسان نيز مسلماً بهم خواهد خورد. آلودگي هوا, فكر مي كنم كه نيازي به توضيح نباشد,‌ چيزي كه عيان است چه حاجت به بيان است. ولي توضيح مختصري را خدمت عزيزان عرض مي كنم.

امروزه با افزايش بي حد و حساب انواع اتومبيلها و اتوبوسها و ميني بوسهاي نفت و گازسوز و افزايش بي رويه كاميونهاي ديزلي موجب آلودگي هوا شده و مونوكسيد كربن بمقدار زياد در هوا پخش مي شود و از طرفي وجود كارخانجات صنعتي و اضافه شدن پسابهاي صنعتي به آبهاي جاري و درياها و درياچه ها نگراني انسانها را دو چندان كرده است. متأسفانه كاري هم در مورد رفع آن صورت نگرفته است و مهمتر و ا سف بار تر از همه تبليغ غذاهاي غربي با آب و رنگ زيبا و محتواي پوچ نگراني را بيش از پيش از حد و اندازه افزايش داده است.

از طرفي پائين بودن ارزش مواد غذايي, مانند: سوسيس و كالباس و اضافه نمودن مواد نگهدارنده اي بنام سديم نيتريت وضع را خراب تر كرده است. و جاي بسي تاسف است كه امروزه تبليغاتي فراوان در مورد غذاهاي سرپايي ( Fast Food )‌ انجام مي شود و مردم را تشويق به استفاده از اين نوع غذاها مي كنند. اگر شبي در سطح شهر گشتي بزنيم مي بينيم كه اكثر افراد از غذاهاي سرپايي و انواع ساندويچ استفاده مي كنند كه اين نوع غذاها عاملي است مهم براي انواع بيماريها از قبيل ناراحتيهاي عصبي, بيماريهاي بدخيم از قبيل انواع سرطانها و كيستهاي جور وا جور و در نتيجه براي درمان هم مشخص است كه چه بايد كرد!

اول جراحي سپس شيمي درماني و در نهايت راديو تراپي, آيا شكم ارزش اين همه بدبختي و بيچارگي را دارد؟ غذاهاي سنتي خودمان چه اشكالي دارد كه پناه بر غذاهاي غربي و كنسرو شده برده ايم؟

يكي از بيماريهاي قرن حاضر كه متاسفانه اكثرا جوانها خصوصا دختران و زنان جوان به اين بيماري مبتلا مي شوند بيماري ( MS )‌ مي باشد كه هنوز از نظر پزشكان متخصص دنيا علت آن مشخص نيست و متاسفانه نظريات گوناگوني را عنوان مي كنند كه پايه و اساس علمي درستي ندارد.

اين بيماري را اتوايميون يا ويروسي مي نامند و دليل قانع كننده اي هم براي آن ندارند و جالبتر اينكه ويروسي بودن اين بيماري را يكي از دلائل مي دانند در حاليكه هنوز براي خودشان هم اثبات نشده است ولي اينترفرون درماني را شروع مي كنند و هزينه گزافي را به بيمار درمانده تحميل مي كنند.

توجه : در مسائل علمي نظريه زماني ارزش پيدا مي كند كه اثبات شده باشد در غير اينصورت ارزش علمي نخواهد داشت.

سوال اينجاست كه اين اصل هنوز اثبات نشده چگونه بخود اجازه درمان با ضد ويروس را مي دهند؟‌

در حاليكه بنده حقير سالها روي اين بيماري (‌ MS )‌ كار كرده و علت و درمان آن را كشف كرده ام چون پزشك نيستم و هر جا علت بيماريها را مطرح مي كنم اولين سوالي كه از من مي پرسند اين است كه تخصص شما چيست؟‌

بنده هم كه دروغ نمي توانم بگويم حقيقت را عنوان مي كنم و ميگويم بنده سرمتخصص موتورهاي جت فوق مدرن هواپيماي شكاري هستم!‌

با شنيدن اين مساله براي پزشكان محترم خيلي گران تمام مي شود و در جواب مي گويند موتور چه ربطي به پزشكي دارد؟‌

ولي بنده سوالي كه از اين عزيزان دارم اين است كه چه كار به تخصص من داريد؟‌ به حرفي كه مي زنم توجه كنيد! اگر علمي نيست براحتي رد كنيد.

ديگر عصبي شدن و از دست دادن تعادل چه معني و مفهومي دارد. مگر علم پزشكي علم آزمايش و تجربه نيست؟ از عزيزان تقاضا مي كنم كه كمي منطقي باشند. سوال ديگري كه مطرح مي شود اين است كه چرا علم پزشكي، خود را محدود به دارو كرده و درمان كليه بيماريها را در تجويز دارو مي دانند و بس.

حال اگر روزي دارو در دسترس پزشك نباشد, پزشك محترم چه بايد بكند و تكليف بيمار چيست؟‌ با اين همه تجهيزات و بالا بودن فن و تكنيك آزمايشگاهي، چرا دنبال علت بيماريها نيستند؟

آ
يا براي بيماري ( MS )‌ علم پزشكي راه پيشگيري هم دارد يا خير؟

اگر هست پس چرا ارائه نمي كنند تا اين همه جوانها از اين بيماري نجات پيدا كنند و اما بنده حقير علتي كه براي اين بيماري كشف كرده ام از اين قرار است:

۱ـ عصبي شدن و حساس بودن و زودرنج شدن و پيله كردن افراد:‌
۲ـ استفاده از غذاهاي سردي بخش (اسيدي مانند لبنيات و ترشيجات) بطور مداوم در افرادي كه از نظر ژنتيكي داراي طبع سردي هستند.
۳- يبوست مزاج.

بازگشت به فهرست مقاله


MS چيست؟‌

ام اس يعني:‌ Multiple Sclerosis

اين بيماري مختص اعصاب مركزي بوده ( مغز و نخاع ) و ايجاد لكه هاي سفيد يا پلاكهاي متعددي در مغز مي كند.

پلاكها گوياي سفت شدگي غلافهاي سلولهاي (ميلين ها) عصبي مغز مي باشند, كه اين سفت يا سخت شدگي جلوگيري از انتشار جريان الكترو شيميايي رشته هاي عصبي و اختلال در حركات مي شود.

در نتيجه فرماني كه از مغز صادر مي شود براحتي به اعضاء و ماهيچه ها نمي رسد و كار براحتي انجام نمي شود. مغز فرمانده, كل بدن بوده و در جايگاه رفيعي قرار دارد. شخص بايد دقيقا اين اندام مهم و حياتي را بشناسد و حداكثر مراقبت را از اين اندام مهم بنمايد.

زيرا هر عضوي از بدن كار خاصي را انجام مي دهد و تغذيه خاصي را نيز دارد.

مساله مهم و حياتي اين كه كليه اندامهاي انسان تحت نظارت و كنترل اين عضو مهم يعني مغز مي باشد و كوچكترين عصبيت ها و نگراني هاي بي مورد در اين عضو اثر مخربي داشته و كار كرد اين اندام را مختل خواهد كرد.

درآينده د رمورد حساسيت ها,‌ عصبيت ها و نگراني ها صحبت كرده و علت آن را بيان خواهم كرد. شما عزيزان با رعايت نكات بيان شده, از حساسيت و عصبي شدن و نگران بودن بلطف پروردگار ايمن خواهيد شد. تا اين عضو حاكم بر جهان تن و بدن سالم بماند و در واقع با اين روش از بسياري از بيماري ها پيشگيري مي شود.

امروزه بر همگان روشن و مسجل است كه پيشگيري مهمتر از درمان بوده و هزينه اي در بر ندارد و اما عدم رعايت مسائل گفته شده انواع بيماريهاي جسمي خصوصا بيماري هاي اعصاب و روان را ايجاد خواهد نمود از جمله بيماري قرن حاضر يعني بيماري ( MS ) كه از نظر علم پزشكي روز (‌مدرن‌)‌ ناشناختـــــــه باقي مانده و تاكنون درماني بر آن نيافته اند. در واقع اين نوع بيماري علائم و خصوصيات خاص خود را دارد از جمله: بيمار مبتلا به اين مرض نمي تواند براحتي حركت كند. اين بيماري مثل ساير بيماري ها داراي علائم باليني خاصي مي باشد كه شخص مبتلا به اين بيماري چنين علائمي را در خود مي بيند و آن را حس مي كند.

 

بازگشت به فهرست مقاله


 

علائم بيماري MS

دوبيني, مورمور شدن انگشتان دست يا پا,‌ بي حس شدن و كرخ شدن بعضي انگشت هاي دست يا پا, حالت برق گرفتگي لحظه اي در بدن, يخ زدگي قسمتي از بدن، داغ شدن قسمتي از بدن,‌ عدم هماهنگي اعضاء‌ خصوصا پاها هنگام راه رفتن,‌ عصبي شدن بي مورد, خواب زياد, لخت شدن بدن, تنبلي و بي حسي, خستگي زودرس, ضعف عمومي بدن,‌ اسپاسم ماهيچه اي,‌ عدم هماهنگي بين كلمات در سخن گفتن,‌ سنگيني سر و بدن, دفع بيش از حد ادرار نسبت به ديگران,‌ دير هضم شدن غذا, حساس و زود رنج شدن, يبوست مزاج, ديدن كابوس در بعضي افراد,‌ علاقه به خوردن غذاهاي سردي بخش (اسيدي)‌ مانند لبنيات مخصوصا ماست و بستني,‌ در صورت پيشرفت بيماري عدم كنترل ادرار, يا از دست دادن كامل بينايي, عدم تحمل هواي گرم و آب گرم, عدم تحمل آب سرد و هواي سرد كم شدن ميل جنسي,‌ در صورت داشتن همبستري ضعف شديد خصوصا در آقايان, زود انزالي در آقايان, افسردگي و خودخوري,‌ انزوا طلبي و گوشه گيري,‌ نداشن تعادل, داشتن لرزش هنگام حركت,‌ ياري نكردن‌ ‌ ماهيچه هاي پا هنگام راه رفتن,‌ سرما سرما شدن استخوانهاي بدن خصوصا پاها.

 

بازگشت به فهرست مقالهانواع بيماري MS

بيماران ( MS ) را مي توان به دو گروه عمده تقسيم كرد:

۱ـ بيماراني كه ابتدا از طريق بينايي مورد حمله قرار مي گيرند.
۲ـ‌ بيماراني كه ابتدا از طريق پا مورد حمله قرار مي گيرند.

گروه اول:

اين نوع بيماران اگر سريع تشخيص داده شوند, بسرعت به درمان جواب مي دهند, و در مدت زمان كوتاهي بهبودي كامل به لطف خداوند متعال حاصل مي شود.

اين گروه بيماران بايد از خوردن بستني و مواد غذايي يخ زده و سرد مطلقاً پرهيز نمايند

گروه دوم:

اين نوع بيماران نيز اگر سريع تشخيص داده شوند به درمان جواب خوبي را مي دهند و اگر در درمان كوتاهي شود, اين گروه در معرض حملات متعددي قرار مي گيرند و هر چقدر كه اين حملات ادامه يابد, درمان نيز به همان نسبت دشوارتر مي شود.

بيماران بايد بيشتر رعايت كنند تا سريعتر درمان شوند. ضمنا اگر بيمار علت بيماري خود را بداند مي تواند به راحتي با اين بيماري كنار آمده و آن را درمان كند و سلامتي خود را هر چه سريعتر بدست آورد. حال علت اين بيماري را براي عزيزان شرح مي دهم.

 

بازگشت به فهرست مقاله


 

چه كساني دچار بيماري MS مي شوند؟

عموما دو گروه از اشخاص دچار اين بيماري ( MS ) مي شوند:

۱ـ‌ گروه اول:‌

اين نوع افراد عموما اشخاصي هستند فوق العاده حساس, زودرنج و عصبي و با كمترين ناملايمات از حالت عادي خارج شده و تعادل خود را از دست مي دهند و ساعت ها فكر خود را مشغول كرده و به خود و ديگران پيله مي كنند.

۱ـ گروه دوم:

افرادي هستند كه از نظر ژنتيك داراي طبع سردي بوده و مدام از غذاهاي سردي بخش (غذاهائي با pH اسيدي) به حد وفور استفاده مي كنند و علاقه زيادي به خوردن ترشي, سركه, تمبر هندي,‌ ماست,‌ قره قورت و امثالهم دارند.

حال اين دو گروه افراد را مورد بررسي و مطالعه دقيق قرار مي دهيم تا علت هاي اين بيماري دقيقا مشخص شود و سپس به درمان اين بيماري لاعلاج و يا صعب العلاج از نظر علم پزشكي روز (مدرن) كه شناخته شده نيست مي پردازيم,‌ تا شما عزيزان متوجه شويد كه اين بيماري غير قابل علاج از نظر پزشكي، در واقع علاج پذير بوده و مي توان آن را به لطف خداوند درمان كرد.

البته هر چه سريعتر شناخته شود به همان نسبت به درمان سريعتر جواب مي دهد و شخص از اين گرفتاري نجات پيدا مي كند.

متاسفانه علم پزشكي روز در دنياي مدرن امروزي فقط و فقط درمان را در دارو مي بيند و بس! خصوصا علم پزشكي در كشور عزيز ما ايران چشم به دست پزشكان غرب خصوصا دكتران دارو ساز غرب دوخته و منتظرند كه چه زماني آنان اعلام كنند كه داروي فلان بيماري كشف و ساخته شد و پزشكان ايران از آن استفاده نمايند‌.

در اينجا سوالي پيش مي آيد كه آيا اين امكان وجود ندارد كه بيماريها را بدون استفاده از دارو درمان كرد؟‌

چرا پزشكان محترم به جاي اينكه وقت با ارزش خود را صرف كشف و ساختن دارو نمايند اين وقت را صرف تشخيص و كشف علت بيماري ها نمي كنند؟‌

در حقيقت بيماري علت نيست كه مي خواهيم با دارو از بين ببريم بلكه معلول است اگر علت را كشف كرديم و آن را از بين برديم معلول نيز از بين خواهد رفت يعني بيماري ديگر مفهومي ندارد و مسلماً با اين روش بيماري براحتي از بين خواهد رفت.

ضمنا پيشگيري مهمتر از درمان است! چرا پيشگيري نكنيم؟‌ در حاليكه پيشگيري هزينه اي ندارد.

 

بازگشت به فهرست مقاله


علت بيمار شدن گروه اول:

۱ـ‌ حساس بودن‌, زودرنج شدن و عصبي بودن و پيله كردن:‌

يكي از عمده ترين علت هاي اين بيماري عصبي شدن افراد است كه آن را مورد مطالعه و بررسي قرار ميدهيم. يكي از عمده علتهاي عصبي شدن در واقع كمبود مواد غذايي يا مواد معدني و ويتامين ها در بدن بوده و همچنين مواد زائد در سلولها و بافتها ست.

هرگاه شخص از نظر فيزيولوژي دچار اختلال شود از نظر سيستم عصبي نيز دچار ناراحتي روحي و رواني خواهد شد و با كمترين برخوردي عكس العمل نشان خواهد داد. براي درك بهتر اين مساله مي توانيم (همو ستاز) را مورد بررسي قرار دهيم.

 

بازگشت به فهرست مقاله


هموستاز چيست؟‌

اصطلاح هموستاز در فيزيولوژي به معناي ثابت نگاه داشتن مواد موجود در محيط داخلي بدن است اساساً تمام اندام ها و بافت هاي بدن اعمالي را انجام مي دهند كه به حفظ اين شرائط ثابت كمك مي كند.

ريه ها اكسيژن مورد نياز سلول ها را تهيه مي كنند,‌ كليه ها غلظت هاي يوني را ثابت نگاه مي دارند دستگاه گوارش مواد غذايي اندامها را تامين مي كند.

مادامي كه اكسيژن,‌گلوكز,‌ يون هاي مختلف, ‌اسيدهاي آمينه و ذرات چربي به مقدار كافي و با غلظت هاي مناسب در محيط داخلي وجود داشته باشند سلولها مي توانند به زندگي,‌ رشد و انجام وظائف خود ادامه دهند باز براي درك بيشتر اين مساله (‌پروتوپلاسم)‌ را توضيح مي دهم.

 

بازگشت به فهرست مقاله


پروتوپلاسم چيست؟‌

پروتوپلاسم شامل پنج بخش مي باشد كه عبارتند از:‌

آب,‌الكتروليت ها,‌ پروتئين ها, ‌لپيدها و كربوهيدرات ها مي باشد.

الكتروليت ها,‌ موجب انتقال امواج الكتروشيميايي در رشته هاي عصبي و عضلاني مي شوند و همچنين فعاليت واكنشهاي مختلف آنزيمي را براي متابوليسم سلولي تضمين مي كنند.

براي پي بردن به علت دقيق عصبي شدن لازم است علاوه بر اين توضيحات مايعات بدن را نيز توضيح مختصري بدهم تا مساله كاملا مشخص شود. از عزيزان تقاضا مي شود به مطالبي كه گفته مي شود دقيقاً عنايت فرمايند تا مساله مشخص شود.

 

بازگشت به فهرست مقاله


مايعات داخل و خارج سلولي:‌

حدود دو سوم بدن انسان را مايع تشكيل مي دهد اگر چه قسمت اعظم اين مايع در داخل سلول ها قرار دارد كه آن را مايع داخل سلولي مي نامند.

حدود يك سوم آن در فضاهاي خارج سلولي قرار داشته و آن را مايع خارج سلولي مي نامند.

مايع داخل سلولي,‌اختلافات قابل ملاحظه اي با مايع خارج سلولي دارد.

بعنوان مثال:‌

يونهاي سديم و كلر در مايع خارج سلولي بيشتر از مايع داخلي سلولي و غلظت يونهاي پتاسيم,‌ منيزيم و فسفات به عكس در مايع داخل سلولي بيشتر از مايع خارج سلولي است.

هيچ سلولي نيست كه فاصله اش تا مويرگها از ۲۵ تا ۵۰ ميكرون بيشتر باشد. همين امر تقريباً انتشار هر نوع ماده اي را از مويرگهاي به سلول در ظرف چند ثانيه تضمين مي كند.

مايع خارج سلولي: ‌محتوي مقدار زيادي يونهاي سديم,‌كلر و بيكربنات, ‌مواد غذايي لازم براي سلول ها از قبيل اكسيژن,‌ گلوكز,‌اسيدهاي چرب و اسيدهاي آمينه و انيدريد كربنيكي كه مي بايد از طريق ريه ها دفع شود. (‌مواد زائد)‌

و فرآورده هاي سلولي ديگري كه مي بايد از راه كليه ها دفع شوند (‌مواد زائد)‌

نتيجه:‌ مطالبي كه بيان شد نشان مي دهد كه هر نوع كمبود موادي در مايعات بدن موجب عدم انتشار امواج الكتروشيميايي رشته هاي عصبي مي شود كه اين امر موجب عصبي شدن در افراد مي شود.

 

بازگشت به فهرست مقاله


 

۲ـ ‌علت حساس و زود رنج بودن:

وقتي كه تعادل املاح معدني در بدن بهم مي خورد,‌ انسان با كمترين برخوردي عصبي مي شود و هم چنين كار غدد درون ريز در بدن مختل مي شود. همين امر موجب مي شود كه ترشحات طبيعي معده مختل شده و دو برابر حد طبيعي اسيد ترشح شود.

روزانه معده يك انسان بالغ حدود ۲ ليتر اسيد كلريدريك ترشح مي كند كه در هضم غذا نقش اصلي را ايفا مي كند. وقتي كه انسان دچار عصبيت مي شود اين مقدار اسيد به دو برابر حجم واقعي و طبيعي خود مي رسد كه در واقع روزانه 4 ليتر اسيد معده كه فوق العاده قوي است ترشح مي شود. همچنين با عصبي شدن كار غدد درون ريز از جمله:‌ غده هيپوفيز در مغز,‌ غده تيروئيد در جلوي گردن و غدد پاراتيروئيد و غده مهم و حياتي لوزالمعده (پانكراس) و غده فوق العاده حياتي فوق كليه كه اپينفرين و نوراپينفرين و كورتيزول ترشح مي كنند مختل شده و تخمدان ها در خانم ها و بيضه ها در آقايان نيز كارشان مختل مي شود.

اختلال در غدد درون ريز موجب مي گردد كه سيستم داخلي بدن بهم ريخته و انسان از حالت تعادلي روحي و رواني خارج گردد اگر بخواهيم همه غدد درون ريز را بطور مفصل و جداگانه توضيح دهيم از حوصله اين مقاله خارج است و به همين مقدار اشاره بسنده مي كنيم تا علت روشن شود. چون غدد درون ريز در بدن يك حالت پس خورد (‌ FeedBack )‌ را دارد و با سيستم عصبي و محركهاي شيميايي كار مي كند اگر اين سيستم مختل شود، نتيجه مشخص است و آن عدم هماهنگي بين اندام هاي بدن است و اين عدم هماهنگي يعني اختلال در كليه سيستمهاي بدن انسان، در نهايت خارج شدن انسان از حالت تعادل و بيماري است.

يكي از عوارض مهم عصبي شدن اثرات مخرب روي سيستم گوارش است كه مقداري در اين باره صحبت مي كنم تا علت پيله كردن در افراد مشخص شود و شما عزيزان به اين مساله آگاه شويد.

 

بازگشت به فهرست مقاله


۳ـ‌ علت پيله كردن در افراد عصبي و حساس و زود رنج چيست؟‌

همان طور كه قبلا بيان شد بر اثر عصبي شدن اسيد معده دو برابر حجم طبيعي خود ترشح مي شود و همين امر موجب مي شود كه ناراحتي هاي گوارشي افزايش يابد و در نهايت شخص دچار زخم معده و زخم اثني عشر شده و بيشتر عصبي مي شود و همين امر موجب مي گردد كه مواد لازم به اندازه كافي به سلول ها و در نهايت به اندام ها نرسد.

يكي از شايع ترين بيماري هاي گوارشي يبوست مزاج است كه همين امر باعث مي شود كه شخص مبتلا به بيماري يبوست شود در اين حال بيمار فوق العاده عصبي و حساس و زودرنج مي شود. علي الخصوص به خود و يا به ديگران پيله مي كند.

حال يبوست مزاج چطور چنين كاري را موجب مي شود.

بر اثر يبوست توقف غذا در روده بزرگ (‌كولون)‌ بيش از حد طبيعي شده و همين امر موجب مي گردد كه تخمير زيادي توسط باكتري ها بوجود آيد و انواع گازهاي سمي و سم خطرناك پتومائين در روده بزرگ افزايش يابد و آسيب هاي جبران ناپذيري را متوجه شخص نمايد. بر اثر يبوست اين گازها و سموم خطرناك دفع نشده و دوباره از طريق جداره روده جذب شده و وارد خون مي شود در واقع خون را آلوده كرده و مي توان گفت تا حدود زيادي خون را مسموم مي كند در نتيجه خون مسموم در كليه اندام ها به جريان در آمده خصوصا از اين مواد آلوده سلول هاي مغز و اعصاب استفاده كرده و از حالت طبيعي خارج مي شوند.

همين امر موجب مي گردد كه شخص تعادل روحي و رواني خود را از دست دهد و بيمار گردد و اما سمومي كه در روده بزرگ ايجاد مي شوند عبارتند از:‌

گازهاي سمي مانند:‌ اندل, ‌اسكاتل, ‌فنل,‌ سولفور و هيدروژن و سم خطرناك پتومائين كه بر اثر تخمير در روده بزرگ ايجاد مي شود.

همان طور كه گفته شد اين سموم وارد خون شده و سلول هاي مغز و اعصاب از اين خون تغذيه مي كنند حال خود در اين مورد قضاوت كنيد تا نتيجه بر شما مشخص شود. مطالبي كه بيان شد عوارض يبوست بود. يبوست عوارض بي شماري را در بر دارد كه به چند تاي آنها اشاره مي كنم تا خود بر صحت گفتار اين حقير پي ببريد و در رفع آن كوشا باشيد تا انشاء اله حالت هائي كه اين بيماري در پي دارد بر آن فائق شده و نجات پيدا كنيد.

علائم باليني كه اين گونه افراد (‌ يبوست مزاج ) دارند عبارتند از: ‌

بوي بد و تنفر آميز دهان,‌ تلخ بودن دهان,‌ داغ شدن بدن خصوصا ناحيه شكم و روده ها, ‌ريزش مو, ‌موخوره,‌كم اشتهايي و بي اشتهايي,‌ حالت تهوع,‌ عصبي شدن بي مورد,‌ پيله كردن و گير دادن, ‌جوش صورت و پشت در قسمت شانه ها, ‌ناراحتي هاي پوستي از قبيل لكه هاي سفيد در صورت يا لكه هاي قهوه اي در بدن, شوره سر, سردردهاي ميگرني (‌ قسمتي از سريا نيمه سر)‌, ضعيف شدن چشم, ‌تار شدن بينايي يا حالت دوبيني,‌ بي حوصلگي و امثالهم ...

افرادي كه دچار چنين ناراحتي هائي هستند با مراجعه مكرر به انواع متخصصين در نهايت به نتيجه مطلوبي نرسيده و سردرگم مي شوند و مهمتر اين كه علت مسائلي را كه برايشان پيش آمده نمي دانند. البته يبوست علائم عديده اي دارد و بنده به چند مورد اساسي آن اشاره كردم و الا خود نياز به جزوه جداگانه است.

در حالت يبوست مواد غذايي داخل خون كم شده و انواع سموم در آن افزايش مي يابد و در حقيقت بدن شخص خصوصاً سلول ها و اندام ها دچار فقر غذايي مي شوند و ناخودآگاه شخص حساس,‌ زود رنج و عصبي مي شود و به خود يا ديگران پيله مي كند.

زيرا مواد غذايي كافي به سلول ها و اندام ها نرسيده و آنان به خوبي نمي توانند وظائف خود را انجام دهند.

نتيجه:‌ نتيجه اي كه از گفتار بالا بدست مي آيد اين است كه يبوست در بيماران مبتلا به (‌ MS ) فوق العاده خطرناك بوده و تعادل روحي و رواني و حركتي آنها را مختل كرده و موجب مي گردد كه حملات يكي پس ديگري متوجه اين بيماران شده زيرا اينگونه افراد به انرژي زيادي نياز دارند و قبلا بيان شد كه يبوست فقر غذايي ايجاد مي كند و همين امر موجب شدت بيماري خواهد شد و خداي ناكرده اين گونه بيماران زمينگير خواهند شد.

يكي از مهمترين مسائلي كه اين گونه بيماران بايد توجه نمايند كنترل سيستم گوارشي است خصوصاً يبوست مزاج كه بايد از ان بر حذر باشند در غير اين صورت كار مشكل تر خواهد شد.

عزيزان بايد دقت نمايند تا از اجابت مزاج خوبي برخوردار شوند تا مساله اي پيش نيايد پس با رژيم غذايي مناسب و طبيعي مي توانند سيستم گوارش خود را فعال نگه دارند و اجازه ندهند كه چنين معضلي به سراغشان بيايد در غير اين صورت بيماران مبتلا به ( MS )‌كه داراي يبوست مزاج هستند هنگام راه رفتن از تعادل فيزيكي برخوردار نخواهند شد.

باور نداريد؟‌ امتحان كنيد، تا به اين مهم پي ببريد

مژده به بيماران مبتلا به ( MS )‌ در مورد تغذيه روزانه خويش:‌

بنده حقير در مورد مزاج غذاها در جزوه اي مختصر كليه غذاهاي مصرفي را بيان كرده ام كه هر مواد غذايي از چه طبعي برخوردار است و شما عزيزان با مراجعه به آن جزوه مي توانيد غذاهاي انرژي زا و مفيد را انتخاب كرده و مصرف كنيد تا دچار مساله اي نشويد. به اميد روزي كه همه عزيزان بيمار را در نهايت سلامتي و تندرستي ببينيم كه انشاء الله آن روز نزديك است عزيزان سعي كنند كه مطالبي كه عرضه مي شود با نهايت دقت و صبر و حوصله مطالعه كنند.

تا به مطالب مندرج پي ببرند و عمل نمايند تا هر چه سريعتر از اين بيماري نجات پيدا كنند عزم و اراده شما عزيزان بيش از نيمي از درمان است سعي كنيد كه مايوس و نا اميد نشويد زيرا نا اميدي بزرگترين گناه است.

علم پزشكي فعلا دنبال داروي اين بيماري است نه علت آن و اگر به اميد دارو بنشينيد وقت از دست خواهد رفت ولي بنده دنبال علت بوده ام نه دارو و به همين منظور خداوند عزيز لطف كردند و علت را شناختم پس جاي نگراني نيست.

با مطالعه اين جزوه و عمل به آن خود به اين مساله پي خواهيد برد كه چرا بيمار شده ايد و الان مي توانيد خود را درمان كنيد. درمان اين بيماري فوق العاده ساده و عملي است نااميد نشويد و توكل بر خدا كنيد تا هر چه سريعتر شفاي عاجل نصيب شده چون شفا فقط دست خدا است. متاسفانه علم پزشكي درمان خيلي از بيماري ها را هنوز نشناخته و به علت آن ها پي نبرده است. مگر بيماري ميگرن تا كنون از نظر علم پزشكي شناخته شده كه MS شناخته شود.

در حاليكه علت ميگرن كاملا مشخص بوده و در حداقل زمان حدود يك هفته به لطف الهي درمان مي شود چون علت مشخص است در واقع درمان ما,‌ خلاصه مي شود در از بين بردن علت,‌ نه تجويز دارو.

 

بازگشت به فهرست مقاله


 

علت بيمار شدن ‌گروه دوم:‌

افرادي هستند كه از نظر ژنتيك داراي طبع سردي بوده و مدام از غذاهاي سردي بخش (غذاهايي با pH ا سيدي)‌ به حد وفور استفاده مي كنند. قبل از اين كه در مورد گروه دوم صحبتي شود براي روشن شدن افكار شما عزيزان مطالبي را بايد عنوان كنم تا شما عزيزان متوجه شويد كه گروه دوم چگونه افرادي هستند و چرا دچار اين بيماري مي شوند. اگر كليه انسان هاي موجود در كره خاكي را دقيقا مورد بررسي و مطالعه قرار دهيم به چنين نتيجه اي خواهيم رسيد انسان ها را به 3 گروه عمده تقسيم مي كنيم

۱ـ‌ افرادي كه داراي طبع سردي هستند.

۲ـ‌ اشخاصيكه از طبع گرمي برخوردارند.

۳ـ كسانيكه داراي طبع معتدلي هستند.

 

بازگشت به فهرست مقاله


طبع چيست؟‌

حالتي است كه عواملي چون محيط زيست شرائط آب و هوايي,‌ نوع تغذيه، عوامل جغرافيايي, دماي محيط و نحوه زندگي و نژاد حالتي را از نسلي به نسل ديگر انتقال مي دهد و آن حالت ارثي است اين حالت ها در افراد مختلف متفاوت بوده و بعضي از افراد بدنشان گرايش به حالت اسيدي داشته كه اين حالت را از نظر طب قديم (طبع سرد)‌ مي نامند. و اين طبع تا آخر عمر با شخص بوده و تغييري نمي كند.

و اما افرادي كه بدنشان گرايش بسوي بازي (قليايي) دارند به آن دسته از افراد مي گوييم كه از طبع گرمي برخوردارند.

و اما طبع معتدل طبعي است ميان سرد و گرم كه در واقع حالت تعادل را دارد و عموما اينگونه افراد نسبت به دو گروه ديگر كم بوده و كمتر دچار انواع بيماري ها مي شوند. يعني pH بدن اينگونه افراد بيشتر حالت تعادل را دارد و براحتي تغيير نمي كند.

نتيجه:‌ پس طبع سرد كه ارثي است و افرادي كه داراي چنين طبعي هستند اگر در مورد غذاي مصرفي روزانه خود دقيق نباشند بيشتر در معرض بيماري ( MS ) ‌ قرار مي گيرند. زيرا مواد غذايي هم مثل انسان داراي طبايع مختلف بوده و بايد مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد تا طبع مواد غذايي مشخص شود در غير اين صورت افراد دچار انواع بيماري ها خواهند شد.

بعنوان مثال:‌ آيا تاكنون انديشيده ايد كه فرق ماست با ترشي و خرما چيست؟‌

هر كدام چه اثرات مفيد يا مخربي را در مغز و ساير اندام هاي بدن ايجاد مي كنند يا خير؟‌

بدن انسان هم از اندام هاي مختلفي تشكيل شده و هر كدام داراي طبع مختلفي هستند كه مختصري به آن مي پردازيم. جالب توجه اين كه بدن انسان از اندام هاي مختلفي تشكيل شده است مانند:

مغز,‌ كليه ها,‌ كبد,‌ استخوان ، سيستم گوارش و امثالهم... از نظر طب قديم هر كدام از اين اندام ها داراي طبع خاصي بوده كه بايد مورد شناسايي قرار گيرد, تا اشخاص در نوع غذاي مصرفي خود دقت بيشتري را مبذول دارند.

بعنوان مثال ‌سيستم مغز و اعصاب (اعصاب مركزي) از طبع سردي برخوردار است يعني اين اندام گرايش بحالت ا سيدي دارد و اگر افراد از غذاهاي سردي بخش (‌اسيدي)‌ مرتب استفاده نمايند اين عضو حساس را دچار اختلال و بيماري خواهند نمود از جمله ( MS )‌,‌ براي درك بيشتر اين مطلب ناچاراً اصطلاح (pH )‌ را بايد توضيح دهم تا مسائل براي شما عزيزان روشن تر شود و علت بيماري خود را بدانيد و با رعايت مسائل بيان شده خود را از اين حالت نجات دهيد. انشاء‌ الله

 

بازگشت به فهرست مقاله


pH چيست؟

‌ pH يعني غلظت يون هيدروژن در مايع خارج سلولي است.

بر اثر نوع تغذيه در بدن انسان حالتي بوجود ميآيد (‌كاهش يا افزايش يون هيدروژن) كه گرايش بحالت اسيدي يا بازي دارد كه آن حالت را pH گويند. كه در بدن بايد حالت ثابتي را داشته باشد. غلظت يون هيدروژن در مايع خارج سلولي بطور طبيعي در حد ثابت تقريبا اكي والان در ليتر مي باشد اين مقدار مي تواند تا بدون ايجاد مرگ تغيير كند در واقع pH براي بيان غلظت هيدروژن مورد استفاده قرار مي گيرد.

اگر بخواهيم بطور ساده تر بيان كنيم چنين مي شود:

pH طبيعي خون در حالت عادي ۳/۷ است و گاهي اوقات بر اثر نوع تغذيه تغيير مي كند اگر تغييرات كاهش يابد و pH بطرف (‌۴/۷ - ) برود اين حالت را (‌اسيدوز) ‌مي نامند و اگر افزايش يافته بطرف (‌۴/۷ + )‌ برود آن حالت را (‌ آلكالوز)‌ گويند.

عموما در بيماران مبتلا ( MS )‌ pH اكثراً گرايش به حالت اسيدي داشته و اگر اين حالت بر اثر نوع تغذيه تكرار شود بيمار در معرض حملات مداوم قرار خواهد گرفت,‌ و حال بيمار بمرور رو به وخامت خواهد رفت. جالب توجه اينكه غذاهائي كه اين حالت (اسيدوز)‌ را ايجاد مي كنند اين نوع بيماران علاقه وافري به مصرف آن نشان مي دهند.

مانند: ‌ماست,‌ بستني,‌ ترشي,‌ تمبر هندي,‌ ماهي و امثالهم...

توجه:‌ اين گونه بيماران بايد از مصرف غذاهاي اسيدي دوري جسته و رعايت حال خويش را بنمايند.

 

بازگشت به فهرست مقاله


اسيد و باز چيست؟‌

تعريف اسيد: اسيد مولكول يا يوني است كه مي تواند يك هيدروژن به محلول اضافه كند يا بهتر و ساده تر بگويم اسيد دهنده هيدروژن مي باشد.

تعريف باز:‌ باز مولكول يا يوني است كه بتواند با يون هاي هيدروژن تركيب شود و يا بهتر بگويم بازگيرنده هيدروژن است.

 

بازگشت به فهرست مقاله


تعادل اسيد و باز

منظور از تعادل اسيد و باز تنظيم غلظت يون هيدروژن در مايعات بدن است.

توجه:‌ تغييرات مختصري در غلظت يون هيدروژن نسبت به مقدار طبيعي موجب تغييرات بارز در سرعت واكنشهاي شيميايي در سلول ها مي گردد.

به اين معني كه بعضي از واكنشها را آهسته و بعضي را تسريع كند,‌ به همين دليل تنظيم غلظت يون هيدروژن يكي از جنبه هاي مهم هموستاز است هموستاز را قبلا توضيح داده ام كه يعني ثابت نگاه داشتن مواد لازم در محيط داخلي بدن است. كه اين كار را اندام هاي مختلف بدن انجام مي دادند تا بدن دچار اختلال نشود. حال براي درك بهتر و بيشتر مطالب فوق اثرات اسيدوز و آلكالوز را توضيح مي دهم تا شما عزيزان به علت بيماري خود پي ببريد.

 

بازگشت به فهرست مقاله


اثرات اسيدوز و آلكالوز بر روي بدن

اسيدوز: اثر عمده اسيدوز تضعيف سيستم عصبي مركزي است هنگامي كه pH خون از ۲/۷ كمتر مي شود سيستم عصبي آنقدر تضعيف مي گردد كه شخص در ابتدا حواس خود را از دست داده و بعداً دچار اغماء‌ مي شود.

بيماري ( MS ) چون بيماري اعصاب مركزي است با هر اسيدوزي اين سيستم تضعيف شده و به مرور پلاك هاي متعددي در مغز يا نخاع به وجود مي آيد, اين نوع بيماران جدا از حالت اسيدوز بايد بدور باشند تا درمان شوند در غير اين صورت بيماري پيشرفت كرده و درماني نخواهد داشت زيرا بر اثر پيشرفت بيماري غلاف هاي نرون يعني (‌ميلين ها) از بين رفته و بدن به راحتي نمي تواند آن را ترميم كند.

آلكالوز: ‌اثر عمده آلكالوز بر روي بدن افزايش تحريك پذيري است كه سيستم عصبي را تحريك مي كند اين اثر هم در سيستم عصبي مركزي و هم در سيستم عصبي محيطي حادث مي شود.

معمولا اعصاب محيطي قبل از سيستم عصبي مركزي مبتلا مي شوند. بطور اتوماتيك و مكرر امواج عصبي از خود صادر مي كنند در نتيجه عضلات وارد يك حالت تتاني يعني يك حالت اسپاسم تونيك مي شوند. تتاني معمولا در ابتداء‌ در عضلات ساعد ظاهر شده و به سرعت به عضلات صورت و سرانجام به سراسر بدن منتشر مي شود.

توجه:‌ عموما افرادي كه دچار اسيدوز يا آلكالوز شديد مي شوند ابتدا به حالت اغماء فرو رفته و بعد در آن حال مي ميرند.

در واقع اسيدوز و آلكالوز نتيجه نوع تغذيه بوده و افزايش يا كاهش يون هيدروژن ( pH )‌ عامل اصلي اين جريانات مي باشد.

در بيماران مبتلا به ( MS ) اكثرا دچار اسيدوز شده و بمرور تعادل خود را از دست مي دهند مصرف غذاهاي سردي بخش (اسيدي )‌ اين حالت را ايجاد كرده و اگر همين طور ادامه يابد تشديد مي شود و همين امر موجب حملات به شخص مي شود. آيا بدن مجهز به سيستمي نيست كه اين حالت را كنترل كند؟‌ و آنها كدامند؟

‌ در جواب عرض مي شود كه چرا، اندام هايي هستند كه اين حالت را تا حد امكان كنترل مي كنند و تا حدي كاهش مي دهند بشرطي كه ما هم با آن اندامها همكاري نزديكي داشته باشيم و سعي كنيم كه باري را از روي دوش آن اندامها برداريم نه اين كه بر خلاف آنها عمل كنيم.

فعلا اين سيستم را توضيح ميدهم و شما عزيزان بدقت مطالعه كرده تا مسائل روشن شود.

 

بازگشت به فهرست مقاله


اندامهاي كنترل كننده اسيدوز و آلكالوز

دو اندام مهم و حياتي در بدن وجود دارند بنام هاي ريه ها و كليه ها,‌ اين اندام ها تلاش مستمري را انجام مي دهند تا حالت هاي اسيدوز و آلكالوز را كنترل نمايند و (‌ PH ) ‌را به حد طبيعي برسانند البته ناگفته نماند تلاش اين اندامها بستگي به مقدار يون هيدروژن در بدن مي باشد كه در اين حال ريه ها وارد عمل شده (اسيدوز يا آلكالوز تنفسي) و بمرور هيدروژن را از طريق بازدم به بيرون دفع مي كنند اما كليه ها در اين حالت (اسيدوز يا آلكالوز متابوليسمي)‌ بايد كار مداوم و طاقت فرسايي را تحمل كنند تا هيدوژن اضافي موجود از طريق ادرار دفع شود. به همين دليل است كه ادرار هميشه اسيدي است و همين امر سالم بودن كليه را نشان مي دهد.

كليه ها قادرند در ظرف يك تا سه روز (‌ pH )‌ مايعات بدن را مجددا به مقدار تقريبا طبيعي بازگردانند.

توجه:‌ حال اگر فردي هر روز از غذاهاي سردي بخش (ا سيدي) مرتب استفاده نمايد و مرتب بدن وي دچار اسيدوز شود,‌ هر چقدر هم كه ريه ها و كليه ها وارد عمل شوند قادر نخواهند بود كه pH بدن را به حالت طبيعي برگردانند زيرا همانطور كه بيان شد كليه ها حدود 1 تا 3 روز متوالي بايد تلاش كنند تا حالت اسيدوز يا آلكالوز را خنثي نمايند.

پس در نتيجه اسيدوزهاي مكرر بر روي اعصاب مركزي اثر گذاشته و آن را به مرور تضعيف نموده و عاملي است مهم در ايجاد پلاك ها و عدم فعاليت نرون ها.

توجه: هر نوع اسيدي فعاليت هاي نرون هاي مغزي را شديداً كاهش مي دهد.

پس مهمترين علت بوجود آمدن ( MS ) در افراد وجود طبع سرد و خوردن غذاهاي سردي بخش و همچنين عصبيت هاي مكرر و حساسيت و زود رنجي است. با آگاهي به اين مطالب و شناخت طبع خود و شناخت طبع مواد غذايي مي توانيد از اين بيماري لا علاج به قول پزشكان نجات پيدا كرده و به زندگي عادي خود ادامه دهيد. پس عزيزان با در نظر گرفتن مطالب گفته شده سعي كنيد اراده اي محكم و آهنين پيدا كرده و خود را به راحتي درمان كنيد.

 

بازگشت به فهرست مقاله


متابوليسم مغز

مغز و متابوليسم مغز ويژگيهاي خاصي دارد كه توضيح مختصري بيان مي شود.

ميزان كل متابوليسم و ميزان متابوليسم نورون ها:‌

متابوليسم مغز در حال استراحت ۱۵ درصد متابوليسم كل بدن را تشكيل مي دهد با وجودي كه جرم مغز فقط 2 درصد جرم كل بدن است.

بنابراين متابوليسم مغز در حال استراحت حدود ۵/۷ برابر متابوليسم بقيه بدن ا ست قسمت اعظم بافت هاي بدن مي توانند براي چندين دقيقه و بعضي تا نيم ساعت بدون اكسيژن به كار خود ادامه دهند. در اين مدت سلول هاي بافتي انرژي خود را از طريق متابوليسم بي هوازي بدست مي آورند كه به معني آزاد شدن انرژي تجزيه نسبي گلوكز و گليكوژن اما بدون تركيب با اكسيژن ا ست.

اما متاسفانه مغز قادر به انجام متابوليسم بي هوازي زيادي نيست, زيرا متابوليسم بسيار زياد نرون ها اجازه چنين كاري را نمي دهند زيرا انرژي بسيار زيادي كه براي هر سلول مغز در مقايسه با بيشتر بافتها مورد نياز است. دليل ديگر مقدار گليكوژن انبار شده در نورون ها بسيار مختصر است.

سومين دليل به ذخائر اكسيژن در بافتهاي مغزي نيز بسيار اندك است بنابراين فعاليت نورون هاي مغز بستگي به رسيدن ثانيه به ثانيه اكسيژن خون دارد. با كنار هم گذاشتن اين عوامل مختلف مي توان براحتي درك كرد كه چرا قطع ناگهاني جريان خون به مغز يا كمبود ناگهاني اكسيژن در خون مي تواند در ظرف ۵ تا ۱۰ ثانيه موجب از هوش رفتن انسان شود.

نتيجه:‌ افرادي كه مبتلا به بيماري MS هستند بايد از غذاهاي انرژي زا مانند عسل و ليموترش تازه مرتب استفاده نمايند واز هواي پاك كه داراي اكسيژن كافي است همچنين برخوردار شوند.

تا اين بيماري بسرعت از بين برود با آگاهي از شرائط مغز بيماران از خوردن غذاهاي سردي بخش يا (ا سيدي) و يا غذاهاي كم انرژي پرهيز نمايند. زيرا نتيجه عكس خواهد شد و اين گونه بيماران دچار كمبود انرژي شده و بسرعت خسته خواهند شد. زيرا خوردن ماست يا برنج سفيد آن انرژي لازم را براي مغز ايجاد نمي كند و به همين دليل اكثر بيماران مبتلا به ( MS )‌ از كمبود انرژي و خسته شدن شكايت دارند. براي جبران اين نتيجه بايد از عسل بمقدار 200 گرم روزانه مصرف نمود,‌ زيرا يكي از مهمترين شگفتي هاي عسل اين است كه براي جذب نياز به انسولين ندارد. ثانيا بسرعت جذب سلولهاي مغزي مي شود ثالثاً چون از نوع قندهاي چپ گرا مي باشد در ساختمان اسيد آمينه ها بكار مي رود و الا آخر.

 

بازگشت به فهرست مقاله


غذاي اصلي سلولهاي مغز

در شرائط طبيعي تقريباً تمام انرژي مصرف شده توسط سلولهاي مغز بوسيله گلوكز تامين مي شود كه از خون گرفته مي شود همانطور كه در مورد اكسيژن نيز صدق مي كند. قسمت اعظم اين گلوكز دقيقه به دقيقه و ثانيه به ثانيه از خون مويرگي گرفته مي شود و كلا حدود 2 دقيقه ذخيره گلوكز بطور طبيعي بصورت گليكوژن در نورون ها در هر زمان معين انبار مي شود يك صفت ويژه حمل گلوكز به نورون ها اين است كه انتقال گلوكز به داخل نورون ها از طريق غشاء سلول بر خلاف تقريبا تمام سلول هاي بافتي ديگر بستگي به انسولين ندارد انجام مي شود.

حتي در بيماراني كه ديابت شديد دارند و ترشح انسولين در آنها صفر است گلوكز كماكان به آساني بداخل نورون ها انتشار مي يابد كه جاي بسي خوشوقتي است. زيرا اين روش مانع از اين مي شود كه عمل مغز در بيماران ديابتي مختل شده و از بين برود. در بيماران مبتلا به ( MS ) هم اگر انرژي كافي به مغز نرسد همان طور كه قبلا متذكر شدم دچار كمبود انرژي و خستگي زودرس خواهند شد و مشكلات زيادي بسراغ آنان خواهد آمد. و دچار عدم تعادل خواهند شد پس عزيزان در غذاي مصرفي روزانه خود كمال دقت را مبذول دارند تا دچار مساله اي نشوند.

نوشته شده در جمعه یکم بهمن ۱۳۸۹ساعت ۹:۵۶ قبل از ظهر توسط غفاری |

نسخه ائی که برای درمان دیابت برای شما نوشته شده است کاملا" مجرب میباشد و کلیه افراد پس از طی روش های زیر پس از 70 روز کاملا"  اثر این بیماری رفع خواهد شد وبهبودی کامل حاصل خواهد شد

ابتدا جهت کنترل و پائین آوردن قند خون میبایست حجامت بافتی انجام دهید - در صورتیکه خون شما غلیظ بود و طبق تشخیص پزشک متخصص میبایست این کار را 3 بار و هر 14 روز یک بار انجام بدهید (حتما" به دستورالعمل های حجامت 24 ساعت قبل و بعد توجه نمائید)

در گام بعدی باید سطح ویتامین ث و ویتامین ب بدن را بالا ببرید- برای این منظور یک عدد خیار بزرگ و کلفت را از وسط دو نیم کرده و داخل آن جو شسته بریزید و در هوای آزاد و حتما" در سایه قرار بدهید. بعد از 3 روز که جو جوانه  زد همراه با خیار آن را بکوبید و در ماست ترکیب نمائید و شب بعد از شام به مدت 24 روز یک کاسه از آن را میل نمائید.

در همین حین میبایست به مدت 21 روز هر روز صبح و عصر تخم شنبلیله را دم کنید و آب آن را میل نمائید و ظهر ها قبل از ناهار نصف استکان آبغوره بدون نمک میل کنید.

نکته مهمی که توی این دوران باید دقت کنید این است که نانهای شهر ما اکثر موقع پخت تخمیر نمیشوند و شما حتما" میبایست برای مصرف نان خود آن را در یک قابلمه دردار روی حرارت کم بگذارید تا تست و خشک شود و از حالت خمیر در بیاید.و موقع خوردن حتما" شنبلیله خشک روی آن بپاشید.

چائی خود را با توت خشک میل کنید

و اما در حین استفاده از موارد بالا شب ها دو ساعت بعد از شام سیر همدان + ماست کم چرب + کدو به مدت 70 روز باید میل نمائید.

و برای رها کردن تیر آخر جهت درمان کامل این بیماری: 20 روز آخر در دوره 70 روزه را برای 5 روز اول آب هندوانه + سکنجبین و 5 روز بعد را آبغوره خالی و باز به همین طریق تا 20 روز کامل باید موقع ظهر یا عصر صرف شود.

توی این 70 روز از این مواد پرهیز کنید مواد قندی - مواد نشاسته ائی - خربزه - خرما - انجیر - موز - طالبی - چغندر - نان نیم پز - گوشت قرمز - دل و قلوه - مغز - چربی - زرده تخم مرغ - قند - مربا - شکلات - کاکائو - شیرینی قنادی - ژله

هفته ائی 3 بار آش آلو - آش آلوچه - آش آبغوره - آش ماست  میل نمائید.

خوردنی های مفید: خیار - گرمک - توت خشک - انار - سیر - پیاز - کاهو - اسفناج - آبلیمو - انگور سبز و نرسیده- فلفل سبز - سیب درختی - گزنه- جو - آلبالو - گیلاس - پیازچه - شاهی

مکمل درمان: کپسول آوند  - یک عدد بعد از ناهار و یک عدد بعد از شام و پودر آوند یک قاشق چایخوری در ماست ترکیب نموده و موقع ناهار میل کنید

درمان کامل: 70 روز پس از طی دوره درمان

نوشته شده در دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ساعت ۹:۲۸ قبل از ظهر توسط غفاری |

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده در دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ساعت ۹:۲۲ قبل از ظهر توسط غفاری |


سيستم رتيكولوآندوتليال و لوكوسيتهاى خون (گلبولهاى سفيد) اعظم مقاومت طبيعى بدن را در مقابل عفونت و مسموميت ها تاءمين مى نمايند بعضى از پروتئين هاى بدن مى توانند مانع حساسيت يا آلرژى شوند و در بدن بطور طبيعى وجود دارند اين مقاومت طبيعى را كه در مقابل سموم و عفونت ها وجود دارند ايمنى طبيعى گويند.
بعد از تولد به علت وجود اين پروتئين ها بعضى از ميكروبها نمى توانند به بدن حمله كنند، ماده اى به نام پروپردين properdine از پلاسما جدا كرده اند كه تقريبا دو برابر وزن ملكولى گاماگلوبولين مى باشد از بين بردن اين ماده به وسيله اشعه حساسيت بدن را در مقابل بعضى از بيماريها زياد مى كند يعنى مقاومت بدن كم مى شود. گرچه پروپردين تنها عاملى است كه به عنوان عامل ايجاد كننده ايمنى طبيعى شناخته شده است ، مع هذا امكان دارد كه علاوه بر گاماگلوبولين هاى طبيعى پلاسما، موارد مشابهى وجود داشته باشد كه بتواند اين ايمنى را تاءمين نمايند. پديده ايمنى طبيعى كم كم در مقابل تهاجم ميكروبها در بدن به وجود مى آيد و بعدا بدن در مقابل همان ميكروب مقاومت از خود نشان مى دهد عامل مهمى كه باعث پيدا شدن مقاومت بدن مى شود آنتى ژن و ماده مخصوصى كه بر ضد آن مهاجم در بدن تشكيل مى شود، آنتى كور گويند واكنشى كه بدن در مقابل آنتى ژن و آنتى ور به وجود مى آورد واكنش ايمنى گويند.
آنتى ژنها
عوامل مهاجمى كه بدن را دستخوش بيماريها قرار مى دهند اغلب تركيب پروتئينى دارند، عموما سموم ترشح شده از ميكروبها و ويروسها و نيز خود ميكروبها و ويروسها از جنس پروتئين ها مى باشند و اصولا پروتئين بكار رفته در آنها داراى وزن ملكولى زياد است بايد دانست كه موادى مانند چربى ها و قندها كه وزن ملكولى زياد دارند تاكنون توانسته اند واكنش ايمنى در بدن به وجود آورند يعنى مى توانند خاصيت آنتى ژن داشته باشند اما با قدرت كمتر.
پروتئينهاى خود بدن قادر به ساختن آنتى ژن نيستند اما اگر از شخصى به شخص ديگر وارد شدند، اين خاصيت را پيدا مى كنند مثل تزريق خون ناسازگار يا مثلا در پيوند نسجى از يك فرد به فرد ديگر ممكن است حساسيت نشان داده شود و پيوند نگيرد، اما در دوقلوها كه خونشان يكى است اين عمل انجام پذير است .
آنتى كورها
موادى كه بر عليه سم وارد شده ميكروبها و يا مواد وارد شده ديگر در بدن ، بوجود مى آيد آنتى كور ناميده مى شود.
آنتى كور اغلب از ملكولهاى گاماگلوبولين مى باشند و بعضى از آنها از نوع الفا يا بتاگلوبولين هستند اما از نظر نيرو مثل يكديگرند، واكنش آنتى كورى بدن بيشتر در مقابل همان آنتى ژن اختصاصى است يعنى هر آنتى ژنى كه آنتى كور به وجود آورد، آن آنتى كور ضد همان آنتى ژن رقيب خود مى باشد براى آنتى ژنهاى ديگر نمى تواند عرض اندام كند.
آنتى كور مى تواند در هر قسمت از سيستم بافت رتيكولوآندوتليال (بافت هم بند) به ويژه در گره هاى لنفى مغز استخوان و حتى در بافت لنفى ، ديواره دستگاه گوارشى و معده و روده ها ساخته شود، محلى كه آنتى كور ساخته مى شود با محلى كه آنتى ژن يا عامل بيمارى زا وارد شده است ارتباط نسبى دارد، مثلا اگر آنتى ژن در پوست وارد شد، آنتى كور در گره هاى لنفى مى باشد كه آن را (پشك ) نامند اين موضوع در امر معالجه و پاكسازى بدن خيلى مؤثر است زيرا:
هر عضوى كه بيمار شده است بايستى داروى ضد درد همان عضو را به كار برند، براى اينكه بيمارى در محل برخورد آنتى ژن به عضو به وجود مى آيد لذا مى توان گفت كه داروها عامل كمك دهنده به سلولهاى سازند آنتى كور مى باشند.
تعداد آنتى كورهاى به وجود آمده به چه چيز بستگى دارد؟
بدن يك فرد مى تواند در هر آن مقدار زيادى آنتى كور بسازد و به آنتى ژنهاى وارد شده جواب مثبت دهد اين در صورتى است كه تعداد آنتى ژنهاى وارد شده يكسان باشند، اما اگر يكى از اين آنتى ژنها قويتر باشد پاسخ آنتى كورها فقط به همان نوع قويتر است .
از اين مسئله باز نتيجه گرفته مى شود كه : عوامل بيمارى زا آنكه قدرت بيشترى دارد خود را نشان مى دهد مثلا در موقع خوردن غذاهاى متعدد، يا داروهاى متنوع آنكه قدرت اثرش بيشتر باشد خود را نشان مى دهد تغييراتى را كه بدن آدمى در مقابل بعضى از عوامل نشان مى دهد اصطلاحا آلرژى و حساسيت مى نامند كه اين تغييرات در افراد متفاوت است يعنى همه موادى كه باعث آلرژى مى شوند نزد افراد يكسان نيست از اين جهت آثار حاصله براى افراد برابر و مثل هم نيست لذا مشاهده مى شود كه هر كس ‍ در مقابل چيز بخصوصى حساس است .
مكانيسم پيدايش حساسيت يا آلرژى را چنين بيان مى كنند كه :
برخورد آنتى ژن يا حساس كنند نه اوليه با آنتى كور يا ضد سمى كه قبلا در بدن وجود داشتته و به سلولها چسبيده است ، باعث پيدايش آلرژى خواهد شد و همين برخورد آنتى ژن به آنتى كور باعث ورم و فساد سلولها خواهد شد كه نتيجتا سلول پاره شده ماده سمى در خون مى ريزد، اين ماده سمى باعث عوارضى خواهد شد كه برحسب مزاجها و انسانها عكس العمل متفاوتى به وجود مى آورد.
مواد سمى كه بوسيله سلولهاى آزرده در خلال واكنش آلرژيك بوجود مى آيد چيست ؟
مواد متعدد و مختلفى كه در دنباله واكنش آلرژيك به وجود مى آيد از سلولها خارج شده و اين مواد شامل هيستامين و مواد شبيه به هيستامين ، استيل كولين ، آوتوزين ، ليتزوسيتين ، هپارين ، لكوتاكسين و حداقل يك آنزيم پروتئوليتيك مى باشد.
مسلم است كه مقدارى از اين مواد به هر نقطه اى از بدن (به وسيله جريان خون ) برسد، ضايعه اى ايجاد خواهد كرد، بنابراين ضايعه آلرژيك مى تواند در نقاط ديگرى غير از كانون واكنش بين آنتى ژن و آنتى كور حالت غير طبيعى به وجود آورد.
بيشتر رنجها و دردها پراكنده بدن ممكن است داراى يك مبداء باشد كه از آنجا به جاى ديگر سرايت كرده است و با معالجه آن عضو ساير اعضاء بهبودى خواهند يافت لذا خاطر نشان مى سازد كه در صفحات آينده بحث زيادى در اين باره مى شود كه مثلا سردرد با علت معده اى يا سردرد به علت رحمى يا پادرد به علت ورم روده و غيره اينها همه پايه و اساس علمى دارد و بايستى مورد توجه قرار گيرد.
حساسيت افراد نسبت به آلرژى ها
بعضى از افراد ممكن است به چند ماده شيميائى حساسيت از خود نشان دهند و زمينه مساعدى براى ابتلاء به بيمارى هاى مختلف داشته باشند.
آلرژن ها چند نوع مى باشند از آنجمله :
آلرژن هائى از راه تنفس وارد مى شوند مثل پولن گياهان ، قارچ ها، گرد و غبار با منشاء گياهى ، ذرات پوست و پشم ، بخارهاى مختلف ، داروى آرايشى ، عطرها و بوهاى تند.
آلرژن ها يا حساسيت دهنده هاى خوراكى
بيشتر غذاها ممكن است باعث حساسيت شوند، لاكن گندم ، شير، ماهى ، آجيلها، شكلات ، گوشت و توت فرنگى و غيره بيمارى زاترند.
حساسيت دهنده هاى داروئى
همه داروها مى تواند حساسيت ايجاد كنند، اما تركيبات آسپرين و مسكن ها و سولفاميدها شايع ترند.
آلرژى از عوامل عفونت زا
مثل باكتريها، انگلها، قارچها، و انواع ويروسها و انواع باسيلها و غيره كه نوع حساسيت نسجى ايجاد مى كنند. مثل توبركولهاى سلى گومهاى سيفليسى و ساير گرانولوم ها.
آلرژن هاى فيزيكى
مثل گرما، سرما، نور و ساير اشعه ها، فشار و غيره .
آلرژن هاى تماسى
اين دسته از مواد حساسيت دهنده بر روى پوست و مخاط اثر كرده و سبب بروز درماتيت يا ورم مى گردد. متداول ترين حساسيت دهنده هاى پوستى يا تماسى عبارتند از گلها، مواد رنگى ، لاستيك ، فلزات مواد حشره كش ، پشم ، پوست حيوانات مختلف ، چرم ، جواهرات ، مواد آرايشى ، بسيارى از مواد صنعتى ، شيميائى ، سيمان و براى خانمها بخصوص پودر رختشوئى و مواد پاك كننده مثل مايعات ظرفشوئى و غيره .
ورم ملتحمه بهاره
يك نوع آلرژى فصلى است كه داراى عامل آلرژن يا حساسيت دهنده اى مقاوم مى باشد كه بيمار را سالها مبتلا به خارش چشم و ورم ، قرمزى و سوزش مى نمايد كه پولن هاى گياهى ، اسپور قارچها گردوغبار گوناگون ، پر، كرك حيوانات و يا غذاها مى توانند عامل اين بيمارى باشند.
كهير (خيز عصبى عروقى )
كهير عبارت است از لكه هاى آلرژى موضعى كه در لابلاى جلد (پوست ) به وجود مى آيد، در خيز عروقى بثورات مشابه كهير است اما وسعت ناحيه خيز بيشتر است و بثورات عمقى تر قرار مى گيرند در هر صورت بايد دانست كه بين اين دو فرق مهمى وجود ندارد و اين دو كيفيت را نمى توان از هم جدا به حساب آورد، علت بيشترين اين بيمارى ها همانا غذاها هستند.
مهمترين عامل كهير حاد را ممكن است خوردن ميوه جات و سبزيجات فصلى دانست ، آجيلها نيز مى توانند عامل بيداركننده اى باشند، در كهير مزمن بيشترين عامل را مى توان تخم مرغ ، گندم ، گوشت ، پياز، داروها مثل آسپرين ، پنيسيلين ، داروهاى خواب آور، فيناستين پرومورها، گزش ‍ حشرات ، تزريق سرمهاى حيوانى ، هورمونها يا هر چيزى كه داراى مواد فوق باشد بايد دانست كه به محض ورود به بدن حساس ، كهير ظاهر مى نمايند.


نوشته شده در دوشنبه بیستم دی ۱۳۸۹ساعت ۹:۱۴ قبل از ظهر توسط غفاری |

 

اصطلاحات مهم در طب سنتی:

·         کفلمه کردن: گیاه را بین دو کف دست سائیدن و خوردن

·         دم کردن: آب را جوش آورید، به محض جوش آمدن آب، گیاه را در آن بریزید و از روی آتش بردارید و روی آن را بپوشانید و بگذارید 3 تا 5 دقیقه دم بکشد. در مورد گیاهان شکننده ،برگ ها، گل ها 7 تا 10 دقیقه و در مورد ساقه ها،ریشه ها و پوست ها 5 دقیقه حرارت مستقیم و 20 دقیقه غیرمستقیم بهتر است.

·         جوشاندن: قسمت مورد نظر گیاه را 20 تا 30 دقیقه بجوشانید و صاف کنید.

·         خیساندن: گیاه را چند ساعت در سیالی سرد که معمولا" الکل طبی،روغن یا محلول است میخیسانند.(از آب کمتر استفاده میشود)

·         مرهم گذاشتن: گیاه را له یا رنده میکنند تا خمیر گردد و در پارچه ائی میپیچند و اغلب بصورت گرم یا ولرم(به عنوان تحلیل برنده) یا بصورت سرد (به عنوان مسکن) قرار میدهند.

·         خضاب کردن: ضمادی که موی سر و پوست را با آن رنگ میکنند یا برای تقویت مو ببندند.

·         فتیله: فرو بردن قسمتی از عضو گیاه در واژن یا سوراخ بینی و...

·         تنتور: مایع الکلی یا اتری که از گرد گیاهی به دست می آید که به مدت 2 تا 3 روز در الکل 90 درجه قرار گرفته است. طریقه معمول تهیه تنتور آن است: پودر گیاه یک واحد+آب 4 واحد+الکل 12 واحد را 14 روز در شیشه دربسته نگه داشته و سپس یک قاشق چایخوری گلیسیرین به ان اضافه کنید و 7 روز درگیر در شیشه را ببندید.

·         شیرابه: گیاه تازه را در هاون کوبیده و داخل یک پارچه نخی تمیز قرار داده و عصاره آن را با فشار در آوردن.

·         مشمع: گیاه مورد نظر را (چه بصورت کوبیده و چه پخته)در روی پارچه اندودن و روی موضع قرار دادن.

·         تنقیه: مایع بدست آمده از گیاه را در مخرج تزریق کردن

 

فلز درمانی:

طلا: طبیعت آن معتدل مایل به گرمی است و جهت بیماری های قلب،مغز و کبد و بیمار های جنسی و رفع ترس و خفقان استفاده میشود. طلا دافع امراض سوداوی است. طلای داغ باعث سریع الاثر شدن آن میشود. طلا از بین رفتن سودا می شود. اگر به اطفال در ظرف طلا شیر ، غذا و دارو داده شود باعث زود به سخن آمدن طفل ، شجاعت و جلوگیری از بیماری صرع میشود. آویزان کردن طلا برای زنان باعث اتکاء به نفس و برای مردان ترس و توحش میشود. طلا مضر مثانه و دستگاه ادراری است. مصلح آن عسل،مشک، دانه مورد و شاه بلوط است.

آب شارژ شدهء طلا: جوشاندن 15 گرم تا 30 گرم طلا در 4 لیوان آب.

 

نقره: این فلز صدها بار بیش از سایر مواد ضد عفونی موثر است و 560 نوع میکروب را از بین میبرد.ترکیب سولفادیازین نقره در معالجه رماخوردگی،جوش های پوستی و هفتاد درصد سوختگی های جلدی مورد استفاده قرار میگیرد.طبیعت نقره سرد و خشک میباشد.شارژ شده ان برای بد بوئی دهان،عفونت بلغم،سنگ مثانه،وسواس،طحال،کلیه ها سودمند است.با جیوه کشته شده جهت درمان بواسیر مفید است.

آب شارژ شده نقره: جوشاندن 30 تا 60 گرم نقره در 4 لیوان آب

 

مس: این فلز به دلیل اهمیت بالای درمانی خود با فرهنگ و سنت ایرانیان پیوسته عجین شده است. خاصیت آن رفع کم خونی، تنظیم متابولیسم سوخت و ساز بدن و کمک به جذب روی و مفرح میباشد. در قابلمه های مسی سفید کاری شده آن با قلع جهت رفع کمبود روی و نگهداری مواد غذائی کاربرد دارد و ضد پیری میباشد.برای جذب آهن در بدن مفید است و آلومینیوم دشمن بدن انسان را دفع میکند.

آب شارژ شده مس: جوشاندن 60 گرم مفتول تمیز مس در 3 لیوان آب

 

         استفاده از قابلمه های آلومینیومی، تفلون و دای هاست (آلومینیوم فشرده) باعث ایجاد سرطان خون، ام اس و بیماری های ناشناخته میشود و بطور کل باید از مصرف آن خودداری نمود.

        فلز کبالت باعث دفع مایع بین لخته ائی میگردد.

        اگر انگشتر نقره را روی فلز روی قرار دهید، بعد از مدتی سطح داخل انگشتر که روی فلز روی قرار گرفته است تلخ میشود. اگر یک قطعه نقره را در آبی که قارچ سمی را با آن شسته ائید قرار دهید سیاه میشود.

       کشور ایران از نظر منابع روی (برای بدن اهمیت بالائی دارد) فقیر است. بهترین راه برای جبران کمبود روی در بدن استفاده از سماورهای برنجی+روی میباشد که تمام کمبود روی را جبران مینماید.

         برای اینکه نان در منزل کپک نزند، مافی است ان را در قابلمه مسی قرار داده و درب آن را ببندید.

         برای جبران کمبود آهن بدن کافی است یک تکه اهن را در ظرف خورشت قرار داده تا زمانی که خورشت بپزد.

         زنانی که به خاطر کمبود اهن قرص آهن میخورند باعث میشوند فرزند آنان بیش فعال و کند ذهن شود.

         در منازلی که سقف آن از تیرآهن میباشد، به دلیل دفع میدان الکترومغناطیس مضر، سر درد کمتر در زیر تیرآهن  در منزل رخ میدهد.

         بستن ورقه سرب بر روی کمر قسمت استخوان خاجی، باعث تقویت قوای شهوانی و نیروی جنسی میشود.

        کمبود منیزیم عامل ایجاد رماتیسم در بدن میشود.

         درصد وجود فلزات در بدن با درصد وجود فلزات در زمین برابر است.

         بهترین نوع نمک ، آن است که درصد فلزات موجود ان با میزان درصد فلزات بدن برابر باشد که به نام نمک واقعی شناخته میشود.

 

نوشته شده در چهارشنبه پانزدهم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۱۴ قبل از ظهر توسط غفاری |


اگر سلامتی‌تون برای شما مهمه، فقط کافی است به آخرین دستاوردهای متخصصین مرکز ملی هدایت (ارتقای) سلامت و رفتار شناسی توکیو توجه کنیم، آنها می‌گویند:

١- هرگز سیگار نکشید و اگر می‌کشید، نیمه آخر آن را به هیچ وجه نکشید.

٢- در حمام هیچ‌گاه مستقیما زیر دوش آب گرم نفس نکشید. کلر یک قاتل تدریجی است.

٣- هنگام شارژ موبایل ابتدا شارژر را به گوشی وصل کنید و سپس آن را به برق وصل کنید. بهتر است موبایل خاموش باشد.

٤- چای بیشتر از یک روز مانده را اصلا ننوشید.

٥- هنگام روشن کردن کولر اتومبیل خود ابتدا به مدت حداقل ٥ دقیقه پنجره‌ها را باز بگذارید و در پمپ بنزین‌ها کولر را خاموش نمایید.

٦- غذای خود را بیشتر از یک بار در مایکروفر گرم نکنید و بعد از آن درصورت عدم استفاده دور بریزید.

٧- هنگام غذا بین هر لقمه حداقل ١ دقیقه فاصله بگذارید و دو ساعت قبل و بعد از غذا و هنگام آن نوشیدنی ننوشید.

٨- هنگام حرکت اتومبیل، پنجره‌ها را تماما باز نکنید تا هوا بصورت باد وارد مجاری تنفسی نگردد.

٩- لوازم آرایشی را بیشتر از ٥ ساعت بر روی پوست خود باقی نگذارید. سلول‌های پوستی نیاز به تعرق و تنفس دارند. در منزل نیز تا حد امکان از لباس‌های گشاد، راحت و باز استفاده نمایید.

١٠- موهای خود را بیش از یک بار در شبانه روز شانه نکنید.مراقب ورود شوره سر (حتی بصورت نامرئی) به چشم‌ها و مجرای تنفسی خود باشید.

١١- هنگام دویدن و راه رفتن سر خود را بالا نگهدارید.هنگام نشستن و خوابیدن بر عکس سر خود را پایین نگهدارید.

١٢- توجه بیش از حد به وزن، سودمند نیست.بدن انسان قادر است بصورت خودکار میزان ورودی، جذب و میزان دفع را تنظیم نماید و اشتهای طبیعی نیز متناسب با آن می‌باشد.هرچه قدر دوست دارید بخورید.

١٣- اگر نیاز مالی ندارید، لازم نیست روزی ٨ ساعت کار کنید. بهترین تعداد ساعات کاری بین ٥ الی ٦ ساعت می‌باشد.

١٤- هرگز پشت مانیتورهای قدیمی که روشن هستند قرار نگیرید. ضرر آنها از خیلی از دستگاه‌های عکسبرداری بیشتر است.

١٥- ورزش و تحرک در ابتدای صبح نه تنها سودمند نیست بلکه خطرناک نیز هست. سعی کنید آن را در حداقل ٣ ساعت بعد از بیداری و یا عصر انجام دهید.

١٦- توجه بیش از حد به امور سیاسی، ورزشی و اقتصادی برای سلامت روان مضر بوده و در دراز مدت به علت عدم امکان تسلط بر کنترل آنها، باعث اختلالات روانی می‌گردد.

١٧- معجزه جواهر آلات برای خانم‌ها را فراموش نکنید. حتی اگر صرفا به دیدن آنها باشد.

١٨- هیچ‌گاه به پهلو نخوابید. سعی کنید در جهت عمود بر محور مغناطیسی زمین بخوابید.

نوشته شده در دوشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۹:۴۰ بعد از ظهر توسط غفاری |

 دوستان میتونید مطلب ۱۴ غذای معجزه گر را در وبلاگ دیگه بنده ملاحظه کنند

http://asghar.40sotoon.net/data/subsite/asghar_data/files/14%20غذای%20معجزه%20گر.pdf

یا asghar.40sotoon.net

نوشته شده در جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۴۱ قبل از ظهر توسط غفاری |

 

دوستان عزیز می توانند از لینک زیر به این مقاله دسترسی داشته باشند

http://http://www.tebbeghorani.com/Papers/15dayregime.htm

 

 

 

نوشته شده در جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر توسط غفاری |

 

نوشته شده در تاریخ 8 مهر 1387

توصیه به زوج های جوان برای داشتن فرزندی سالم و زیبا

 1. در ابتدای ازدواج بهتر است که ، جلوگیری صورت نگیرد .
 2. جلوگیری موجب می شود که زوجین دچار استرس و اضطراب شدید شوند .
 3. این عامل موجب می شود که زن دچار اختلالات هورمونی شده ، سیستم بدنش دچار بی نظمی شود .
 4. زوجین باید 3 ماه قبل از تصمیم به فرزند دار شدن باید از برنامه منظمی پیروی کرده و زندگی خود را بر آن مبنا تنظیم کنند !
 5. ابتدا زوجین باید تصمیم بگیرند که اگر می خواهند دارای فرزندی سالم باشند باید از قوانین درست الهی پیروی کنند . برای محبت بین زن و شوهر آیه 74 سوره فرقان در قنوت نماز خوانده شود .
 6. زوجین از استرس و اضطراب و عصبی شدن جداً پرهیز کنند .
 7. زنی که قدرت کنترل اعصاب و روان خود را ندارد ، حق مادر شدن را ندارد ! زیرا هم به خود و هم به فرزند خود صدمه خواهد زد !
 8. زوجین بهتر است که از برنامه ای پیروی کنند و از غذاهای خاصی که خداوند سبحان در قرآن کریم بوضوح بیان کرده است ، استفاده نمایند . ( غذاهای گیاهی در کتاب ارمغان تندرستی از نگارنده ) .
 9. زوجین از مصرف غذاهای مضر و ممنوعه خود داری کنند . ( این نوع غذاها در سایت مشخص است ) .
 10. خداوند تبارک و تعالی غذای انسان را در قرآن کریم کاملاً بیان کرده است . سوره بقره آیه 22 .
 11. غذای اصلی انسان در قرآن مجید ، غذاهای گیاهی می باشد ! سوره عبس آیات 24 تا 32 .
 12. خداوند سبحان در قرآن کریم فقط به غذاهای گیاهی کرامت عنایت فرموده اند ! ( سوره شعرا آیه 7 ) .
 13. زوجین بهتر است که از 4 نوع مواد غذائی که خداوند سبحان در قرآن کریم بیان کرده است ، روزانه از آن ها استفاده نمایند . پروتین ها ، کربوهیدرات ها ، چربی ها و ویتامین ها . ( سوره عبس آیات 24 تا 32 ) .
 14. غذای انسان در قرآن از 4 مشخصه اصلی برخوردار می باشد .
 15. حلال ، حرام ، طیبات و خبائث !
 16. غذای انسان باید دارای 2 مشخصه اصلی باشد . حلال و طیب !
 17. غذاهای حلال و طیب موجب می گردد که فرزند صالح و پاک و دارای فطرت الهی گردد !
 18. مادر باید قبل از این که تصمیم به بارداری بگیرد بهتر است که مسائل گفته شده را بمرور در زندگی خود جاری کند تا فرزند سالمی را بدنیا آورد .
 19. مادر بهتر است که هر روز از 4 نوع مواد غذائی استفاده کند . پروتئین ها ، کربوهیدرات ها ، چربی ها و ویتامین ها بهرمند شود .
 20. جویدن غذا به نحو احسن ، حد اقل به تعداد دندان ها و بهتر است که 2 برابر تعداد دندان ها جویده شود .
 21. به مادران آینده توصیه می شود که 2 لقمه قبل از سیر شدن دست از غذا بردارند .
 22. توصیه می شود که شام را 3 ساعت قبل از خواب میل کنند و هنگام خواب ، اجابت مزاج کنند .
 23. در اتاقی بخوابید که دارای تهویه مطبوع باشد و مرتب هوای اتاق عوض شود .
 24. بعد از 3 ماه رعایت کردن ، تصمیم به فرزند دار شدن کنید .
 25. برای آداب همبستری بهتر است که فصل 17 کتاب 15 روز تا سلامتی را مطالعه کنید . ( از نگارنده ) .
 26. سعی کنید هنگام همبستری ، معده طرفین خالی باشد .
 27. سعی کنید هنگام همبستر شدن با یاد و نام خدا آغاز کنید وآیه 40 سوره ابراهیم و سوره آل عمران آیه 38 را  در قنوت نماز تلاوت کنید تا خداوند سبحان فرزند صالحی را به شما زوج عزیز عطا فرماید .
 28. با استفاده از غذاهای گیاهی معمولاً مادر دچار ویار نخواهد شد .
 29. هنگام ویار بهتر است که مادر از غذاهای بو دار استفاده نکند ، از شربت عسل با لیمو ترش تازه و یخ میل کند .
 30. توصیه می شود که مادر از زمانی که تصمیم به بارداری گرفت ، نباید از کنجد و فرآورده های آن استفاده کند .
 31. توصیه می شود که مادر از همان ماه های اول نرمش و ورزش و پیاده روی های مناسب را به آرامی انجام دهد .
 32. مادر بیشتر از غذاهای گیاهی استفاده کند و از غذاهای حیوانی به مقدار کم بهرمند شود .
 33. در دوران بارداری مادر بهتر است که از انواع میوه جات و سبزیجات فصل در برنامه غذائی خود استفاده نماید .
 34. مادر می تواند از غذاهائی مانند : مغز بادام خام و مغز گردو بمقدار کم و چند عدد خرما و مقداری پونه کوهی به جای مواد کلسیمی استفاده کند .
 35. مادر بهتر است ، از زمانی که روح در کالبد جنین دمیده می شود با او سخن بگوید و هر روز آیات رحمت الهی را تلاوت کند تا جنین او با کلام الهی آشنا گردد .
 36. مادر باید سعی کند که در مدت یک سالی که می خواهد کودک خود را بدنیا آورد ( 3 + 9 ) از نشاط و شادابی خاصی بر خوردار شود تا کودک زیبا و سالم و آرامی را بدنیا آورد .
 37. مادر بهتر است که در مدت یک سال همیشه با وضو باشد و با قرآن کریم مانوس شود .
 38. در ماه های آخر مادر بهتر است که مبادرت به مسافرت و همچنین در مجالسی که بگو مگو هست حاضر نشود .
 39. رعایت مسائل بهداشت روح و روان و جسم برای مادران باردار توصیه می شود .
 40. یک هفته مانده به زایمان ، توصیه می شود که مادر از کنجد و روغن آن بمقدار لازم استفاده نماید تا زایمان آسان و راحتی داشته باشد .

موفق باشید : جمشید خدادادی 11/4/87

نوشته شده در جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۳۷ قبل از ظهر توسط غفاری |

 

نوشته شده در تاریخ 13 اسفند 1387

1- بهترین غذا برای نوزادان ، شیر مادر است . خداوند سبحان حداقل و حد اکثری برای آن قائل شده .
2- حد اقل شیر دهی مادران به نوزادان 21 ماه می باشد . ( سوره احقاف آیه 15 ) .
3- حد اکثر شیردهی مادران به نوزادان 24 ماه می باشد . ( سوره بقره آیه 233 ) .
4- بهتر است که نوزاد را از 7 ماهگی بمرور به آب میوه جات طبیعی عادت بدهند و بهترین آن آب سیب است .
5- در مرحله بعد پیشنهاد می شود که حریره بادام مخصوص را به نوزاد بدهید .
6- بعد از اتمام یک سال ، می توانید فرزند خود را با عسل تغذیه کنید .

حریره بادام مخصوص

مواد لازم : 5 عدد مغز بادام شیرین و خام , دو سوم لیوان آب ، 1 قاشق غذا خوری آرد برنج قهوه ای ، عصاره کشمش 2 قاشق غذا خوری .
طرز تهیه : مغز بادام را با آب داغ خیس کرده ، پوست بکنید و همراه آب ، در مخلوط کن مخلوط کنید ، سپس در طرف کوچکی ریخته و بعد آرد را اضافه کرده و روی اجاق با حرارت ملایم قرار دهید و مرتب هم بزنید تا بجوشد . در این حال حریره را از روی اجاق برداشته و عصاره کشمش را به آن افزوده و صبر کنید تا خنک شود . سپس کودک خود تغذیه کنید .

طرز عصاره گیری کشمش
یک استکان کشمش سایه خشک یا آفتاب خشک را تمیز کرده و بشوئید و با یک لیوان آب جوشیده ولرم مخلوط کرده ودر مخلوط کن ، مخلوط کنید، تا بصورت شیره در آید و بعد صاف کرده و سپس مورد مصرف قرار دهید.

نوع دیگر حریره بادام
6- در این نوع حریره بادام از آرد جوانه گندم استفاده شود. گندم با پوست را جوانه زده، بعد خشک کنید و در آخر آسیاب کرده و آرد جوانه را بدست آورید و در غذای کودک استفاده کنید. هفته ای 2 بار کودک خود را با انواع حریره تغذیه کنید.

نوع دیگر حریره بادام
در این نوع حریره، مخلوطی از آرد جوانه گندم و آرد برنج قهوه ای استفاده شود.

حریره فندق
این حریره نیز مثل حریره بادام تهیه می شود؛ با این اختلاف که به جای بادام از 5 عدد فندق خام درشت استفاده شود. توجه: این حریره برای کودکانی که یبوست مزاج دارند مفید است.

سوپ سبزیجات
کودک خود را 2 بار در هفته با این سوپ تغذیه کنید .
مواد لازم : برنج قهوه ای نیم کوب شده 1 قاشق غذا خوری ، بلغور گندم 1 قاشق مربا خوری ، جو پوست کنده نیم کوب شده 1 قاشق غذا خوری ، عدس 1 قاشق مربا خوری . سیب زمینی پوست کنده کوچک 1 عدد . گشنیز و جعفری خرد شده 2 قاشق غذا خوری . گوجه فرنگی متوسط رنده شده 1 عدد . نمک در یا بمقدار کم .
همه مواد را با دو ونیم لیوان آب در ظرف لعابی یا سفالی ریخته و روی اجاق بگذارید ، تا بمرور پخته و جا بیفتد وآماده گردد .

پوره سبزیجات
مواد لازم : هویج فرنگی یک عدد کوچک ، کدو حلوائی یک تکه کوچک ، روغن زیتون یک قاشق چای خوری ، انبه یک قاشق غذا خوری . هر دو را بخار پز کرده و پوست کدو را جدا کنید ودر پیاله ای با چنگال له کنید ، سپس یک قاشق غذا خوری انبه را به کدو و هویج اضافه کنید و بعد یک قاشق چای خوری روغن زیتون بکر و چند قطره آب لیمو ترش تازه را به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید.
وکودک خود را تغذیه کنید . هفته ای دو بار کودک خود را با این غذا تغذیه کنید .

پوره سیب زمینی با خرما
مواد لازم : سیب زمینی متوسط یک عدد ، خرمای رطب پوست کنده یک عدد . سیب زمینی را بخار پز کرده و با چنگال له کنید و سپس خرمای رطب را هسته جدا کرده و پوست بکنید و خوب مخلوط کنید و بعد یک قاشق چای خوری روغن زیتون را به آن اضافه کنید . کودک خود را هفته ای دو بار با این غذا تغذیه نمائید .

پوره سبزیجات و میوه جات

مواد لازم : انجیر خشک رسیده قهوه ای 5 عدد ، برگه خشک آفتابی زرد آلو 5 عدد ، مغز پسته خام 5 عدد  . همه را تمیز کرده وشسته و با نصف لیوان آب خیس شود . بعد از آماده شدن در پیاله ریخته و با چنگال له کنید و هفته ای دو بار کودک خود را با این پوره تغذیه کنید .
توجه :  در صورت استفاده از مواد حیوانی ، بهتر است که بعد از یک سالگی بمقدار کم از ماهیچه گوسفند استفاده شود . یک قلم که همراه ماهیچه است به سوپ اضافه شود .
توصیه به مادران : سعی کنید که بچه را شکم باره تربیت نکنید و پر خور بار نیاورید .
مادران سعی کنند که کودک خود را بمرور به غذا خوردن عادت دهند و از کم شروع کنند .
بهترین غذا برای کودک ، شیر مادر بوده و مادرانی که می خواهند به کودک خود خدمت کنند و او را خوب تغذیه کنند ، بهتر است که خود مادر غذای خوبی داشته باشد . تا فرزندش ، خوب تغذیه شود .
مادران سعی کنند که کودک خود را به مواد غذائی بی محتوا مانند : ماکارونی ، بستنی ، انواع شکلات ، بیسکویت ، پفک و چیپس و یخمک و غیره ......عادت ندهند .

پوره میوه جات
مواد لازم : سیب گلاب 2 عدد ، یک چهارم موز کوچک ، 1 قاشق مربا خوری کشمش شسته شده ، 2 عدد انجیر تازه یا خیس شده و نصف استکان آب ، همه را در مخلوط کن ریخته و مخلوط کنید ، تا بصورت پوره در آید و کودک خود را هفته ای دو بار با این خوراکی تغذیه نمائید .

مبتکر طب قرآنی : جمشید خدادادی

نوشته شده در جمعه دهم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۰:۳۲ قبل از ظهر توسط غفاری |

 

استفراغ:

بالا آوردن غذای خورده شده را استفراغ گویند. استفراغ ممکن است نشانه آپاندیست،انسداد روده،مسمویت یا آغاز یک بیماری مسری یا کبدی باشد.در طب سنتی داری استفراغ را مقی میگوئیم.اگر نوزاد دائما" استفراغ کند به علت انسداد باب المعده میباشد. اگر استفراغ از معده باشد PH آن اسیدی است.اگر از روده باشد حاوی رنگدانه صفراوی است و اگر علت استفراغ از مری یا حلق باشد، استفراغ مخاطی است.

برای استفراغ همراه با عطش زیاد و غم و تشویش (مخصوصا" افراد عزادار) عسل را گرم کنید و با آب انار ترکیب کنید و میل نمائید، شکم را با پارچه ائی گرم نگه دارید و پهلو را مالش دهید.

        برای استفراغ ناشی از مصرف مواد مخدر نثل تریاک و ... از آب لیمو ترش تازه استفاده نمائید. برای استفراغ زنان باردار 75 گرم تخم کرفس+75 گرم انیسون+150 گرم افسنطین را بجوشانید و چند قطره لیمو ترش تازه روی آن بریزید و میل نمائید. برای استفراغ افراد صفراوی10 گرم  خاکشیر را با یک استکان عرق کاسنی خنک ترکیب نموده و 5 بار در روز میل نمائید.برای استفراغ خونی هم به مقدار زیاد آب گرم(جوشیده در قابلمه مسی)میل نمائید و تخم انگور را کوبیده با عسل ترکیب نمائید و بعد از آب گرم میل کنید.برای استفراغ و دل پیچه های عصبی هم زرده تخم مرغ را با دارچین ترکیب نموده و میل کنید

بسياري از افراد بعد از سوار شدن به ماشين يا وسايل نقليه ديگر دچار تهوع مي ‌شوند كه براي جلوگيري از اين حالت مي توانند نيم تا يك ساعت قبل از سوار شدن نيم تا يك گرم پودر زنجبيل را مصرف نمايند. همچنين خانم‌هاي حامله مي ‌توانند همين ميزان را اول صبح مصرف كنند تا تهوع ناشي از حاملگي، آن‌ها را ناراحت نكند. مصرف اين ميزان هر روزه، كاملاً بي‌ ضرر و در حد مصرف خوراكي آن مي ‌باشد. براي خوردن آن مي‌ توان پودر زنجبيل را به روي غذا ريخت يا در يك نوشيدني مثل چاي حل نمود و مصرف كرد. البته زنجبيل از مزه ي ‌تند و تيزي برخوردار است و ممكن است بعضي قادر به خوردن مستقيم آن نباشند، به همين دليل مي ‌توان پودر آن را در كپسول‌هاي خالي ژلاتيني كه در داروخانه‌ها موجود مي‌ باشند پر نموده و مصرف كرد. كپسول‌هاي خالي در اندازه‌هاي 250 ميلي ‌گرم (يك چهارم گرم) و 500 ميلي‌ گرم (نيم‌گرمي) در داروخانه‌ها موجود بوده و جنس آن‌ها ژلاتيني و كاملاً خوراكي هستند..برای افرادی که در ماشین در حال حرکت حال تهوع و استفراغ دارند برگ ریحان+لیمو توش تازه بدهید میل نمایند.

اصولا" نوشیدن آب نمک غلیظ-ترب + عسل- خوردن بیش از حد ویتامین A و D خوردن شوید قبل از غذا شیر ولرم و چرب-مغز+روغن زیتون-بادام تلخ-نشستن در ماشین در حال حرکت نارگیل مانده و فاسد-لمس زبان کوچک با نوک انگشت-مصرف زیاد شنبلیله اسفند+عسل  استفراغ آور میباشد.

           جهت زیاد کردن اسید معده صبح ناشتا دانه های انگور ترش را با نبات کوبیده میل کنید- عسل با آب سرد میل کنید و یا سرکه سیر را قبل از صبحانه صرف نمائید

          برای کم کردن اسید معده عرق نعنا را بعد از غذا میل کنید.                        برای درمان سکسکه صبح ناشتا یک قاشق چایخوری دارچین را بسائید و میل کنید.

      شیردان گوسفند تاثیر به سزائی در رفع آروغ و سکسکه دارد جهت درمان سکسکه های بلند مدت نان خشک بخورید و بعد فلفل سیاه و زنجفیل هر کدام نیم مثقال بکوبید و با عسل ترکیب نموده و پشت بند نان خشک میل نمائید.

 

معجونی که دوستی زیادی با کلیه و معده دارد ماءالشعیر سنتی است

طرز تهیه ماءالشعیر سنتی : دو سیر جو پوست کنده و سفید،دو سیر عناب تکه تکه شده و نیم سیر سپستان و دو سیر عدس همه را در شش لیتر آب بریزید و آنقدر بجوشانید تا آب آن نصف شود. بعد با فشار در پارچه یا صافی آب ان را بگیرید و درب آن را بسته نگه دارید تا سرد شود.سپس جداگانه 20 مثقال ترنجبین را در آب گرم حل کنید و صاف نمائید و آب آن را در جوشانده قبلی مخلوط نمائید.

 

رفلاکس معده(ترش کردن)- يکي از بيماريهاي شايع دستگاه گوارش است كه در اين بيماري به دليل ناکارآمدي دريچه اتصال‌دهنده مري به معده دچار نارسايي مي‌شود و درمان دارويي مشخص ندارد و عموما" از داروهاي خنثي‌کننده اسيد معده استفاده مي‌شود. بيماران مبتلا بايد از مصرف غذاهاي بسيار چرب(کره، ماست چرب، خامه)، مواد بسيار شيرين(مربا)، قهوه، شکلات، نوشابه، ادويه‌جات و الکل اجتناب کنند

یکی از  بهترین راههای جلوگیری از ترش کردن معده، ترکیب جوش شیرین+ آب گرم و نمک واقعی است که میبایست بعد از صرف غذا میل شود.ولی روش عمومی در درمان ترش کردن معده این است که بیست گرم آویشن را در یک لیتر اب جوشانده و دوازده دقیقه دم کنید و روزی 3 دفعه بعد از غذای روزانه میل نمائید. خوردنی های مفید در رفع ترش کردن معده آب سیب زمینی خام عسل با آب گرم بعد از غذا شیره سنجد کوبیده و جوشانده شیرین بیان میباشد.

 

نوشته شده در چهارشنبه هشتم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۵:۵۹ بعد از ظهر توسط غفاری |

دوستان میتونن فایل پی دی اف ترفندهای ویندوز و اینترنت در از لینک زیر (وبلاگ دیگه بنده) در قسمت مدیریت فایل دانلود کنند.

http://asghar.40sotoon.net

نوشته شده در چهارشنبه هشتم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۵:۵۰ بعد از ظهر توسط غفاری |

مقدمه

افزايش چربي خون از جمله بيماريهاي مزمن است كه به دليل اختلالات متابوليسمي ناشي از عوامل متعدد ايجاد مي‌شود. با اينكه داروهاي كاهندۀ چربي خون در دسترس هستند هنوز اين بيماري يكي از عوامل مهم در تشديد بيمـاريهـاي قلبي ـ عروقي در بيمـاران مبتلا به ديابت، فشار خون بالا و بيماران قلبي عروقي مي‌باشد.

عواملي مانند عدم رضايت بيماران از مصرف داروهاي رايج كاهندۀ چربي خون، بروز عوارض جانبي ناشي از مصرف بيش از حد و طولاني اين داروها، بيماريهاي ناشي از افزايش چربي خون و هزينه‌هاي تحميلي بر بيماران موجب شده است كه تمايل به درمانهاي جايگزين و سنّـتي افزايش يابد.

مصرف گياهان داروئي و ميوه‌جات علاوه بر كاهش هزينه‌هاي درمان نتايج رضايت‌بخشي در عوارض افزايش چربي خون بالا در بسياري از جوامع داشته است. بايد توجه داشت كه تمايل به مصرف گياهان داروئي كاهش دهندۀ چربي خون در اكثر جوامع حتي در كشورهاي پيشرفته نيز بطور گسترده‌اي عموميت يافته است.

مصرف اين گياهان بخصوص زماني كه درمانهاي رايج قادر به كنترل بيماري نباشند، چشمگير مي‌باشد (فصلنامۀ گياهان داروئي، حسن فلاح حسيني). رژيم غذايي و مصرف گياهان داروئي مؤثر بر چربي خون ميانگين كلسترول تام و تري گليسيريد (T.G) و ليپوپروتئين با دانسيتۀ كم (LDL) و نسبت كلسترول توتال و ليپوپروتئين با دانسيتۀ زياد (HDL) را نسبت به قبل از درمان كاهش داده و ميزان (HDL) را افزايش داده است (تحقيقات باليني باريج اسانس، دكتر طوبي كاظمي ـ دكتر حسين پناهي).

 

 

كلسترول چيست؟

 

 

 

 

 

 

كلسترول ماده‌اي است از جنس چربي كه در تمام سلول‌هاي بدن وجود دارد و در ساخت ديوارۀ سلولي و برخي هورمون‌ها نقش مهمي ايفا مي‌كند. مولكول‌هـاي چربي پس از جذب از روده در سيستم گردش خـون توسـط كلستـرول حمـل مي‌شونـد. قسمت اعظــم كلستـرول در داخـل بـدن و توسـط كبـد ساخته مي‌شود و بقيـۀ آن بـا مصـرف غذاهـاي پُـر كلسترول و پُـر چرب وارد بـدن مي‌شـود (سـايت: www.tebyan.com).

بالا بودن كلسترول

بالا بودن سطح چربي خون ممكن است منجر به تصلّب شرائين و افزايش خطر سكته‌هاي قلبي شود. وجود چربي اشباع شدۀ بيش از اندازه در رژيم غذايي ممكن است عامل آن باشد اما ارثي بودن آن هم قابل انكار نيست. كلسترول براي بسياري از اعمال بدن لازم است و ذاتاً خطرناك نمي‌باشد.

 

 

 

انواع كلسترول

1- كلسترول LDL (بد)

 اين نوع كلسترول خاصيت چسبندگي دارد و به راحتي به جدار داخلي ديوارۀ رگها مي‌چسبد و باعث باريك شدن و در نهايت انسداد مجراي داخلي رگها مي‌گردد. از اين رو به كلسترول بد معروف است.

2- كلسترول VLDL (خوب)

 اين نوع كلسترول مولكول‌هاي چربي را از كبد به ديگر قسمت‌هاي بدن حمل مي‌كند و بعد از انتقال چربي به بافت‌ها، تبديل به كلسترول LDL مي‌گردد.

3- كلسترول HDL (خوب)

 اين نوع كلسترول، كلسترول‌هاي LDL موجود در طول ديواره‌هاي رگها را پيدا كرده و به آنها مي‌چسبد و آنها را از جدارۀ رگها پاك مي‌كند و از باريك شدن و انسداد رگها جلوگيري مي‌نمايد. به همين دليل به كلسترول خوب معروف است.

بطور كلي براي تشخيص بالا بودن چربي خون اندازه‌گيري دو نوع چربي خون يعني كلسترول و تري گليسيريد انجام مي‌شود (سـايت: www.tebyan.com).

افزايش كلسترول خون

افراد زيادي دچار مشكل بالا بودن كلسترول خون هستند. كلسترول مادۀ موم مانندي شبيه به چربي است كه توسط كبد ساخته مي‌شود و در تمامي سلولهاي بدن وجود دارد. بدن ما به كلسترول نياز دارد تا بتواند هورمونها و بعضي ويتامينها و نيز ديوارۀ سلولي را بسازد و وظايف مهم ديگري را انجام دهد.

قسمت عمدۀ چربي خون به صورت كلسترول مي‌باشد. گر چه مقادير محدود كلسترول براي بدن لازم است ليكن بالا بودن ميزان آن مي‌تواند موجب تصلّب شريانها و افزايش خطر حملۀ قلبي و سكته‌هاي قلبي و مغزي شود و هر چه جزء بيشتري از كلسترول خون از كلسترول(HDL) تشكيل شده باشد و ميزان كلسترول (LDL) آن كمتر باشد، خطر حملۀ قلبي كاهش خواهد يافت.

پژوهشگران طي بررسي‌هاي زياد متوجه شده‌اند كه ميزان بالاي كلسترول خون هميشه خطرآفرين است و به ازاي هر 1%  افزايش ميزان كلسترول خون، خطر حملۀ قلبي تقريباً 2% افزايش مي‌يابد و به ازاي هر 1%  كاهش كلسترول خون احتمال وقوع حملات قلبي 2%  كم مي‌شود. به عنوان مثال اگر كلسترول خون فردي 20%  كاهش يابد، احتمال خطر قلبي در وي 40% كم مي‌شود.

عموماً اگر ميزان كلسترول بدن شما  كمتر از 200 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر باشد، ميزان آن در حد خوبي است (پايان‌نامه، دكتر عليرضا آثاررخ، 6902 كلسترول).

1- اسيدهاي چرب اشباع شده

اسيد چرب بـا 2 كربن (2C)، اسيد استيك در چربيها يافت نمي‌شود اما اولين اسيد چرب اسيد بوتريك( 4C) كه اولين بار در كره مشاهده گرديد. اسيدهاي چرب اشباع معمولاً داراي مولكول‌هاي فاقد شاخۀ جانبي هستند.

اسيد چرب اشباع با 8 كربن در حرارت معمولي مايع است كه در چربي شير يافت مي‌شود. با افزايش تعداد كربنها در ساختار اسيدهاي چرب اشباع شده بيش از 10 كربن به صورت جامد مي‌باشند. با افزايش تعداد كربنهاي اسيد چرب نقطۀ ذوب، وزن مولكولي و ويسكوزيته افزايش مي‌يابد. اسيدهاي چرب كاپريك (10C)، ميرستيك (14C) و لوريك (12C) در چربيهاي نارگيل و روغن هستۀ نخل وجود دارد.

ميزان اسيدهاي چرب پالمتيك (16C) و استئاريك (18C) موجود در چربيها متفاوت مي‌باشند. بخصوص روغن پالم (نخل) سرشار از اسيد پالمتيك بوده اما بافت چربي حيواني (پيه) سرشار از اسيد استئاريك است.

2- اسيدهاي چرب اشباع نشده

اسيدهاي چرب اشباع نشده داراي يك، دو و يا سه گروه آليل مي‌باشند و به مقدار بيشتري نسبت به اسيدهاي چرب اشباع شده در ساختمان تري گليسيريد شركت مي‌كنند.

اسيدهاي چرب اشباع نشده براي اغلب حيوانات و انسانها ضروري هستند زيرا اسيدهاي چرب اشباع نشده در بدن آنها سنتز نمي‌شوند لذا بايد اين اسيدهاي چرب در جيرۀ غذايي روزانۀ حيوان و انسان وجود داشته باشد.

بيشترين ميزان اسيدهاي چرب اشباع نشدۀ موجود در چربيها و روغنها را گروه (18C) تشكيل مي‌دهند. اين اسيدها با پيشوند امگا نشان داده مي‌شوند. مهمترين آنها اسيد اولئيك (1 : 18C) (امگا 9) با يك پيوند مضاعف، اسيد لينولئيك (2 : 18C) (امگا 6) با دو پيوند مضاعف جزء اسيدهاي چرب ضروري محسوب مي‌شوند زيرا بدن قادر به سنتز آن نيست و يا اسيدهاي چرب اشباع نشده با چند پيوند مضاعف اسيد لينولئيك (امگا 6) توسط گياهان سنتز مي‌شود و نقش تغذيه‌اي مهمي را به عنوان يك اسيد چرب ضروري به عهده دارد. جدول (1) درصد اسيدهاي چرب در تركيب با گليسرول را در بعضي از روغنها و چربيها نشان مي‌دهد.

 

 

 

جدول (1) ـ درصد اسيد چرب تركيب شدۀ موجود در روغنها و چربيها

روغن يا چربي

اسيد ميرستيك 0=14C

اسيد پالمتيك

0=16C

اسيد استئاريك

0=18C

اسيد اولئيك

1=18C

اسيد لينولئيك

2=14C

اسيدهاي‌چرب اشباع‌نشده‌چند پيوندي

كره

11

26

11

30

2

1

چربي

1

24

18

42

9

0

مارگارين

5

23

9

33

12

1

مارگارين‌(پلي‌غيراشباع)

1

12

8

22

52

1

روغن ماهي

5

15

3

27

7

43

روغن زيتون

0

12

2

73

11

1

روغن پالم

1

40

4

45

9

0

روغن كلزا

0

0

1

24

15

10

روغن ذرت

0

12

2

31

53

2

روغن لوبياي سويا

0

10

4

14

53

7

روغن آفتابگردان

0

6

6

33

58

0

روغن گلرنگ

0

7

2

13

74

0

 


جدول (2) ـ منابع چربيهاي اشباع شده و اشباع نشدۀ چند پيوندي

چربيهاي اشباع شده به مقدار زياد

فرآورده‌هاي شير

گوشت

مواد غذايي ديگر

كره، خامه، شير، پنير

جگر، گوشت بره، گوشت گاو

روغن نارگيل، روغن هستۀ پالم، روغن پالم، مارگارين جامد، پيه

چربيهاي اشباع نشدۀ چند پيوندي به مقدار زياد

روغنهاي نباتي

 

ميوه‌هاي گردويي

مارگارين

روغن ذرت، روغن لوبياي سويا، روغن گلرنگ، روغن ‌آفتابگردان

بيشتر آنها به جز ميوه‌هاي ‌نارگيلي

بسياري از انواع مارگارين مخصوصاً مربوط به لوبياي سويا و دانۀ آفتابگردان

 

اسيدهاي چرب ضروري

اسيدهاي چرب اشباع نشدۀ چند پيوندي (PUFA)[1] در تغذيۀ انسان اهميّت ويژه‌اي دارند. چون بعضي از آنها براي بدن ضروري هستند زيرا بدن نمي‌تواند آنها را بسازد و بنابراين بايد از طريق غذا تأمين شوند. مهمترين اسيدهاي چرب ضروري (EFA)[2] اسيد لينولئيك است كه به مقدار زياد در روغن‌هاي استخراج شده از دانه‌هاي ذرت، لوبياي سويا و آفتابگردان يافت مي‌شود. اسيد آراشيدونيك را نيز اغلب به عنوان يك اسيد چرب ضروري مي‌شناسند هر چند اگر بطور قاطع صحبت شود واقعاً چنين نيست چون مي‌تواند در بدن از اسيد لينولئيك ساخته شود.

 

اهميّت اسيد لينولئيك در تغذيه

مهمترين اسيد چرب اشباع نشده از بُعد تغذيه اسيد لينولئيك (2 : 18C) مي‌باشد. چنانچه ذكر شد اين اسيد چرب در بدن سنتز نمي‌شود لذا بايد توسط مواد غذايي تغذيه شود. كمبود اسيد لينولئيك در جيرۀ غذايي باعث بيماري تصلّب شرائين (انسداد عروق) در انسان مي‌شود كه نهايتاً  منجر به سكتۀ قلبي خواهد شد. اين اسيد چرب اشباع نشده در سلامتي انسان نقش اساسي دارد كه عبارتند از:

1- ترميم بافتهاي مجروح

2- سلامتي پوست

3- در مكانيسم رشد و تكامل

4- سازندۀ پروستاگلاندين

بيوسنتز اسيد لينولئيك به پروستاگلاندين

اسيد لينولئيك تغذيه شده مي‌تواند در بدن انسان به پروستاگلاندين تبديل شود. نمودار (1) بيوسنتز اسيد لينولئيك به پروستاگلاندين را نشان مي‌دهد.

اسيد لينولئيك (امگا 6)

د ـ هموگامالينولئيك اسيد

اسيد آراشيدونيك

ايكزاپنتانيك اسيد

نمودار (1) ـ بيوسنتز اسيد لينولئيك به پروستاگلاندين

 

پروستاگلاندين ترمبوزكزان

 

 پروستاگلاندين باعث سنتز ايكوزانوئيدها مي‌شود كه از لحاظ بيولوژيكي يك هورمون فعال‌كنندۀ بافتها مي‌باشد. ايكوزانوئيدها نقش اساسي در سنتز ترمبوژنازها، اريتروژنازها و تنظيم فشار خون دارد.

ايكوزانوئيدها مي‌توانند از رسوب چربيها و تشكيل پلاكتها و يا به عبارتي از تصلّب شرائين جلوگيري نمايند. هر فرد مي‌تواند احتياج روزانۀ اسيد لينولئيك خود را با تغذيۀ روغنهاي گياهي مانند روغنهاي گلرنگ، آفتابگردان، سويا، پنبه‌دانه، بادام زميني و كلزا تأمين نمايد. جدول (3) ميزان اسيد لينولئيك موجود در روغنهاي گياهي، چربيهاي حيواني و روغن آبزيان بر حسب درصد را نشان مي‌دهد.

جدول (3) ـ ميزان اسيد لينولئيك موجود در روغنهاي گياهي و چربيهاي حيواني بر حسب درصد

روغنها

درصد

چربيها

درصد

روغن گلرنگ

75-80

چربي خوك

1-10

روغن آفتابگردان

65-75

چربي گاو

1-2

روغن سويا

55-65

چربي گوسفند

2-5

روغن پنبه‌دانه

42-48

چربي مرغ

10-20

روغن ذرت

40-55

كره

5/0-3

روغن كلزا

20-18

روغن وال

1-5

روغن بادام زميني

15-20

روغن ماهي هرينگ

2-5

روغن پالم

8-12

 

 

روغن زيتون

6-10

 

 

روغن نارگيل

1-3

 

 

روغن هستۀ نخل

1-2

 

 

 

ميزان مناسب كلسترول خون چقدر است؟

اگر كلسترول خون شخصي كمتر از 200 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر خون باشد نشانۀ بسيار خوبي براي سلامتي يك قلب سالم است اما اگر كلسترول خون بين 200 تا 239 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر خون باشد شخص در معرض خطر بالا رفتن كلسترول و خطر ابتلا به حملۀ قلبي قرار دارد و زماني كه كلسترول خون بالاتر از 240 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر خون باشد خطر حملۀ قلبي را بايد جدي گرفته و حتماً ميزان آن را بوسيلۀ دارو و رژيم غذايي و يا هر دو كاهش داد.

اگر فردي همراه با كلسترول بالا مبتلا به فشار خون بالا نيز باشد احتمال خطر حملۀ قلبي به 6 برابر مي‌رسد و اگر اين فرد سيگاري هم باشد احتمال خطر به 20 برابر يا بيشتر خواهد رسيد.

روشهاي عمدۀ كاهش چربي خون (كلسترول) و كنترل آن

حتي‌الامكان از مصرف چربيهاي مضر كاسته شود و به جاي آن مقدار محدودي از چربيهاي مفيد مصرف شود.

چربيهاي مضر عبارتند از: چربيهاي حيواني كه در گوشت مرغ و گوشت قرمز وجود دارند، چربيهاي موجود در لبنيات، كره، روغن نباتي جامد، روغن نارگيل و روغن هستۀ نخل.

چربيهاي مفيد عبارتند از: روغن زيتون، روغن آفتابگردان، روغن سويا، روغن ذرت، چربي موجود در گردو و فندق، ماهي‌هاي چرب و چربي‌هايي كه در دماي محيط مايعند (درمان بيماريها به كمك داروهاي گياهي، مهندس ميرزا قاسمي).

مواد غذايي غير مجاز براي افراد داراي كلسترول بالا

غذاهاي سرخ شده ـ لبنيات پُر چرب ـ غذاهاي آماده مانند سوسيس، كالباس و پيتزا ـ چربيهاي اشباع شده مانند روغنهاي حيواني و گياهي جامد و كره ـ امعاء و احشاء حيواني مانند دل، جگر، قلوه، سيرابي و مغز ـ ميگو و گوشتهاي پر چرب (حتي‌الامكان بايد چربيهاي قابل رؤيت جدا شوند) ـ دسرهاي چرب ـ انواع كلوچه، كيك، شيرينها مخصوصاً شيريني تر ـ روغن نارگيل ـ سس‌هاي سالاد ـ انواع شكلات، چيپس و پفك ـ زردۀ تخم‌مرغ هم محدود به 3-2 عدد در هفته مي‌شود.

تأثير رژيم غذايي در كاهش كلسترول خون

با ايجاد تغيير در نوع غذاها مي‌توان ميزان كلسترول خون را كاهش داد. مقدار كلسترول خون تحت تأثير مواد غذايي مصرفي و نيز ارث مي‌باشد اما با كاهش چربيهاي غذايي مي‌توان زمينۀ ارثي را تا حدودي كنترل نمود. كاهش كلسترول خون با كاهش دريافت كلسترول چربي رژيم و افزايش مصرف فيبرهاي غذايي محلول و ثابت نگه داشتن وزن در حد مناسب امكان‌پذير است.

همراه با كاهش مصرف چربيهاي جامد بايد غذاهايي غني از نشاسته مانند نان و سيب‌زميني آب‌پز يا كبابي، غلات و حبوبات، ميوه و سبزيجات، شير و لبنيات كم ‌چرب و همچنين روغن زيتون مصرف شود. در افراد دچار اضافه وزن و كلسترول خون بالا، كاهش وزن كمك شاياني مي‌كند.

كاهش كلسترول خون با ورزش

انجام فعاليتهاي ورزشي باعث كاهش كلسترول خون مي‌گردد، اما اين فعاليتها شامل نظافت منزل، باغباني كردن، طراحي برنامه يا فكر كردن نمي‌باشد. تمرينات ورزشي به چند روش به كاهش كلسترول خون كمك مي‌كند:

ـ ورزش باعث افزايش مقدار (HDL) خون توأم با كاهش(LDL) مي‌گردد.

ـ ورزش موجب كاهش وزن و كنترل آن مي‌شود.

ـ ورزش منجر به بهبود گردش خون و پاك شدن از مواد زائد مي‌گردد و عضلۀ قلب را قوي‌تر كرده و اثر مثبتي بر روي عمل پمپ قلب دارد.

يك نمونۀ رژيم غذايي مناسب براي افراد مبتلا به كلسترول بالا

صبحانه: نان سنگك + گردو + پنير كم‌ چرب

ميان وعده: سبزيجات خام مانند هويج + ميوه

نهار: سبزيجات خام يا پخته + سينۀ مرغ به صورت آب‌پز + برنج كم چرب + ماست كم چرب يا دوغ

ميان وعده: ميوه

شام: سبزيجات خام يا پخته + سوپ جو همراه روغن زيتون + نان سنگك (www.tebyan.com)

چربيها (Lipid)

انرژي‌زاترين موادي هستند كه در رژيم غذايي وجود دارند. ليپيدها در آب نامحلول بوده و در حلالهاي آبي مثل اتر و بنزن حل مي‌شوند.

انواع چربيها

1- چربيهاي اشباع (بد)

 داراي نقطۀ ذوب بالاتر از محيط و جامد هستند.

2- چربيهاي غير اشباع (خوب)

 داراي نقطۀ ذوب پايين‌تري بوده و در دماي محيط به صورت مايع هستند.

ميزان مصرف اين چربيها در روز بايستي كمتر از 10% كالري باشند زيرا اين چربيها عامل بيماريهاي قلبي و عروقي هستند (تركيبات شيميايي چربيها و روغنها ...). 

بالا بودن چربي خون و نيز بالا بودن كلسترول خون از عوامل خطرساز مهمي براي آترواسكلروز مي‌باشند. رابطۀ بين غلظت كلسترول در مردان جوان و ميزان وقوع بيماري ايسكميك قلبي نشان مي‌دهد هنگامي كه مقدار كلسترول بيشتر از 200 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر باشد، ميزان خطر افزايش مي‌يابد در حاليكه اين مقدار نزديك به ميزان ميانگين براي مردان گروه سني 40 تا 49 سال در اين جمعيت مي‌باشد. با افزايش سن ميزان كلسترول و تري گليسيريد پلاسما افزايش مي‌يابد.

افزايش كلسترول بطور عمده با افزايش غلظت ليپوپروتئين كم‌تراكم (LDL) و افزايش تري‌ گليسيريد با افزايش ليپوپروتئين بسيار كم‌تراكم (VLDL) همراه است. بالا بودن كلسترول با افزايش ميزان وقوع بيماري ايسكميك قلبي زودرس همراه است.

در مطالعۀ Farmingham ميزان كلسترول در مردان كمتر از 40 سال ارتباط نزديكي با پيدايش ايسكميك قلبي دارد. خطر مرگ ناشي از ايسكميك قلبي در مردان داراي سطح كلسترول بالاتر از حدود 6 ملي‌مول در ليتر (240 ميلي‌گرم در دسي‌ليتر) بيش از 3 برابر نسبت به مردان داراي كلسترول كمتر از حدود 5 ميلي‌مول در ليتر افزايش دارد (پايان‌نامۀ دكتراي داروسازي، كيومرث زارع).

گياهان داروئي كاهش دهندۀ چربي خون (كلسترول خون)

 نقش گياهان در جهت كاهش چربي خون بسيار مؤثر بوده و حتي مي‌توان تا 30% در كاهش كلسترول مؤثر باشند و علاوه بر كاهش دادن چربي تأثير گسترده‌اي بر كاهش دهندگي چربي خون و تأثير گسترده‌اي بر متابوليسم بدن يا متابوليسم داروهاي مصرفي توسط بيماران داشته باشد (فصلنامۀ گياهان داروئي، حسن فلاح حسيني ـ حسين فخرزاده).

شويد (Anethum Graveolens L.)

شويد گياهي است يكساله و معطر، تمامي پيكر رويشي گياه محتوي اسانس بوده و مهمترين تركيبات اسانس در پيكر رويشي گياه د ـ كاروون و د ـ فلاندرون مي‌باشند و مهمترين تركيبات اسانس حاصل از بذرهاي كاملاً رسيدۀ د ـ كاروون و ليمونن مي‌باشد (فصلنامۀ گياهان داروئي، داراب يزداني ـ  اميرحسين جمشيدي ـ  شمسعلي رضازاده).

مهمترين تركيبات اسانس حاصل از بذرهاي كاملاً رسيده عبارتند از كاروون (60-40 درصد)، ليمونن (28-20 درصد). تمامي پيكر رويشي گياه محتوي اسانس و مقدار آن در اندام‌هاي مختلف، متفاوت است بطوريكه در پيكر رويشي مقدار اسانس بين 6/1-8/0 درصد مي‌باشد. بذرهاي رسيده بيشترين مقدار اسانس را دارا مي‌باشند كه مقدار آن 5-2 درصد گزارش شده است (توليد و فرآوري گياهان داروئي، اميد بيگي رضا، جلد سوم).

از اسانس اين گياه براي معطر و مطبوع ساختن مواد غذايي استفاده مي‌شود و عصارۀ اين گياه همچنين اثرات ضد باكتري داشته و جهت ناراحتي‌هاي گوارشي مانند نفخ شكم، سوء‌ هاضمه، درد معده، كوليك شيرخواران استفاده مي‌شود. دانۀ شويد نيز اثر آنتي‌اسپاسموريك بر عضلات صاف لولۀ گوارش دارد (گياهان داروئي، علي زرگري، چاپ دانشگاه تهران).

داروهاي ساخته شده از گياه شويد

اخيراً دو دارو به نامهاي آنتوم و ديل‌سان وارد بازار داروئي ايران شده كه قسمت عمدۀ آنها عصارۀ شويد است.

اثرات مناسب اين دارو در درمان هپپرليپيدمي نشان مي‌دهد كه قطرۀ ديل‌سان كلسترول را 2/13%، تري گليسيريد را 7/5% و ليپو پروتئين‌هاي با دانسيتۀ كم (LDL) را 1/20% كاهش و ليپوپروتئين با داسيتۀ زياد (HDL) را 2/6% افزايش داده كه در همۀ موارد فوق با ميزان‌هاي قبل از درمان از نظر آماري تفاوت معني‌دار بوده است و در تحقيق ديگري اسانس شويد وابسته به دوز غلظت كلسترول، تري گليسيريد و LDL)) را كاهش داده و غلظت (HDL) را افزايش داده است (تأثير داروي آنتوم و ديل‌سان بر روي كلسترول خون، دكتر محمود ميرحسيني ـ  دكتر محمود رفيعيان).

در مورد اينكه گياه شويد با چه مكانيسمي بر هپپرليپيدمي مؤثر است، مشخص  نشده اما در مطالعه‌اي كه بر روي تأثير  چند تركيب فرار موجود در اسانس گياهي بر ميزان تمايل (LDL) به گيرنده‌هاي مربوط در مركز تحقيقات قلب و عروقي دانشگاه و علوم پزشكي اصفهان انجام شده است، نشان داده شده كه ليمونن خاصيت آنتي‌اكسيداتيو دارد و بر روي برداشت (LDL) توسط سلولهاي آدرنال اثر دارد و در مورد عوارض آنتوم همانطور كه اشاره شد، عارضۀ خاصي مشاهده نشده گر چه براي آنتوم عوارضي مانند آلرژي، ژنوتوكسيسيتي و ايجاد موتاسيون گزارش شده است ولي در مطالعۀ  ما اين عوارض مورد بررسي قرار نگرفته است (تأثير داروي آنتوم و ديل‌سان بر روي كلسترول خون، دكتر محمود ميرحسيني دكتر محمود رفيعيان).

قطرۀ ديل‌سان حاوي 5% اسانس شويد مي‌باشد كاهش معني‌داري در كلسترول تري گليسيريد (LDL) داشته و ميانگين (HDL) را افزايش مي‌دهد و در بررسي ديگر آنتوم با داروهاي كلسيترامين،  نيكوتبنيك اسيد و تركيب اين دو نشان مي‌دهد كه آنتوم 5/2% كلسترول را كاهش مي‌دهد (تحقيقات باليني باريج اسانس، دكتر طوبي كاظمي ـ دكتر حسين پناهي).

تركيبات كنگر فرنگي (Cynara Scolymus)

در اروپا برگهاي كنگر فرنگي به عنوان يك داروي مدر به منظور تحريك كليه‌ها و به عنوان محرك صفرا جهت تحريك ترشح صفرا از كبد استفاده مي‌شود. در اوايل قرن بيستم دانشمندان فرانسوي از اين گياه به عنوان محرك كبد و مثانه و كاهش غلظت كلسترول خون به بيماران تجويز مي‌كردند (فصلنامۀ گياهان داروئي).

اخيراً كميسيون E آلمان بر استفاده از برگ كنگر فرنگي در جهت بهبود مشكلات بد هضمي غذا تأكيد كرده است. بد هضمي غذا مي‌تواند به علت ترشح ناكافي صفرا و در نتيجه مشكلات بد هضمي غذا ‌شود. شواهد قابل اطميناني مبني بر اينكه برگ اين گياه مستقيماً باعث بهبود بد هضمي غذا مي‌شود وجود ندارد. مطالعات روي حيوانات آزمايشگاهي نشان مي‌دهد كه برگ كنگر فرنگي سنتز كلسترول را در سلولهاي كبد مهار و همچنين كبد را از صدمات سموم شيميايي حفظ مي‌كند.

بر اساس مطالعات انجام شده روي 143 فرد داراي كلسترول بالا، عصارۀ برگ كنگر فرنگي بطور معني‌داري ميزان كلسترول خون افراد را بهبود بخشيد. كلسترل كل به ميزان 5/18% در گروه دارو در مقايسه با 6/8% گروه داروئي كاهش يافت.

(LDL) به ميزان 23% در مقايسه با 6% و نسبت LDL/HDL برابر با 20% در مقايسه با 7% در گروه داروئي بود (واحد تحقيق و توسعۀ باريج اسانس). 

ميزان مصرف: طبق نظر كميسيون E آلمان ميزان 6 گرم گياه خشك يا مشابه آن (مجموعاً سه بار در روز) جهت درمان بد هضمي غذا قابل مصرف مي‌باشد.

سينارين موجود در آن به عنوان محرك كبد و مثانه و كاهش غلظت كلسترول به بيماران تجويز مي‌شود.

فرآورده‌هاي داروئي اين گياه به نام قطرۀ خواركي سينابايل كه براي درمان سوء هاضمه و كپسول‌هاي داروئي ساخته شده و از اين گياه براي درمان كاهش چربي استفاده مي‌گردد (فصلنامۀ گياهان داروئي).

سير (Allium Sativum)

سير حداقل از 5000 سال قبل گياه با ارزشي شمرده مي‌شود. اثر شناخته شده‌اي در كاهش ميزان كلسترول خون دارد حتي علم پزشكي هم اين نكته را پذيرفته است كه سير احتمال خطر حمله‌هاي قلبي را در بيماران قلبي كاهش مي‌دهد.

سير در طب سنتي، در درمان طيف وسيعي از بيماري‌ها مصرف مي‌شود. تركيب بودار آليبن يكي از مهمترين تركبيات موجود در سير است. هنگامي كه سير بريده يا له مي‌شود آنزيمي به نام آليناز (Allinase) با اثر بر آليبن آن را تبديل به آليسين مي‌كند كه عامل بوي شديد سير است.

آليسين از تركيبات گوگرددار بوده كه بيشتر خواص داروئي سير به همين تركيبات مربوط است. فرآورده‌هاي بدون بوي سير قطعاً كم‌ اثرترند.

سير محرك سيستم ايمني، آنتي‌بيوتيك، خلط‌آور، محرك تعرق، كاهندۀ فشار خون، ضد انعقاد، كاهندۀ كلسترول خون، كاهندۀ قند خون، ضد هيستامين، ضد انگل مي‌باشد (اثر سير بر كاهش كلسترول خون و درمان بيماريها، دكتر عبدالله حاجي‌وندي ـ  دكتر غلامرضا بابائي ـ  دكتر محسن ناصري).

حبّۀ سير در درمان عفونتها، مشكلات تنفسي، اختلالات گوارشي، عفونتهاي قارچي مثل برفك و در درمان درازمدت، درمان خوبي براي بيماريهاي قلبي است، باعث كاهش كلسترول اضافي خون، مانع تصلّب شرائين، موجب كاهش خطر لخته شدن خون درون رگها مي‌شود، در تنظيم قند خون تأثير بسزايي دارد (درمان بيماريها به كمك داروهاي گياهي، مهندس ميرزا قاسمي).

ميزان مصرف: دوز مصرفي متداول عصارۀ پودر سير روزانه 900 ميلي‌گرم است كه حاوي 3/1% آليبن يعني روزانه حدود 12 ميلي‌گرم آليبن مي‌باشد. تنها اثر جانبي متداول سير بوي نامطبوع آن است (فصلنامۀ گياهي داروئي، حسن فلاح حسيني).

داروهاي ساخته شده از سير

گارليك (قطرۀ خوراكي)، گارسين (قرص روكش‌دار)، گارلت (قرص روكش‌دار)، گارلي‌كپ (كپسول).

دوز مصرفي: سه بار در روز و هر بار بعد از غذا (اينترنت: داروهاي گياهي رسمي ايران).

روغن زيتون

روغن زيتون حاوي آنتي‌اكسيدان و مقادير زيادي اسيد اولئيك و داراي نقطۀ ذوب بالايي است (210 درجۀ سانتيگراد).

مصرف روغن زيتون باعث كم شدن كلسترول بد خون گشته و روزانه 8 دانه زيتون مي‌تواند 16% كلسترول بد خون را كاهش دهد (پژوهشگر تغذيه، خانم پروين ميرميران).

ويژگي خاص روغن زيتون در تركيب اسيدهاي چرب و نيز دارا بودن ساير مواد و تركيباتي كه خاصيت آنتي‌اكسيداني دارند، است. در روغن زيتون مقدار اسيد اولئيك 55 الي 83 درصد و مقدار اسيدهاي چرب اشباع شده حدود 8 الي 14 درصد و بالاخره مقدار اسيدهاي چرب با بيش از يك باند دوگانه حدود 20-15 درصد مي‌باشد. ضمناً تركيباتي چون ويتامين E ، ويتامين K و پلي‌فنولها با خواص آنتي‌اكسيداني قوي مكانيسم دفاعي بدن را در مقابل اثرات التهابي آترواسكلروزيس و مواد سرطان‌زا تقويت مي‌كند.

اسيد اولئيك ضمن كنترل سريع (LDL) ميزان (HDL) را افزايش مي‌دهد. مكانيسم عمل به اين ترتيب است كه اسيد اولئيك گيرنده‌هاي (LDL) سلول را فعال كرده و ورود آنها را به درون سلول تسهيل نموده و ثانياً با افزايش مقدار (HDL) كلسترول اضافي را به درون كبد منتقل و بعد از استريفيه كردن از طريق صفرا به خارج منتقل مي‌شود.

روغن زيتون باعث جذب بيشتر كلسيم و معدني شدن استخوانها مي‌شود كه اين پديده براي افراد در سنين رشد و نيز افراد سالخورده بسيار مهم است.

سويا (Glycine max L)

سويا به عنوان يك مادۀ غذايي سرشار از پروتئين در آسيا و به عنوان گوشت بدون كلسترول در غذاي سنتي آمريكائيان مصرف مي‌شود.

در طب سنتي سويا جهت كاهش كلسترول خون استفاده شده و همچنين به عنوان ضد سرطان و در درمان پوكي استخوان كاربرد دارد. سويا به 3 دليل باعث كاهش كلسترول خون مي‌گردد.

1- فاقد كلسترول است.

2- حاوي پروتئين است كه پروتئين كلسترول خون را كاهش مي‌دهد.

3- اكثر چربيهاي موجود در سويا از نوع چربيهاي غير اشباع هستند.

مصارف درماني: چندين بررسي نشان داده است كه سويا مي‌تواند (LDL) خون را تا 10% كاهش دهد. مصرف روزانۀ 47 گرم سويا حدود 9% كلسترول خون و 13% (LDL) را كاهش مي‌دهد و اثر سويا بر روي (HDL) كمتر است (فصلنامۀ گياهان داروئي).

تركيباتي همچون ايزوفلاوون‌هاي موجود در سويا به عنوان عامل اصلي در كاهش كلسترول خون نقش دارند.

تداخل داروئي: سويا ممكن است اثر داروهاي تيروئيدي را كاهش دهد و ايزوفلاوون‌هاي سويا مستقيماً از عمل غدۀ تيروئيد ممانعت نمايد كه اين حالت ممكن است فقط در افراد داراي كمبود يد معني‌دار باشد (طرح تحقيقاتي، قاسم دهكردي، 1376).

در نهايت توصيه مي‌شود كه افراد داراي مشكلات تيروئيدي از مصرف مقدار زياد سويا خودداري نمايند و همچنين سويا ممكن است جذب روي، آهن و كلسيم را نيز كاهش دهد و براي جبران اين حالت دو ساعت بعد از مصرف سويا مواد داراي اين تركيبات استفاده شود.

سويا باعث كاهش ميزان هورمون تستوسترون در مردان مي‌شود و برخي مطالعات نشان دهندۀ وجود خاصيت استروژني در ايزوفلاوون‌هاي سويا است به همين دليل استفادۀ زنان باردار از سويا ممكن است منجر به آسيب به جنين شود (طرح تحقيقاتي، قاسم دهكردي، 1376).

 

 

خار مريم (Silybum Marianum L)

عصارۀ بذر گياه داروئي خار مريم به سيلي مارين معروف است. سيلي مارين داروي گياهي با خواص محافظت كبدي داراي تركيبات متعددي از جمله فلاوونوييدها با خواص آنتي‌اكسيداني، تثبيت غشاي سلولي و افزايش گلوتاتيون خون مي‌باشد كه تأثيرات مثبت آن در بهبود بيماري‌هاي متعدد از جمله افزايش چربي خون در مطالعات آزمايشگاهي گزارش شده است (تحقيقات باليني باريج اسانس، دكتر حسين پناهي).

نتايج تحقيقات باليني حاكي از آن است كه سيلي مارين‌ها مي‌توانند به عنوان يك كاهش دهندۀ كلسترول خون در بيماران هايپركلسترولمي مطرح شوند. در 15 بيمار داراي كلسترول خون بالا مصرف سيلي مارين با دوز 420 ميلي‌گرم يك بار در روز موجب كاهش غلظت كلسترول در صفرا در مقايسه با گروه كنترل شده كه نشان دهندۀ كاهش سنتز كلسترول در كبد است.

در مطالعۀ باليني كه روي 14 بيمار داراي كلسترول خون بالا از نوع دوم صورت گرفت، سيلي مارين با دوز 420 ميلي‌گرم موجب كاهش ميزان كلسترول تام و افزايش ميزان (HDL) خون بيمار شد. مطالعه‌اي كه در بيمارستان شريعتي تهران انجام گرفته تجويز داروي گياهي سيلي مارين به بيماران ديابتي مبتلا به چربي خون بالا موجب كاهش كلسترول تام، (LDL) و تري گليسيريد خون گرديد (فصلنامۀ گياهان داروئي، شماره 11).

شنبليله (Trigonella Foenum – Graceum)

شنبليله در طب سنتي در بيماريهايي مانند ديابت، كلسترول بالا، يبوست، برونشيت، سوء هاضمه و مشكلات كليوي تجويز مي‌گردد.

مطالعات انجام شده بر روي حيوانات آزمايشگاهي و بررسي‌هاي باليني نشان مي‌دهد كه اين گياه ميزان قند خون را  در افراد ديابتي كاهش داده و سطح كلسترول را نيز پايين‌ مي‌آورد. مشابه ساير مواد غذايي داراي فيبر زياد، ممكن است جهت يبوست نيز مفيد باشد.

ميزان مصرف: دوز مصرفي متداول 5 تا 30 گرم پودر بذر گياه يا روغن گرفته شده از آن سه بار در روز همراه با غذا مي‌باشد.

تنها اثر جانبي اين گياه ايجاد اختلالات گوارشي خفيف در صورت مصرف زياد آن است. عصارۀ حاصل از بذر شنبليله ايجاد اثر تحريكي روي رحم خوكچه‌هاي هندي نموده است به همين دليل زنان باردار بهتر است از مصرف آن پرهيز نموده و در صورت تمايل بايد مقدار 5 گرم در روز و تحت نظر پزشك اين دارو را مصرف نمايند.

تداخل داروئي: بذر شنبليله به علت خاصيت كاهش قند خون، اثر انسولين يا اثر ساير داروهاي كاهش دهندۀ قند خون را كاهش مي‌دهد (فصلنامۀ گياهان داروئي).

عرقيات گياهي

1- عرق آويشن

 داراي طبع گرم و خشك مي‌باشد.

ـ كاهش كلسترول: روزانه 3 الي 4 فنجان از عرق آويشن به منظور كاهش كلسترول خون، درمان سياه‌سرفه، رفع دل‌درد و سوء هاضمه مفيد مي‌باشد.

تركيبات آويشن: اسانس حاوي تيمول، الكل، لينانول، ژرانول، اسيد اولئانوليك مي‌باشد.

 

 

2- عرق بابا آدم

 بيشتر از ريشۀ آن استفاده مي‌كنند. هنگامي كه يكساله است و قبل از آنكه گل بدهد جمع‌آوري مي‌كنند كه داراي طبع گرم و خشك است و تأثير خوبي روي درمان فشار خون، ديابت و كلسترول خون دارد. هر صبح و عصر به صورت ناشتا مصرف مي‌شود.

3- عرق زرشك

باعث كاهش كلسترول خون، كاهش فشار خون شده و طبعي سرد و خشك دارد، عرق زرشك از ميوۀ زرشك تهيه مي‌گردد.

4- عرق زيره

عرق زيره داراي طبعي گرم است، مصرف مجاز آن يك فنجان در نصف ليوان بعد از غذا مي‌باشد. درمان به جهت  كاهش كلسترول و چربي خون، مي‌توان از آب مقطر زيره به جاي چاي روزانه استفاده نمود. در درمان و تقويت اعصاب و تقويت شنوايي و كليه نيز استفاده مي‌شود.

5- عرق سير

عرق سير داراي طبعي گرم و خشك است. مهمترين خواص آن پايين‌ آورندۀ فشار خون، قند خون، چربي خون، تقويت كار گلبولهاي قرمز، تنظيم كنندۀ مقدار كلسترول و ضدعفوني كنندگي مي‌باشد. خوردن مداوم عرق سير به علت داشتن منگنز موهاي سفيد را سياه مي‌كند.

6- عرق شويد

عرق شويد داراي طبعي گرم و خشك است. مهمترين خواص داروئي آن در پايين آوردن چربي خون و فشارخون، برطرف كنندۀ آرتروز، ضد اسيد اوريك، مقوي معده، مدر و بادشكن مي‌باشد.

 

7- عرق گاو زبان

داراي طبعي گرم و خشك مي‌باشد. خوردن 2 فنجان عرق گاو زبان باعث كاهش كلسترول خون مي‌گردد.

تركيبات: موسيلاژ، مادۀ تلخ رزين، مواد معطر، تانن‌ها.

8- عرق ريحان

به منظور تقويت قلب، كاهش فشار خون، كم خوني و كاهش كلسترول خون و تقويت قواي چشايي روزانه نيم استكان صبح و نيم استكان عصر عرق ريحان ميل نماييد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع (رفرنس)

1- اميد بيگي رضا، توليد و فرآوري گياهان داروئي، جلد سوم.

2- علي زرگري، گياهان داروئي، انتشارات دانشگاه تهران.

3- حسن فلاح حسيني ـ حسين فخرزاده، فصلنامۀ گياهان داروئي، گياهان داروئي مؤثر بر چربي خون.

4- دكتر طوبي كاظمي ـ دكتر حسين پناهي، تحقيقات باليني باريج اسانس.

5- دكتر عليرضا آثاررخ، پايان‌نامه، 6902 كلسترول خون.

6- تركيبات شيميايي چربيها و پالايش روغن ...

7- كيومرث زارع، پايان‌نامۀ دكتراي داروسازي.

8- مهندس ميرزا قاسمي، درمان بيماريها به كمك داروهاي گياهي.

9- فصلنامۀ گياهان داروئي، بررسي تغييرات درصد و اجزاي روغن فرار در مراحل مختلف رشد گياه شويد.

10- دكتر سيد محمود ميرحسيني ـ  دكتر محمود رفيعيان، بررسي تأثير داروي آنتوم و قطرۀ ديل‌سان بر روي كلسترول و ليپوپروتئين‌هاي خون.

11- دكتر عباس حاجي‌وندي ـ  دكتر غلامرضا بابائي ـ  دكتر محسن ناصري ـ  انوشيروان كاظم‌نژاد، درمان بيماريهاي عروقي و اثر سير بر كاهش كلسترول خون، دانشكده پزشكي دانشگاه تربيت مدرس.

12- قاسم دهكردي، طرح تحقيقاتي، 1376.

13- سايت اينترنتي داروهاي گياهي ايران.

14- سايت: www.tebyan.com[1] Poly Unstarated Fatty Acid.

[2] Essential Fatty Acid.

نوشته شده در سه شنبه هفتم دی ۱۳۸۹ساعت ۲۱:۱ بعد از ظهر توسط غفاری |

آموزش نرم افزار کلون سی دی به صورت پی دی اف

با لینک مستقیم از وبلاگ اینجانب

http://asghar.40sotoon.net

نوشته شده در شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۴۷ بعد از ظهر توسط غفاری |

 

ظروف غذا:

ظروف استیل سبب ورود سرب به غذاها می شود و سرطلان زا شناخته می شود.مضرات ظروف تفلون در تحقیقات جدید مطرح شده است که به دلیل تخریب لایه تفلون و ورود آن به غذا سرطان زای مسلم هستند.

ظروف آلومینیومی سبب کم خونی می شوند(آلومینیوم با آهن رقابت کرده و به هموگلبین باند می شود) و لرزش دست و آلزایمر و ضعف اعصاب از اثرات شناخته شده آلومینیوم است. بهترین ظرف برای طبخ غذا.ظروف سنگی و در درجه بعد مسی است. امروزه در تحقیقات آمریکاییها مشخص شده است که یون مس در تنظیم و تقویت کارکرد سیستم ایمنی بدن، تعادل هورمونهای بدن و مها رافسرگی موثر است، از طریق ظروف مسی، یون مس وارد بدن میشود و شاید یکی از دلایل استفاده ایرانیان از ظروف مسی (به طور همه جانبه)همین خواص آن بوده است. امروزه طبق گزارشات منتشره رویکرد مردم آمریکا و اروپا به ظروف مسی روز به روز بیشتر میشود.تمام باکتری ها طی چهار ساعت اولی که غذا در ظروف مسی می ماند از بین میروند و به نوعی مس سبب ضد عفونی غذاها میشود.طعم غذا یا مربای تهیه شده در ظرف مسی بنا به اذعان همگان، مطبوع تر و لذیذتر است. ظروف چینی و پیرکس بیضرر و بی فایده است.ظروف لعابدار نیز حاوی ترکیبات سرب بوده و سرب آن وارد غذا میشود که مضر شناخته شده است.

ذکرها و آداب معنوی غذا:

 هر غذایی ذکر خاص خود را دارد. گفتن ذکر حین طبخ غذاها سبب روحانی شدن خوراک و افزایش برد اثر معنوی آن غذا در جسم و روان ما خواهد شد.قطعا غذایی که با ذکر تهیه شده باشد، سالم تر و لذیذترو رشدآفرین تر خواهد بود. ذکرهای گوناگونی توسط حکمیان سنتی بیان شده است که چهار ذکر عمومی که قابل کاربرد برای تمامی غذاهاست عبارتست از :1. بسم الله الرحمن الرحیم -2.صلوات بر محمد و آل محمد-3.یا نور-4.یا رازق- وضو داشتن حین طبخ غذا توصیه دیگر طب اسلامی است. قدما در تهیه ی سرکه از تربت سید الشهداء استفاده میکرده اند.

فلسفه نام گذاری آشپزخانه:

فلسفه نام گذاری آشپزخانه این بوده است که محل طبخ آشپز میباشد. پایه ی سفره خانواده ایرانی آش بوده است و تا یکصد نوع آش در منابع طب سنتی توصیف و نسخه شده است و آشها هم غذا هستند، هم دارو. آش یک مرحله هضم را پشت سر گذاشته و شبیه به کیموس معده شده است و دستگاه گوارش ما در هضم و جذب کمتر دچار مشکل می شود. امروزه خانوار ایرانی آش سماق، آش انار، آش جو،آش آلو،آش شله قلمکار،آش دوغ،آش زیره و .... مصرف میکند. اگر مصرف آش با مصلحات آن باشد نه تنها نفخ و سوزش معده ایجاد نخواهد کرد بلکه سبب درمان مشکلات گوارشی خواهد شد. آش ضد یبوست است.

 

طبخ غذا:

الف - غذا باید یه آرامی و با تانی و در مدت زمان هرچه طولانی تر پخته شود و حرارت اعمال شده برای پخت غذا ملایم اما بلند مدت باشد. دیگ زودپز و تند پزو ماکرویو و دستگاههای برقی داغ کننده نان(توستر) مضر است و طبق تحقیقات جدید، حتی موجب دنا توره شدن ترکیبات پروتئینی موجود در گوشت میشود و مواد کانسروژن به غذا ها می افزایند. در فرهنگ ایرانی بار گذاشتن غذا لغتی آشنا است که اغلب شب تا صبح یا صبح تا شب غذا با یک شعله ملایم درحال طبخ بوده است و همه میدانند چنین غذاهایی که بار گذاشته میشوند به مراتب لذیذتر و خوش طعم تر است تا غذاهایی که به سرعت آماده می شوند.

ب – غذاهای فریزری و منجمد شده بسیار مضر هستند و هر چه مدت فریزر کردن طولانی ترین باشد مضرات این غذاها بیشتر خواهد بود. در غذاهای فریزر شدن آرام آرام مواد سرطانزا تجمع یافته و از طرفی ماهیت ماده ی غذایی دچار تحولاتی می شود که فواید و خواص کمتر شده و حتی طعم آن تغییر خواهد کرد. باز همین دلیل است که غذاهای تازه لذیذتر و مطبوعتر است تا غذاهای مانده یا غذایی که با اقلام نگهداری شده و منجمد شده تهیه شده است. در یک تحقیق علمی مشخص شده است یکی از ارکان طول عمر بالای صد سال پرهیز از مصرف غذاهای فریزری است.

 

انتخاب غذا بر حسب طبع و مزاج افراد:

فهرستی از غذاهای گرم و سرد و معتدل(نه سرد و نه گرم) را در اینجا میاوریم:

اغذیه گرم:  

انگور-سیر-دارچین-پیاز-گلاب-فلفل سیاه-گوشت گوسفند-تره-نخود-ریحان-عسل-ارده-خرما-شیره انگور-نان گندم-موز-زیتون-قهوه-گردو-کدو حلوایی-فندق-زیره سیاه-بادام زمینی-زردچوبه-پسته-توت-شلغم-روغن حیوانی-سیاه دانه-انجیر-خربزه-کنجد-نمک-کاکائو-شکلات-نبات-نعناع

اغذیه سرد:

ماهی-آلو-مرغ-گلابی-لوبیا-شاه توت-عدس-توت فرنگی-اسفناج-چغندر-ماست-ذرت-خیار-باقلا-کاهو-گوشت گاو-هندوانه-گوش گوساله-برنج-گوجه فرنگی-قارچ-شکر-کیوی-کاسنی-پنیر-بامیه-شیر-پای-کشک-سیب زمینی-بادمجان-کدو-مرکبات-زرشک-نان جو-آلبالو-انار-گیلاس-سرکه-ماءالشعیر-آبغوره-آب لیمو-سماق

اغذیه معتدل:

آب گوشت-بادام-سیب-کرفس

هرکس بسته به طبع و مزاج خود باید نوع غذایی مناسب حال خود بر گزیند و بیشتر آن غذاها را مصرف کند. مثالی می زنیم:

فردی که طبع گرم صفراوی یا دموی دارد باید غذاهای خنک و سردی مثل آش- انار-آش آلو-آب زرشک-خیار –مرکبات و ماست و ... مصرف کند تا گرمی و حرارت ذاتی او تعدیل شود و درسلامت و تعادل جسمی و گوارشی به سر ببرد چنین فردی باید کمتر گرمی بخورد و هر گاه غذاهای گرم مصرف کن باید به همراه آن اقلام سرد و خنک نیز بخورد و الا عوارض گرمی(جوش و خارش بدن، گرگرفتگی،بی قراری، کهیر، سوزش ادرار، سوز سر و ....) او را آزار خواد داد. بلعکس فردی که دارای طبع سرد بلغمی یا سوداوی دارد باید غذاهای گرم مصرف کند تا سردی ذاتی او تعدیل شود و در سلامت و تعادل جسمی و گوارشی به سر ببرد.چنین فردی باید کمتر سردی بخورد و الا عوارض سردی(بیحالی و ضعف و سستی بدن، خواب آلودگی، نفخ معده، استخوان درد، پف آلودگی و ...) او را آزار خواهد داد. به همین دلیل در طب سنتی هر غذایی یک مصلح وجود دارد که سردی و گرمی غذا را به تعادل برساند. مثلا مصلح برنج، زیره و مصلح نان، رازیانه، و مصلح گوشت، پیاز و مصلح عدس، گلپرو مصلح انار، گلاب ومصلح شیر، هل و گلاب و مصلح مرغ، زعفران و ... بر شمرده است.

 

انتخاب غذا بر حسب طبع و مزاج فرد:

اخلاط چهار گانه ترکیباتی هستند سیال و مایع که بدینگونه شکل می گیرند : غذایی که ما میخوریم در کبد تغییر ماهیت داده و فعل و انفعالاتی رو ی آن صورت میگیرد و به چهار شکل در میاید: ترکیبی قرمز متمایل به زرد به نام صفرا که به هضم غذا کمک میکند. حرکات روده را می افزاید.مسیری گردش خون در عروق را باز میکند ، تیزی و حدت ذهن میدهد و کارکرد مغزی را افزایش میدهد. صفرا ضد عفونت هاست. صفرا از تمام خلط ها سبک تر بوده و در صدر خواهد ایستاد. ترکیب دیگر سرخ رنگ است و نام دم یا خلط خون به خود میگیرد که حامل اکسیژن و مواد غذایی به بافت ها و سلول های بدن است و لایه دوم و پایین تر از صفرا

خواهد ایستاد. ترکیب سوم قرمز صورتی یا قرمز کم رنگ است  که پایین تر از دم(خون) خواهد ایستاد و بلغم نام دارد و وظیفه تسهیل کار مکانیکی و لغزش مفاصل روی هم تشکیل بافت عصبی و سلول های مغزی، آب میان بافتی و شبکه لنفاوی می باشد.

ترکیب چهارم قرمز و جگری رنگ است که سودا نام دارد و پایین ترین لایه و سنگین ترین خلط است . وظیفه ی طبیعی آن تحریک و اشتها تشکیل بافت استخوانی خواهد بود. صفرا طبیعت گرم و خشک دارد. سودا طبیعت سرد و خشک دارد.دم طبیعت گرم و تر دارد. بلغم طبیعت سردو تر دارد.

این اخلاط چهارگانه با یکدیگر تعاملی و تعادلی دارند که در مسیر گردش خون در جایگاه های طبیعی خود به میزان تعریف شده و متعادل قرار گرفته و وظایف ذاتی خود را انجام میدهند. مشکل درد و بیماری ها از آنجا آغاز میشود که این قرار گیری در جایگاه خاص به هم بخورد و یک یا چند تا خلط  وارد جایگاه دیگری شده(خلط  نابجا) و یا این که کمتر و بیشتر از حد مورد لزوم در مکانی حضور یابند و یا این که کیفیت آنها ضایع شده و به اصطلاح خلطهای فاسد شده و بد تشکیل شود.

در عالم خلقت علاوه بر انسان ها تمام جانداران و حتی موجودات بیجان(گیاهان، جمادات، نباتات، حیوانات) و حتی رنگ ها و تصویر و فضاها و هواها و جغرافیای سرزمین هاو ... دارای طبع و مزاج خاص خود هستند که بحث جداکانه ای می طلبد.

هر ماده غذایی بسته به طبع و مزاج خود وقتی وارد بدن می شود موجب تولید اخلاط چهارگانه می گردد. اما یک خلط را بیشتر تولید خواهد کرد.مثلا کاهو طبع سرد و تر(بلغم زا) دارد و پس از مصرف آن خلط بلغم خون افزایش می یابد.زنجبیل گرم و خشک است(صفرا زا) و پس از مصرف آن خلط صفرای خون افزایش می یابد و به همین شکل برنج ساده و خشک (سودا زا) و انگور گرم و تر (خون ساز یا خون زا) است.

 

انتخاب غذا بر حسب طبع و مزاج فرد

در طب ایرانی تئوری بنیادینی داریم به نام اخلاط چهارگانه(سودا و صفرا و بلغم و خون) و نیز مفاهیم سردی و گرمی که اساس این طب و تمام راهکارهای بهداشتی و درمانی آن بر این تئوری بنا نهاده شده است و غذا و اصول تغذیه نیز از این تئوری اخلاط رابعه و سردی و گرمی پیروی میکند.

هر انسانی بر اساس سرشت و ژنیتیک دارای طبیعتی است که یا سرد یا گرم است.

 طبیعت گرم یعنی فرد گرمایی است(تحمل گرما را ندارد و هوای خنک برای وی مناسب تر است) در زمستان لباس کم می پوشد. آب زیاد میخورد. میل به خنکی ها و غذاهای سرد نظیر ماست و خیار و ترشی دارد. در صورت مصرف غذاهای گرم نظیر عسل و خرما و دارچین بدن او دچار التهاب شده وممکن است جوش و خارش و کهیر پیدا میکند . صورت او سرخ و دستانش داغ است.پر انرژی است.

طبیعت سرد یعنی فرد سرمایی است(تحمل سرما را ندارد و هوای گرم برای وی مناسب تر است) در زمستان لباس زیاد می پوشد.آب کم میخورد.میل به گرمی ها و غذاهای گرم نظیر عسل و کنجد و زنجبیل و شیرینیها دارد. در صورت مصرف غذاهای سرد نظیر ماست، خیار، دوغ، گوشت گوساله دچار ناراحتی های نظیر آبریزش دهان، پرخوابی، درد اندام ها ، و استخوان درد، سستی عضلات و بی حالی و بی حوصلگی خواهد شد. به غیر از گرمی و سردی صفات اخلاط چهارگانه را تشکیل خواهند داد.

 

نوشته شده در شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۱۳ بعد از ظهر توسط غفاری |

درمان سردرد

سردرد يكى از بغرنج ترين مسائل طب داخلى به شمار مى رود، زيرا بين انواع گوناگون آن فقط علت قطعى چند نوع از آن را شناخته اند، سردردها در واقع علل داخلى هستند كه به قسمتهاى بالاى بدن سرايت مى كنند و عده معدودى از آنها مربوط به خود جمجمه مى باشد.
سردردهائى كه مبداء آنها درون جمجمه است
خود مغز فاقد حس درد است حتى بريدن قسمتى از آن دردى ايجاد نمى كند از اين رو بيشتر سردردها علتى غير از آزردگى خود مغز را به عهده دارند.
كشش جيبهاى وريدى ، آزردگى چادرينه مخچه يا كشيده شدن سخت شامه در قاعده مخ ، همگى مى توانند سردردهاى شديدى ايجاد نمايند. تقريبا تمام ضربه ها و ضغته ها و كشش هائى كه به عروق خونى سخت شامه وارد مى شوند: مى توانند سردرد ايجاد كنند، يكى از شرائين بسيار حساس ‍ درون مغز، شريان مننژه ميانى است كه حتى در جراحى از دست زدن به آن خوددارى مى شود.
اگر سردرد مربوط به خود جمجمه باشد درد آن به كجا تير مى كشد؟
اگر آسيب و رنج در بالاى چادرينه مخچه باشد، درد در مسير عصب پنجم ايجاد مى شود كه بيشتر در حوالى قسمت فوقانى سر در جلوى گوش بوده ، لذا دردهاى مربوط به مخچه و چادرينه آن ، به ناحيه پيشانى منتشر مى گردد.
حال اگر درد در زير چادرينه مخچه باشد از راه دومين عصب گردنى به دستگاه مركزى اعصاب وارد مى شود و چون پوست سر در ناحيه پشت گوش جزء قلمرو اين عصب است لذا درد در پشت سر خواهد بود.
اقسام سردردهاى درون جمجمه
1- سردرد مربوط به مننژيت ، مننژيت يكى از شديدترين سردردها را ايجاد مى كند، اين بيمارى موجب التهاب تمام قسمتهاى مننژ يا پرده مغز از جمله مناطق حساس سخت شامه و نواحى حساس اطراف جيبهاى وريدى مى شود، در اين هنگام درد آن تمام كاسه سر را فرا مى گيرد.
2- سردردهائيكه در اثر ضربه به پرده مغز ايجاد مى شود.
در اثر جراحى مغز بيمار، به علت دستكارى پرده مغز روزها حتى هفته ها سردرد ممكن است پيش آيد.
3- تومورهايى كه به پرده مغز فشار وارد مى آوردند موجب سردرد شديد مى گردند، اين سردردها معمولا مربوط به منطقه خود تومور هستند يعنى هر جايى كه تومور يا غده باشد همانجا درد ايجاد مى شود و اين درد موقعى مربوط به تحت فشار قرار گرفتن ناحيه اى از پرده مغز است كه تومور در مجاورت آن قرار گرفته باشد، اگر بخاطر داشته باشيم كه تومورهاى بالاى چادرينه مخچه دردى بطرف جلو سر و تومورهاى زير چادرينه مخچه دردى به طرف عقب سر ايجاد مى كند به آسانى جاى تومورهاى ديگر مغز را خواهيم شناخت .
4- سردرد به علت كم شدن مايه نخاع : اگر تنها بيست سى سى از مايه نخاع گرفته شود درد شديدى در سر ايجاد خواهد شد مخصوصا اگر بيمار ايستاده باشد اين درد به علت فشار منفى است كه در مغز به وجود مى آيد، زيرا فشار مايه نخاع در ازاء هر 20 سى سى مايه كشيده شده حدود 200 ميلى ليتر آب تنزل مى نمايد كه اين كاهش باعث كشيده شدن سطوح مختلف سخت شامه مى شود و درد ايجاد مى شود، مى دانيم كه مغز در مايعى كه درون جمجمه قرار گرفته است وجود دارد مثل پرتقالى كه در ظرف آبى قرار گرفته باشد، كم شدن مايع درون ظرف باعث مى شود كه پرتقال بتواند به سطح ظرف برخورد كند يكى از موهبت هاى آفرينش همين وجود مايه درون جمجمه است والا در هر ضربه يا تكان تصادفى كه براى آدمى پيش مى آمد در اثر اصطكاك مغز با استخوان جمجمه درد شديدى به وجود مى آمد.
سردردهاى ميگرنى
گرچه هنوز علت اصلى ميگرن شناخته نشده ليكن آن را به يك پديده عروقى نسبت مى دهند، معمولا احساسهائى نظير تهوع ، كاهش بينائى در قسمتى از ميدان بينائى (اوراى بينائى يا عامل خبر دهنده ) يا ساير اقسام توهمات حسى فرا رسيدن سردرد ميگرنى را اعلام مى دارند.
از اين رو بيشتر بيماران خود مى فهمند كه سردردشان فرا خواهد رسيد و آماده پذيرائى اين مهمان دردناك خواهند شد اين علائم معمولا پيش ‍ درآمد شروع درد است .
يكى از نظريات دانشمندان درباره ميگرن اين است كه :
هيجانات و فشارهاى روحى طويل المدت از طريق رفلكس باعث انقباض ‍ بعضى از سرخ رگهاى سر از جمله آنهائى كه به مغز خون مى دهند مى گردد. اين انقباضات باعث كم شدن خون قسمتى از مغز شده كه اين كم خونى را معرف عامل خبر دهنده يا علائم پيش رس سردرد مى دانند.
اين كم خونى كم كم شديدتر شده باعث تغييراتى در ديواره رگها مى گردد، اين تغييرات موجب شل شدن ديواره عروقى خون شده ، اين عروق حدود 24 تا 48 ساعت تونوس (سفتى ) خود را از دست مى دهند فشار موجود در اين رگها موجب گشادى آنها شده ضرباتى شديد به صورت كلنگ زدن يا ضربه زدن براى بيمار به وجود مى آورد و به نظر مى رسد گسترش بيش از حد جدار عروق باعث پيدايش ميگرن باشد.
اثرات ثانوى كم خونى نيز خود عامل ديگرى در تشديد سردرد است .
اگر سندرم ميگرن در مراحل اوليه و پيش رس به وسيله تركيبات تارترات ارگوتامين (سد) شود، سردرد شديدى به وجود نمى آيد، اين تركيبات مى توانند از ايسكمى يا كم خونى اوليه عروق جلوگيرى كرده مانع به وجود آمدن سردرد شوند مكانيسم بروز حمله ميگرنى را مى توان بدين طريق شرح داد كه طى سه مرحله اين درد به وجود مى آيد.
1- مرحله احتباس آب و نمك در بدن كه اين بيشتر در نزد زنان بلند قدى كه مبتلا به حالت عصبانى و زودرنجى و تحريك پذيرى هستند ديده مى شود، در روزهاى اول قاعدگى كه الدسترون خون و ادرار زياد مى شوند، اين سردرد شدت مى يابد.
2- مرحله انقباض و سوم مرحله انبساط عروق است كه در اين مرحله اطراف عروق مايعات پولى پپتيدى شبيه به برادى كينين يافت مى شود كه علت پيدايش آن معلوم نيست ، شايد آشفتگى سوخت و ساز سروتونين در ايجاد ميگرن مؤثر باشد كه داروهاى ضد سروتونين بر روى آن مؤثر است .
سردرد در اثر فشار خون
بيشتر مبتلايان به فشار خون دچار سردرد هستند، افرادى كه مبتلا به فشار خون متغير هستند زمانى كه فشار پائين است از سردرد اثرى نيست ، علت سردرد در بالا بودن فشار خون انقباض يا پارگى عروق كوچك و يا تراوش ‍ مايع به درون فضاى جمجمه است و اين خطر هميشه موجود است كه رگهاى بزرگ پاره شده و منجر به فلج قسمتى يا همه بدن گردد.
سردرد هيستامينى
اين سردرد را به وسيله تزريق هيستامين در حيوانات مكرر به وجود آورده اند كه در نتيجه تزريق هيستامين سرخ رگهاى داخل و خارج جمجمه گشاد شده ابتدا فشار خون پائين آمده پس از چند دقيقه بالا مى رود پس از اين سرخ رگهاى سر، بخصوص سرخ رگهاى گيجگاهى در حالت اتساع و ضربان شديد باقى مى مانند.
سردرد به علت يبوست
در بيشتر افرادى كه مبتلا به يبوست هستند سردرد كهنه اى ديده مى شود علت اين سردرد را جذب مواد سمى روده ها به وسيله كبد مى دانند گاهى همه سموم جذب شده خنثى نمى شود و ايجاد سردرد مى كند نظريه ديگرى وجود دارد و آن اين است كه در زمان يبوست گاهى مقدارى از پلاسماى خون وارد جگر مى شود كه اين خود باعث كم شدن گردش خون در جمجمه شده سردرد به وجود مى آيد.
سردردهاى خارج جمجمه اى
در بسيارى از سردردها از جمله سردرد هيستامينى ، سردرد توكسيك (سردرد سمى ) و سردرد ميگرنى همزمان با اتساع سرخ رگهاى درون جمجمه سرخ رگهاى بيرون جمجمه نيز متسع مى شود اما مواردى ديده مى شود كه با وجود اينكه فقط سرخ رگهاى خارج جمجمه متسع شده اند سردرد وجود دارد، در اين موارد اگر فشارى (12) بر قاعده رگ متسع شده وارد شود سردرد تسكين مى يابد، گرچه وجود اتساع عروقى را در اين گونه موارد به علت وجود هيستامين مى دانند اما هنوز عامل اصلى اينگونه سردردها شناخته نشده است .
سردرد در اثر انقباض عضلانى
در بيشتر اوقات اضطراب و نگرانى و خشم و غضب عضلات سر و گردن را منقبض مى نمايد. كه اين انقباض و گرفتگى عضلانى باعث سردرد مى شود اين درد بيشتر در جائى كه عضله سفت شده است احساس مى شود و كاملا شبيه به سردردهاى آسيب درون جمجمه اى مى باشد.
سردرد در اثر نسوج بينى و عوامل وابسته به آن
مخاط بينى و سينوسهاى صورت و پيشانى خيلى حساس به درد هستند با اينكه اين سردرد خيلى حساس نيست اما اگر عفونتى به آن ضميمه شود سردرد شديدى پيدا مى شود و اين سردردها بيشتر در عقب كره چشم و در ريشه بينى احساس مى شوند، اگر سينوسهاى پيشانى عفونى شوند سردرد در قسمت جلو سر و بالاى پيشانى تظاهر مى كند اما سردرد مربوط به سينوسهاى صورت يعنى سينوسهاى فكى در محل خود سينوس يعنى زير چشمها احساس مى گردد.
سردرد در اثر اختلال ديد چشمها
هرگاه اشكالى در تمركز ديد موجود باشد، براى حصول ديد واضح و روشن ، عضلات مژگانى چشم بيش از اندازه منقبض مى شوند با وجود اينكه اين عضلات خيلى كوچك هستند باز انقباض آنها مى تواند سردرد ايجاد كند اين سردردها در پشت كاسه چشمها حس مى شود از اين گذشته در كم سوئى چشمها به علت انقباض عضلات صورت و عضلات خارجى چشم سردرد به وجود مى آيد نامساوى بودن ديد هر دو چشم ، عدم تعادل بين عضلات خارجى چشم ، خيره شدن به نور شديد زياد شدن نور به طور ناگهانى مثل جوشكارى و غيره ، همه مى توانند عامل سردرد باشند.
سندرم منى ير (منيير)
علت اصلى پيدايش اين بيمارى هنوز به خوبى معلوم نيست ، عده اى اتساع قسمت غشايى گوش داخلى كه شامل لابيرنت و قسمت حلزونى است ، عامل آن مى دانند و درد آن را به علت وجود افزايش فشار مايع درون آندولف داخل مجارى گوش به حساب مى آورند.
در اين بيمارى علائمى از قبيل سرگيجه واقعى ، به صورت احساس و توهم ، حركت در محيط اطراف به بيمار دست مى دهد و بيمار قادر به حركت نيست و اگر حركت كند به زمين مى افتد و دچار حالت تهوع و استفراغ و صدا كردن گوش و اختلال شنوائى ميگردد، در فواصل حمله بيمار سالم به نظر مى رسد ولى به تدريج دچار ضعف شنوائى مى گردد.
درمان اين بيمارى نيز با داروهاى ضد هيستامين شروع مى شود. اسيد نيكوتينيك در درمان آن مؤثر است ، رژيم بدون نمك و داروهاى پيشاب آور خيلى مفيدند نسخه هاى مؤثر بر ميگرن براى درمان اين بيمارى مفيد است و با تجربياتى كه انجام شده است ، داروى ضد ميگرن گياهى روى اين نوع سردردها مؤثر بوده است .
تذكر اين نكته لازم است كه چرا نسخه هاى متعددى براى درمان هر بيمارى پيشنهاد شده است :
1- به علت در دست نبودن همه داروها در يك محل
2- به علت نشناختن و يا نامهاى مختلف محلى
3- براى امكان استفاده از هر كدام كه موجود است
4- استفاده از تنوع داروئى ، براى عدم اعتياد
5- براى استفاده از گسترش خاصيت داروئى
درمان سردردها بطور عموم
بطور كلى داروهاى لينت بخش در كليه سردردها مؤثر مى باشد. لذا دادن مرباى هليله و مرباى آمله مفيد واقع مى شود. مطابق معمول پاك سازى بدن از خلط غالب يا عامل بيمار كننده لازم است . در معالجه سردردها رعايت نكات زير در بهبودى سردرد كمك بيشترى مى نمايد.
هوا، غذا، سالم كردن مزاج ، تقليل خوراكيها بخصوص آشاميدنيها و مايعات ، و برقرارى آرامش و سكون .
در سردردهائيكه با آب ريزش بينى همراه است شستن سر و روغن مالى به سر خيلى مفيد نيست و خوددارى از آن بهتر است .
در سردردهائيكه تواءم با بالا بودن فشار خون است و نيز بيمار چاق مى باشد كم كردن خون يكى از راههاى مفيد درمان است .
نظريه جوان كوردو درباره درمان سردردها
پاكسازى مربوط به خلط غالب در هر سردردى لازم است و بيمار بايستى در جايگاه معتدلى كه در آنجا بوهاى مختلف وجود نداشته باشد استراحت كند، تقليل غذا نموده و تكثير خواب نمايد و داروهاى لازم بر سر و پيشانى قرار دهد، سائيده سنگ مرمر و حل كردن آن در سركه بطور ماليدنى به محل درد براى كسانيكه سردرد آنها از پشت سر و گردن شروع مى شود مؤثر است .
(سائيده سنگ مرمر 25 گرم ، سركه 2 استكان ، به محل درد روزى چهار مرتبه بمالند).
گل ارمنى 15 گرم ، سركه يك استكان ، اين محلول نيز براى ماليدن به وسط سر، در اينگونه سردردها مؤثر است . خمير آرد گندم و ريشه بارهنگ به صورت ضماد به پشت گردن مؤثر و بستن كوبيده گياه مقدس بر شقيقه مفيد است .
سردرد در اثر سرماخوردگى و سرمازدگى
راه رفتن در برف و هواى بسيار سرد و خوردن چيزهاى خيلى سرد و يخ مثل برف و يخ ، آب خيلى سرد و غيره گاهى باعث سردردهاى بسيار شديدى مى شود كه بايستى از روغن ياسمين يا روغن مرزنجوش يا روغن سداب نيم گرم بر سر بمالند، اگر سردرد بسيار شديد باشد مى توان بقدر كمى فرفيون به روغنهاى بالا افزود.
ارزن كوبيده يا سياه دانه كوبيده يا سبوس گندم را در پارچه اى نازك ريخته بر وسط سر در ناحيه ملاج ببندند و مرتبا سر را با آب گرم بشويند و آن را خشك كرده ببندند.
اگر سردرد ساكت نشود ميتوان بيمار را در حمام گرم برده و مرتبا سر او را با جوشانيده زير بشويند.
گل بنفشه 15 گرم
مغز ناخنك 15 گرم
اسطوقدوس 20 گرم
بابونه 30 گرم
مرزنجوش 15 گرم
آويشن 5 گرم
داروها را نيم كوب كرده در يك ظرف بزرگ جوشانده پس از صاف كردن با آب آن سر را شسته و خوب ماساژ دهند مقدارى از محلول فوق را خيلى رقيق كرده استنشاق نمايند.
براى تسكين درد هر يك از گلهاى زير را كه در دسترس باشد مى توان بوئيد. ياسمين ، گل نرگس ، گل سوسن ، عنبر، عود و غيره .
ضماد يكى از اين داروها به محل شدت درد، در تسكين و آرام بودن آن مفيد است :
حب الغار، قسط، كبابه چينى ، سداب ، يكى از اين داروها را به مقدار 10 گرم انتخاب كرده با 2 استكان گلاب ممزوج نموده به كار برند، كوبيده و نرم سائيده يكى از اين داروها را نيز به پيشانى بمالند و سر را محكم با دستمالى ببندند.
قرنفل (ميخك ) يا دارچين يك مثقال در گلاب و سركه حل كرده بمالند.
نسخه :
گل بنفشه 15 گرم
سه پستان 15 گرم
گل خطمى 10 گرم
تخم كتان 10 گرم
انجير 100 گرم
پس از نيم كوب كردن به پنج قسمت مساوى تقسيم شب هر قسمت را در دو ليوان آب جوش ريخته ، پس از جوشاندن صبح و عصر ميل گل نمايند اگر به هر جوشانده اى پنج گرم ترنجبين شيره كش شده اضافه كنند بهتر است .
پرهيز از چيزهاى سرد و يخ و كم كردن غذا و خوددارى از مصرف ترشى جات لازم است ماليدن كندر و مسطكى بر شقيقه مفيد و دادن برگ اشترغاز (خارشتر) و پوست و ريشه درخت گردو و گل سرخ از هر كدام 5 گرم براى 4 روز توصيه مى شود (اين مقدار براى چهار روز به صورت جوشانده )
سائيدن 5 گرم پودينه و 5 گرم مرزنجوش در 2 استكان سركه يا حل كردن آنها در روغن كرچك به صورت ماليدنى بر پيشانى و شقيقه نتيجه خوبى داده است .
بخور كور يا خيار دشنى به گوش و بينى و سر نيز يكى از طرق تسكين درد است ، ماليدن سير جوشيده و روغن گل (5 گرم سير، يك استكان روغن گل ) بر وسط سر و ملاج در اينگونه سردردهاى حاصل از سرماخوردگى و سرمازدگى رضايت بخش بوده است .
اين سردردها اگر در كسانيكه داراى مزاج بلغمى هستند پيدا شود علائمى از قبيل سنگينى سر و چشم و حالت فراموشى ، آب ريزش دهان و بينى و سفيدى ادرار، كندى نبض و كمبود شدت درد در آنها ديده مى شود.
اينگونه بيماران از غذاهاى گرم بهبودى حاصل كرده و از غذاهاى سرد و يخ و هواى سرد و محيط كار و زندگى سرد زيان مى بينند، اين حالت بيشتر در پيران و اهل راحت به وجود مى آيد.
درمان اين حالت
شيرين بيان 100 گرم نيم كوب در 10 روز صبح و شب پس از جوشاندن ناشتا ميل نمايند.
باديان يا ريشه كاسنى يا تاجريزى را مى توان روزى 10 گرم جوشانده در دو نوبت 5 گرم صبح 5 گرم شب به كار برد و از گل قند(13) نيز ميتوان استفاده نمود.
در روز چهارم استقرار بيمارى دادن روزانه 5 گرم ايارج فيقرا(14) خيلى مؤثر و مفيد واقع مى شود.
غرغره مرزنجوش (5 گرم در يك ليوان بزرگ ) و شستن سر با فرمول زير نتايج خوبى داده است .
بابونه 20 گرم
مرزنجوش 20 گرم
پودينه 20 گرم
شويد 10 گرم
مغز ناخنك 10 گرم
سداب 20 گرم
همه را مخلوط كرده نيم كوب نموده و سه قسمت كرده هر قسمت را در سه ليوان آب جوشانده پس از صاف كردن سه مرتبه سر را به خوبى ماساژ دهند (صبح ، ظهر، شب ) براى سه روز
ماليدن روغنهاى ذكر شده به محل درد و نيز ماليدن روغن فرفيون يا روغن گل به پيش سر و بوئيدن بسباسه كه در روغن بنفشه حل شده باشد بيمارى فوق را تسكين مى دهد.
استنشاق آب مرزنجوش 5 گرم در يك بطر چند نوبت در روز كمك بزرگى به درمان بيمارى است .
سردردهائى كه از پشت سر شروع مى شوند
علت اينگونه سردردها در اثر زيادى مايعات بدن است كه بايستى آب ترب و سكنجبين را مخلوط كرده يا جوشانده شويد تنها بدهند تا بيمار استفراغ كند و بدين سبب معده بيمار از امتلاء پاك مى شود كه اين خود در بهبودى بيمارى مؤثر واقعى مى گردد. دادن مرباى هليله يا مرباى آمله و سائيده 5 گرم ريوند چينى براى پاكسازى دستگاه گوارشى از امتلاء سودمند است ، 5 گرم زراوند گرد بو داده در دو قاشق غذاخورى عسل ريخته ميل نمائيد و زنجبيل را در روغن (گل شب بو) سائيده بر سر بمالند و اگر قدرى زعفران به اين دستور اضافه كنند بهتر است براى پاكسازى مزاج اين بيماران از جوشانده سنا، تربد، بنفشه ، باديان ريشه شيرين بيان ، سه پستان از هر يك 10 گرم كه در گل قند حل كرده باشند به مدت 5 روز صبح ناشتا مفيد است . حفض سائيده بسيار نرم كرده را در بينى بكشند يا اينكه تخم مورد را جوشانده استنشاق يا كوبيده در بينى بكشند، انداختن آجر داغ در سركه و ماليدن آب آن بر سر و مسكن دردهاى اينگونه بيماريها است : ماليدن روغن گل ارونه به سر، در تسكين اين گونه دردها خيلى مؤثر است مرزنجوش ، مغز ناخنك گل زوفا بابونه ، سياه دانه ، از هر يك برابر انتخاب كرده پس از نرم كوبيدن قدرى از آن را در آب حل كرده به صورت خمير به قسمت جلو سر ضماد نمايند ماليدن سائيده كبابه چينى حل شده در گلاب يا آب نيز به ميان سر نافع است . كشيدن پودر قرنفل ، صبر زرد، وج يا اگير تركى در بينى توصيه مى شود در سردردهاى مزمن كوبيده صبر زرد در آب را اگر بر بناگوش بمالند و يك قطعه پنبه در آن خيس كرده و در گوشها گذارند در تسكين درد به تجربه رسيده است . خوردن 10 گرم ريشه شيرين بيان و 5/2 گرم باديان به مدت 20 روز صبح ناشتا در تسكين اينگونه دردها به كار برده مى شود. و يا ميتوان آن را روزانه سه قاشق غذاخورى به مدت 30 روز ميل نمايند اين دستور علاوه بر تسكين سردردهاى مزمن براى صرع يا غشى و تنگ نفسى و سرفه هاى كهنه خلطدار و اختلالات روانى و وسواس و فراموشى و نيز براى اعاده حمل زنانى كه قبلا بچه دار مى شدند و مدتى نشده اند مفيد مى باشد.
نسخه ديگر
اسارون ، سنبل ، مصطكى ، زعفران ، طباشيره ، دارچينى ، اذخر، قسط شيرين ، تخم كشوث ، تخم كرفس ، تخم كاسنى ، زراوند طويل قرنفل جب بليسان و عود بليسان ، هيل ، عود از هر يك به نسبت مساوى گل سرخ برابر تمام آنها عسل چهار برابر تمام آنها، همه را كوبيده در عسل حل كرده روزى سه قاشق مرباخورى اين نسخه براى انواع سردردها و سرگيجه هاى بدون علل و صدا كردن گوش و ضعف معده و كبد و نيز براى كم شدن ورمهاى قسمتهاى مختلف بدن نافع مى باشد. اين دارو براى سردمزاجان بهتر است .
نسخه ديگر
انيسون 20 گرم
تخم كرفس 30 گرم
مر (مر) 2 گرم
اذخر 10 گرم
زراوند 5 گرم
قسط 5 گرم
دارچين 10 گرم
ريوند 10 گرم
زعفران 6 نخود
عسل 250 گرم
هم را نرم كوبيده باهم بياميزند و روزى سه قاشق مرباخورى ميل نمايند اين دارو علاوه بر معالجه سردردهاى كهنه و درد شقيقه و آب ريزش بينى و دردهاى قفسه صدرى براى ضعف معده و از بين بردن كليت ها و قولنجهاى گوارشى نافع است .
سردردهائى كه در تعقيب حمام به وجود مى آيند (پس از خروج از حمام )
درمان :
از جوشانده بابونه و غيره به صورت نيم گرم سر را بشويند مشگ و عنبر بو كنند و شربتى از عرق گاوزبان و گلاب با عسل ميل نمايند يا تخم ريحان را (5 گرم ) نرم كوبيده در نصف استكان عسل حل كرده بكار بردند. عرق گشنيز يا جوشانده 5 گرم تخم گشنيز در يك ليوان آب براى يك روز مفيد است . اين مقدار را تا بهبودى بيمارى مى توان ادامه داد.
سردرد به علت خشكى بينى
اين سردرد با علائمى چون حالت گرسنگى چرت زدن و احساس غم و اندوه و سابقه واقع شدن در بادهاى گرم سمى و خوردن چيزهاى خشك كننده بزاق و كم كننده ترشحات بدن و لاغرى و خشكى پوست همراه است .
درمان :
لعاب خرفه ، لعاب بهدانه ، لعاب اسپرزه يكى از اين داروها را انتخاب كرده روزى 5 گرم در آب جوش حل كرده لعاب آن را ميل نمايند.
روغن بادام يا روغن كدو، يا روغن بنفشه در بينى بچكانيد و بر كف پا نيز بمالند تقريبا حمام يا دوش آب گرم بگيرند يا آب گرم بر سر بريزند و آرد جو و آرد گندم را در روغن بادام حل كرده بر سر بمالند.
سردرد به علت خوردن غذاهاى چربى دار، غليظ و ديرهضم
كه در اينجا درد بيشتر متوجه كاسه چشمها شده و سرگيجه و خيالات واهى و هذيان پيش مى آيد و نيز سياهى رفتن جلو چشم آشكار مى گردد.
درمان :
ايارج قيقرا 10 گرم
شحم حنضل 5/2 گرم
تربد 5/2 گرم
افتيمون 5 گرم
مقل 5/2 گرم

همه را نرم كوبيده با آب كرفس حل كرده قرصهائى به اندازه نخود بسازند هر دفعه دو عدد ميل نمايند و سياهدانه و مرزنجوش را نرم كوبيده از هر كدام 10 گرم بو كنند.
روغن بادام تلخ در بينى بكشند بخور باديان دهند با بونه و شويد را جوشانده از هر كدام 5/2 گرم استنشاق نمايند يا كوبيده سداب و مرزنجوش بو كنند (از هر كدام 5/2 گرم ) و سر را با جوشانده آن بشويند و يا آب آن را در بينى بكشند (10 گرم براى 2 مرتبه هر قسمت را در يك بطر آب بجوشانند).
سردرد در مزاجهاى سوداوى
اينگونه سردردها در تعقيب خوردن غذاهاى سوداوى مثل بادنجان و عدس و كلم و گوشت گاو و گوشت شكار و غيره به وجود مى آيد كه علائمى چون سنگينى ، سر تيرگى صورت ، بى حالى ، چرت زدن كندى نبض ، خشگى چشمها و بينى ، وسواس و افكار نامنظمى براى بيمار پيدا مى شود و همچنين سفيدى ادرار و غيره ظاهر مى گردد.
درمان :
جوشانده بسفايج ، اسطوقدوس ، گل گاوزبان ، بادرنجويه ، مويز، آلوچه خشگه و ترنجبين مفيد است غير از آلوچه از بقيه هر يك 15 گرم ترنجبين شيره كش شده 25 گرم آلوچه و 200 گرم به مدت 10 روز به صورت جوشانده صبح و عصر.
به هر جوشانده 2 گرم افتيمون كوبيده اگر اضافه نمايند بهتر است ، عرق كاسنى روزى 2 استكان مفيد است اگر روزانه سر را با جوشانده بابونه ، مغز ناخنك آوشن ، برگ چغندر يا جوشانده گل بنفشه و گل نيلوفر و بادرنجويه و بابونه و قرنفل بشويند در بهبودى بيمارى موثر است . و يا يكى از روغنهاى زير را به سر بمالند. روغن بابونه ، روغن سداب ، و يا بابونه 10 گرم ، مغز ناخنك 10 گرم ، مرزنجوش 15 گرم همه را خوب سائيده در يك استكان روغن گل حل كرده به سر بمالند.
سردرد به علت حرارت زياد مثل گرما و مكانهاى خيلى داغ و قرار گرفتن زير آفتاب و نزد آتش و تكلم به آواز بلند و نيز در تعقيب خشم و غضب و خوردن چيزهاى گرم و تاخير غذا از وقت اعتياد.
در اينجا علائمى از قبيل خشگى چشمها و بينى ، تغيير حواس و غلبه عطش و حال چرت زدن ، صدا كردن گوشها سستى اندامها بخصوص ‍ سستى در حواس پنچگانه براى بيمار ظاهر مى شود.
درمان :
بيمار بايستى در مكانى خنك كه با صندل و گل بنفشه و كافور و گلاب آراسته شده باشد قرار گيرد و مرتبا صندل ، گلاب ، كافور، سيب ، گشنيز تر، بنفشه و سركه بو كند. اگر درد ساكت نشود گلاب را سرد كرده بر سر بريزند و شربت ليمو، شربت انار ترش و شيرين ، شربت تمرهندى ، لعاب اسپر زه ، شربت (آب غوره بدون نمك را بايستى در شكر پخته تا شربت آن به دست آيد) شربت آلو، شير خشت و دوغ سرد و لعاب اسپر زه را در عرق كاسنى يا عرق نيلوفر ريخته بكار برند اگر در اين بيماران حرارت زياد زيان رسانده باشد بايد آب جو را با لعاب اسپر زه و آرد جو و كدوى رنده شده را مخلوط نموده و بر سر ضماد كنند و از جوشانده گل خطمى ، گل پنيرك ،، گل نيلوفر، سبوس گندم ، پاشويه نمايند، صندل ، آب گشنيز، روغن گلاب را مخلوط كرده و قدرى سركه به آن آميخته به قسمت جلو سر ضماد نمايند.
بطور كلى براى لينت مزاج اينگونه بيماران و تسكين درد سر آنها از نسخه زير استفاده مى شود.
نسخه :
عناب 30 گرم
سه پستان 5 گرم
شاه تره 5 گرم
آلوچه خشگه 100 گرم
تمرهندى 40 گرم
پوست هليله زرد 10 گرم
همه را جوشانده در جاى سردى نگاهدارى نموده 7 روز صبح ناشتا و عصر ميل نمايند اگر 25 گرم شيرخشت به اين محلول اضافه نمايند بهتر است يا ميتوان روزانه داروهاى فوق را جوشانده صبح و عصر مصرف نمايند.
سردرد به علت ناراحتى هاى معدى
با علائمى از قبيل استفراغ تلخى دهان ، قى تلخ ، زردى چشم ، تشنگى و عطش ، پيچش سردل و ساكت شدن سردرد پس از استفراغ كردن همراه است .
درمان :
سكنجبين را در آب خيلى گرم حل كرده ميل نمايند تا محتويات معده خارج گردد داروهاى ضد صفراوى تجويز نمايند تقويت معده و تسكين دردهاى آن باعث آرامش اينگونه سردردها مى گردد شربت غوره ، رب انار، رب سيب ، طباشير، گل سرخ مفيد است و يا طباشير 5 گرم گل سرخ 10 گرم گل ارمنى 5 گرم همه را خوب سائيده در شربت غوره ريخته روزى سه قاشق غذاخورى ميل نمايند.
سردرد با ناراحتيهاى معدى در اثر وجود بلغم
علائم :
ترش كردن ، وجود گاز و نفخ زياد در معده ، آروغ ترش زدن وجود لعاب زياد در دهان حالت تهوع و راحت شدن بيمار در اثر استفراغ .
درمان :
از جوشانده شبت ، ترب ، ريشه شيرين بيان ، سكنجبين براى خارج شدن محتويات معده استفاده مى شود زيرا اين امر باعث تسكين درد است بعد از اين بايد به تقويت معده پرداخت بيشتر دردهائى كه مبداء گوارشى دارند درد آنها در وسط سر است كه بايستى در اينجا نيز به تقويت معده و دستگاه گوارش پرداخت .
نسخه براى تقويت معده
انيسون 20 گرم
زيره سبز 20 گرم
مصطكى 10 گرم
همه را نرم كوبيده در 100 گرم گل قند حل كرده به مدت پنج روز صبح و عصر ميل نمايند اين دستور را مى توان تا بهبودى دستگاه گوارش ادامه داد.
سردرد با مبداء كبدى
درد طرف راست سر وجود آفت و آسيب در كبد مثل سنگ كيسه صفرا، تورم كيسه صفرا، عفونتهاى مجارى صفراوى ، يرقانها و بيماريهاى ديگر كبدى .
درمان :
رب انار، آب انار، آب آلو، آب غوره ، عرق كاسنى ، آب سرد و اگر بتوانند نان را در سركه خورد كرده ميل نمايند.
سردرد با مبداء بيماريهاى طحال
علائم :
درد سر بيشتر در طرف چپ خودنمائى مى كند و ضعف و درد در طرف چپ شكم زير آخرين دنده ها.
درمان :
در اينجا نيز نان و سركه مفيد است خيار دشتى يا كمبيره كبر و عرق پودينه به صورت مخلوط روزى 2 استكان صبح و عصر ميل نمايند و معالجه بيماريهاى كبد را دنبال كنند.
سردرد با مبداء بيماريهاى رحمى ، كليه ، حجاب حاجزو روده ها كه در بيماريهاى رحمى كمبود خون حيض و درد وسط و جلو سر و كليويها دردشان در پشت سر و در حجاب حاجز (ديافراگم ) درد در وسط سر مايل به جلو و در مبتلايان به بيماريهاى روده اى درد در قدام نزديك پيشانى است .
درمان :
درمان اينگونه سردردها را بايستى به از بين بردن مبداء اصلى آن پرداخت و در درمان عضو معيوب كوشيد.
سردرد با مبداء ضعف دماغى
در اينجا علائمى مانند كدورت حواس ظهور آفت در رفتار و اعمال دماغى و اختلال در تخيل افكار، وجود هيجان و ناآرامى و پيدايش سردرد به هنگام تحريك و تهييج براى صاحب آن ، مانند شنيدن صداهاى شديد بوئيدن بوى هاى مختلف .
درمان :
تقويت دماغ نمايند گوشت پرندگان با نخود پخته و كمى زعفران و دارچين و گلاب اضافه نموده ميل نمايند كمپوت ميوه ها و شربت صندل بكار ببرند روغن گل يا گلاب و كمى سركه بر سر بمالند قرنفل را نرم كوبيده در گلاب حل كرده به سر بمالند سيب ، عنبر، و گلاب بويند در بهبودى مزاج و پاكسازى آن بكوشند و نسخه زير را به كار ببرند.
نسخه :
مغز بادام 50 گرم
مغز گردو 50 گرم
مغز پسته 50 گرم
مغز فندق 20 گرم
گل گاوزبان 5 گرم
گل بنفشه 5 گرم
تخم گشنيز 5 گرم
گل سرخ 5 گرم
شكر 250 گرم
همه را نرم كوبيده روزى سه قاشق غذاخورى ميل نمايند.
(به صورت قائوت )
نسخه ديگر
مغز بادام 60 گرم
خشخاش 5 گرم
شاهدانه 5 گرم
گل سرخ 10 گرم
نبات 250 گرم
همه را نرم كوبيده روزى سه قاشق مربا خورى كف لمه نمايند.
سردرد پس از بيدار شدن از خواب
در اينجا بايستى پاكسازى خلط غالب را نمايند و خاكستر را در سركه حل كرده و بر شقيقه و پيشانى بمالند و خاكستر چوب انجير را در سركه حل كرده به كار برند. مانند دستور فوق به صورت ماليدنى (در اين جا منظور استفاده از املاح خاكستر است )
سردرد به دنبال بيماريهاى زير
بعد از استفراغ كردن زياد، بعد از خونگيرى و ادرار زياد، بعد از خونريزيهاى زياد زنانگى و نفاس و بواسيرى و بعد از بيدارى هاى مفرط و بى خوابى هاى شديد و پس از پيدايش غم و اندوه زياد و بعد از زيادى و شدت زكام و نزله و خون ريزيهاى بينى و نيز پس از گرسنگى .
درمان :
در اينجا بايستى از غذاهاى رقيق و مايعات استفاده شود آب جو يا مالشعير مفيد است گوشت پرندگان فربه سوپ مرغ و جو و آبگوشتهائى كه از گردن بزغاله شيرخواره تهيه شده باشد و نيز حريره نشاسته ميل نمايند و روغن بادام و روغن كنجد و روغن قلم گاو و پيه مرغ بر سر و بدن بمالند و با آب گرم سر را بشويند و سر را ببندند.
سردرد به دنبال عمل زناشوئى
اينگونه سردردها در افراد ضعيف و زياده رو ديده مى شود.
درمان :
شير گاو جوشانده مرتبا بنوشند روغن بنفشه در بينى چكانند مرتبا دوش ‍ آب نيم گرم گيرند زرده تخم مرغ عسلى شده و گوشت ماهى و اغذيه رقيق و مايعات خورند.
نسخه :
ثعلب 15 گرم
شقاتل 15 گرم
بهمن سرخ 10 گرم
بهمن سفيد 10 گرم
همه را نرم كوبيده در 250 گرم عسل ريخته روزى سه قاشق مرباخورى ميل نمايند.
اگر مزاج بيمار گرم باشد از كمپوت به و سيب استفاده نمايند.
سردرد به علت وجود تب
اينگونه دردها در هنگام تب پيدا شده و در وقت قطع تب بهبودى مى يابد.
درمان
سركه و گلاب و روغن گل را مخلوط كرده به پيش سر بمالند اگر هوا گرم باشد پاها را با آب سرد و اگر هوا سرد باشد پاها را با آب گرم پاشويه كنند.
صندل ، آب خرفه ، و بارهنگ بر سر ضماد نمايند اگر بيحالى شديد باشد شير زن بر سر دوشند و اگر در اثر بدى كار معده و غيره تب عارض شده باشد تنقيه معده نمايند. سپس تقويت معده به گل قند و آب تمرهندى كنند، اگر سردرد به علت تب عفونى و عفونت كلى خون باشد در اين جا سنگينى سر شدت بيشترى داشته و زانوها درد دارد و دانه هاى قرمز رنگى روى پوست پيدا مى شود زبان بسيار خشك ، چشمها فرو رفته و تب در حد اعلاى درجه مى باشد كه بايد تنقيه و پاكسازى خلط غالب نمايند.
عرق كاسنى ، عرق گاوزبان ، عرق بيدمشگ دهند، گلاب و قند به كار برند سركه و گلاب آميخته بو كنند سوپ مرغ ، سوپ ماش ، سوپ جو و مرغ ، گيشنيز، كدو، اسفناج دهند ريشه كرچك و زنيان را كوبيده بر سر ضماد مى نمايند.
سردرد در تعقيب ضربه و سقطه
علائم : وجود حادثه يا تصادم و يا عامل ضربه و سقطه و آثار آن
در ضربه هاى سر و تصادفات اگر شكستگى در كار نباشد و ترس از شدت درد و ورم در ميان باشد اگر بيمار داراى فشار خون و زيادى خون باشد مقدارى از آن را مى توان گرفت تا از فشار و قدرت آن كاسته شود و درد بيمار كمى آرام گيرد و فشار درون جمجمه كمتر شود.
مورد، گل رس ، آرد جو، آرد عدس ، ماميثا، حضض ، آقاقيا، صندل و روغن گل را مخلوط كرده به محل ضربه ضماد نمايند تا از هماتون و خونريزى زير جلدى جلوگيرى شود. و جمجمه محكمتر گردد.
روغن گل و سركه نيز مفيد است ، اگر بيمار دچار تب ، ورم و قرمزى شديد محل ضربه باشد بايد از صندل سرخ گل ارمنى به صورت نرم كوبيده كه در آب تاج ريزى حل شده باشد به محل درد ضماد نمايند. اگر ورم و درد كمتر نشد آنها را در سركه پخته به محل ضماد كنند.
اگر اختلالات حواس به وجود آمد و تب نيز پيدا شود آثار ورم مغز خون ريزى داخلى مشهود است از چوب درخت گز، پوست انار و ميوه كاج و كندر و گل سرخ كه همه را درهم كوبيده و نرم كرده باشند مى توان به صورت ضماد استفاده نمود و آرد جو گل زوفا، برگ بيد، و روغن گل به محل ضربه ضماد نمايند گل بنفشه ، سيب ، گلاب براى بوئيدن اين گونه بيماران مفيد است .
داروهاى زير به صورت پاشويه بر تمام سردردهاى مزمن مؤثر مى باشد:
گل خطمى ، بابونه ، مغز ناخنك ، گل زوفا، تاج ريزى ، خردل سبوس گندم كه بايستى همه را جوشانده به كار برند (از هر كدام به مقدار كافى براى سه روز).
نسخه ديگر
گل بنفشه ، گل خطمى ، از هر يك 25 گرم سبوس گندم 75 گرم آب 4 بطرى جوشانده به صورت پاشويه . نسخه زير براى تسكين سردردهاى كهنه و پاكسازى مغز از ژرم بيمارى زا و گريپ هاى فصلى و مقاوم نافع است .
صبر زرد 5 گرم ، عصاره ريشه شيرين بيان 25 گرم شويد 5 گرم ، مصطكى 5/2 گرم صبر زرد را بايد با آب باديان يا آب كاسنى يا گلاب حل كرده و سپس بقيه داروها را به آن آميخته روزى سه قاشق مرباخورى ميل نمايند.
نسخه مسكن ديگر
ايارج فيقرا 15 گرم ، شحم خنظل (15) 5 گرم ، تربد 5/2 گرم ، افتيمون 5 گرم ، سقمونيا (يا محموده ) 5 گرم ، مقل 5 گرم همه را كوبيده در آب كرفس حل كرده روزى سه قاشق مرباخورى ميل نمايند.
نسخه ديگر
تخم اسفند كوبيده 25 گرم آب انگور يك بطر درهم جوشانده تا نصف شود، مغز گوسفند بكار برند و يا مغز مرغ را با آب انار مخلوط كرده به بيمار بخورانند، جوشانده آب اسطوخدوس را در شربت عسل حل كرده تجويز نمايند (اسطوخدوس 10 گرم در يك ليوان آب جوشانده صاف شده آن را با 250 گرم عسل مخلوط كرده بتدريج مصرف نمايند).
زعفران ، موميائى ، و كندر را سائيده در سفيد تخم مرغ حل كرده به قسمت ضرب ديده ضماد نمايند يا برگ كلم ، مورد، مرزنجوش را كوبيده ضماد كنند، در تعقيب ضربه هائيكه مغز تكان خورده و باعث سردرد شده باشد پنج گرم اسطوخدوس را جوشانده در سه نوبت صاف شده آب آنرا با عسل ميل نمايند.
پيدايش سردرد در تعقيب بوهاى زننده
بعضى از افراد به محض بوئيدن چيزى دچار سردرد شديدى مى گردند كه اين نوع خود باعث زحمت زياد بيمار است زيرا كمتر وقتى و زمانى است كه آدمى دچار اينگونه بوها نشود چه در گذرگاهها و چه در محل كار و غيره ، هميشه ممكن است بوئى خوش يا ناخوش در هوا پراكنده شده باشد. درمان :
بر حسب بوى پراكنده شده در هوا بايستى داروى آن انتخاب شود مثلا اگر از بوهاى گرمى جات باشد كافور، بنفشه ، گل نيلوفر، سيب درختى ، گشنيز تر بو كنند و روغن بنفشه يا نيلوفر يا بادام در بينى بمالند اگر از بوهاى بد و ناراحت كننده باشد بايستى بيمار دوش آب گرم گرفته سر را بشويد و قدرى گلاب و سركه در بينى بمالد.
سردرد در تعقيب تبهاى زياد و يا ناراحتيهاى شديد روحى
در اينجا بايستى مزاج بيمار را پاك سازى كرده از امتلاء و پرى دستگاه گوارش جلوگيرى به عمل آورد عرق كاسنى روزانه ميل نمايند، روغن بنفشه در بينى بچكانند از اشياى خوشبو استفاده كنند سر را با گلاب و صندل بشويند يا حضض و يا روغن گل بر سر بمالند و پنج گرم اسطوخدوس را جوشانده آب آنرا در نصف ليوان گلاب ريخته به تدريج بدهند.
سردرد در تعقيب مشروبات الكلى
در كشورهائى كه مشروبات الكلى مصرف مى شود اينگونه سردردها ديده مى شود درمان آن را با سكنجبين و جوشانده شبت آغاز مى كنند تا بيمار استفراغ كند تا معده از امتلاء و مصموميت الكل پاك گردد اگر مزاج بيمار گرم باشد 5/2 گرم سقمونيا را در نصف ليوان آب انار حل كرده يا شير خشت را در آب آلو يا در آب تمر ريخته كمى گلاب اضافه نموده تجويز نمايند در سردمزاجان از ايارج فيقرا استفاده مى شود شربت انار، شربت سيب ، شربت به ، شربت آب غوره ، شربت صندل را با آب سرد آميخته به كار برند. اگر بيمار داراى مزاجى بسيار گرم باشد شيره خرفه با چهار عرق خنك (عرق كاسنى ، عرق تمشك ، عرق شاه تره ، عرق بيدمشك ) تجويز كنند در ابتدا با سركه و روغن گل و گلاب سر را بشويند و در انتها يا بعدا روغن بابونه يا روغن سوسن را نيم گرم كرده به سر بمالند و سعى كنند كه بيمار بخوابد اگر بيمار داراى التهابات داخلى يعنى حالت گريه و داد كشيدن باشد از دوغ ترش مى توان استفاده كرد و پاهاى او را در آب سرد مى توان قرار داد يا روغن بنفشه را با قدرى نمك ممزوج كرده بر كف پاها بمالند يا با جوشانده گل بنفشه بابونه و نمك پاشويه نمايند.
سردرد به علل متعدد ديگر
مثل سردردى كه در تعقيب خوردن غذاهاى فاسد و چرب و غليظ و مسموم كننده و يا هر عامل ديگرى كه باعث بالا رفتن فشار داخل جمجمه باشد چه غذائى چه ضربه اى ، چه روحى و هيجانى و يا بوئى حتى گاهى در اثر مشاهده اشياء و گاهى به علت شنيدن يك خبر ممكن است سردردهائى به وجود آيد زمانى در اثر شنيدن صداهائى ممكن است به شدت سردرد افزوده گردد، اينگونه سردردها در تمام سر خود را نشان مى دهد و در اثر كوچكترين عامل تحريكى به شدت سردرد افزوده مى شود حتى گاهى بيمار از ديدن روشنائى تنفر دارد و در تاريكى و تنهائى احساس آرامش و سكون مى نمايد اينگونه بيماران دوست دارند كه در وقت سردرد چشم خود را بسته نگاه دارند و گاهى احساس مى كنند كه سرشان ميخواهد بتركد اين اصطلاح از زبان خود بيماران است .
درمان :
در بالا بودن و ازدياد خون ، فصد و كم كردن خون مؤثر است اگر بيمار چاق پرخون و داراى مزاجى گرم باشد شربت انار تجويز نمايند در سودامزاجها شربت افتيمون دهند و عرق گل گاوزبان را در قند حل كرده با تخم ريحان بكار برند در صفراوى مزاجها آب تمرهندى و چهار عرق هاى خنك دستور دهند.
نسخه هاى زير براى اينگونه سردردها مؤثر است
نسخه :
سنا 15 گرم
هليله كابلى 15 گرم
آمله 15 گرم
شير گاو يك ليوان
عسل 200 گرم
همه داروها را نرم كوبيده در شير و شربت عسل حل كرده روزى سه استكان ميل نمايند.
نسخه :
هليله كابلى 10 گرم
هليله سياه 10 گرم
پوست هليله زرد 10 گرم
آمله 10 گرم
مصطكى 5 گرم
باديان 10 گرم
اسطوخدوس 5 گرم
داروها را نرم كوبيده و سائيده در شربت عسل حل كرده و يا جوشانده آنها را پس از صاف كردن در عسل ريخته روزانه سه استكان ميل نمايند.
نسخه :
هليله كابلى 10 گرم
پوست هليله زرد 10 گرم
گل سرخ 10 گرم
اسطوخدوس 10 گرم
تخم گشنيز 10 گرم
ترنجبين 50 گرم
همه را نرم كوبيده در 250 گرم عسل ريخته روزى سه قاشق مرباخورى ميل نمايند.
سردردهاى نيمه سر يا سردردهاى ميگرنى
اين

 

نوشته شده در شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ساعت ۱۱:۴۸ قبل از ظهر توسط غفاری |


آخرين مطالب
» چگونه می توانم با همسرم بهتر برخورد کنم ؟!
» ۸ توصیه برای کاهش اضطراب
» یاد بگیر مثب فکر کنی تا مثبت زندگی کنی
» راهنمای خرید لپ تاپ
» بلو ری (Blu Ray) چیست و چه قابلیت جدیدی دارد؟
» دانستنی هایی از عجایب بدن انسان
» 10 نابغه جهان
» 12 نکته تغذیه‌ای در فصل سرما
» 10 درس طلایی از آلبرت انیشتین
» 13 خط برای زندگی بهتر

Design By : RoozGozar.com